Első alkalommal szervezték meg Palicson az újbor európai napját. A felújított Vigadó emeleti termében több mint harminc borász és pálinkakészítő gyűlt össze és mutatta be az idei termésből készült újborát, illetve pálinkáját, de a látogató válogathatott a sajtok és a borkorcsolyák közül is – kinek mi ízlett a legjobban.
Az Arena Zabatkiensis borlovagrend
A Park Palics Kft. első alkalommal szervezte meg ezt a rendezvényt. Goran Gabrić igazgató elmondta, az a cél, hogy bemutatkozási lehetőséget adjanak a helyi és környékbeli termelőknek, borászoknak és pálinkakészítőknek, azzal a szándékkal, hogy ez gyakorlattá váljon, és hogy Palicson a Szent Urbán-napok mellett legyen olyan rendezvény is, amelyen a bortermelőink bemutatkozhatnak, és ismertethetik a termékeiket.
A kecsketejből készült termékek is helyet kaptak a kiállításon
A kiállítást hivatalosan a szabadkai Arena Zabatkiensis Borrend lovagjai nyitották meg, akik megnyitóbeszédükben hangsúlyozták, hogy az idei év a termés szempontjából rendkívüli. Elhangzott, hogy nehéz volt ebből a termésből rossz bort készíteni. Tehát a 2011-es évet a borévjárat miatt érdemes megjegyezni.
Bort és pálinkát is kóstolhattunk
Bálint Ákos horgosi bortermelő is megerősítette lapunknak, hogy az idei termés kiváló volt. – Mintegy tíz éve foglalkozunk szőlőtermesztéssel és az utóbbi néhány évben bort is készítünk. A Bálint-borászat háromféle fehérbort készít: kövidinkát, rajnai rizlinget és chardonnayt, a vörösek közül pedig ötfélét: kékfrankost, kékburgundit (pinot noir), cabernet sauvignont és hamburgi muskotályt, valamint az idén lesz cabernet francunk is. Minden évben tanulunk, mert nem volt akitől átvegyük a tapasztalatot. Családi vállalkozásként működünk, öcsémmel és szüleimmel együtt dolgozunk. Az idei év nagyon szép év volt, egészséges volt a szőlő, szép savakkal, aromákkal és cukortartalommal. Jó volt a szüret. A kövidinka és a kékfrankos már pohárkész, ezek könnyed borok. Szép borokat remélünk a komolyabb fajtáktól is – mondta.
Újbort kóstolnak a vitézek
Bálinték borainak címkéjén a Tévedő dűlő elnevezés szerepel. Bálint Ákos elmondta, a Tévedő dűlő keresztülszeli a gazdaságukat, a kataszterben így van bejegyezve ez a terület.
Bóni László borász és Đorđe Dragojlović borlovag az újborral a poharukban
– Ezek homoki borok egy darabban, több mint 7 hektáros gazdaságunk van, ebből több mint négy hektáron szőlőt termesztünk, a maradékon barack- és birsültetvényt. Nekem gyermekkori álmom volt, hogy borospincém legyen, s ez megvalósulni látszik. Alakulgat a pincénk is, kóstolóhelyiséget is szeretnénk kialakítani. Évről évre több bort tudunk előállítani, de nagyon nehéz eladni. Lapos az emberekek pénztárcája. De mégis egyre több a kuncsaftunk, akik visszatérnek hozzánk, köszönhetően ezeknek a rendezvényeknek – mondta Bálint Ákos.
Bálint Ákos és felesége
A palicsi rendezvényen a délután az előadások jegyében telt, a szakemberek tanulhattak is, amellett, hogy egymás borát, pálinkáját kóstolták és véleményezték.
A palicsi, szabadkai és a környékbeli borászokon kívül a rendezvényen megjelentek az Újvidék környéki bortermelők is, de zombori és őrszállási termelők is eljöttek az első borünnepségre.
A Tévedő dűlőből származó bor
Egész napon át tartott az ízlelgetés