Néhány évtizeden belül, de akár már 2025-ben összeomolhat az óceáni áramlatok létfontosságú rendszere, ha a világ folytatja a bolygót felhevítő káros anyagok kibocsátását – figyelmeztetnek a tudósok. Ez a bolygó minden emberére hatással lenne, számolt be a friss előrejelzésről a CNN.
A Nature című folyóiratban kedden közzétett új tanulmány szerint az Atlanti-óceán meridionális áramlási rendszere (AMOC), amelynek a Golf-áramlat is része, az évszázad közepe táján, de akár már 2025-ben összeomolhat. A tudósok szerint a kritikus rendszer pontos fordulópontja bizonytalan, de egyetértettek abban, hogy ezek az eredmények riasztóak, és új bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a fordulópont hamarabb bekövetkezhet, mint korábban gondolták.
Az AMOC egy bonyolult áramlási rendszer, úgy működik, mint egy óriási globális szállítószalag. A trópusokról meleg vizet szállít az Atlanti-óceán északi része felé, ahol a víz lehűl, sósabbá válik és mélyen az óceánba süllyed, majd dél felé terjed.
A tudósok évek óta figyelmeztetnek arra, hogy ahogy az óceánok felmelegednek és a jég elolvad, több édesvíz áramlik az óceánba, ami csökkenti a víz sűrűségét, így az kevésbé tud süllyedni. Ha a víz túl édes, túl meleg vagy mindkettő együtt, a szállítószalag megáll. Ez már 12.000 évvel ezelőtt is megtörtént a gleccserek gyors olvadása miatt az AMOC leállt, ami egy évtizeden belül az északi félteke hatalmas, 10-15 Celsius-fokos hőmérséklet-ingadozásához vezetett.
A leállás a bolygó minden emberét érintené – mondta Peter de Menocal, a Woods Hole Oceanográfiai Intézet elnöke, aki nem vett részt a tanulmányban.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének 2019-es jelentése azt jósolta, hogy az AMOC ebben az évszázadban gyengülni fog, de 2100 előtt nem valószínű a teljes összeomlása. Ez az új tanulmány azonban sokkal riasztóbb következtetésre jut.
A tudósok az Atlanti-óceán északi részén, a Grönlandtól délre fekvő területen a tengerfelszín hőmérsékletét elemezték az 1870 és 2020 közötti 150 éves időszakban. Az óceánnak ezt a részét az AMOC által a trópusokról északra szállított víz melegíti. A szerzők kivonták az ember okozta globális felmelegedésnek a vízhőmérsékletre gyakorolt hatását, hogy megértsék, hogyan változnak az áramlatok.
Az AMOC kritikus változásaira utaló „korai figyelmeztető jeleket" találtak, amelyek alapján nagy biztonsággal megjósolták, hogy már 2025-ben, de legkésőbb 2095-ben leállhat vagy összeomolhat a Golf-áramlat rendszere, az összeomlás legvalószínűbb időpontja 2039 és 2070 között lesz.
Nyitókép: A Golf-áramlat hőképe, fotó: Nasa/AFP