2024. szeptember 5., csütörtök

Putyin: Ha korlátozzák az energiahordozók árát, nem lesz sem gáz, sem kőolaj, sem szén, nem lesz semmi

Az Európai Bizottság ma ársapkát javasolt az orosz gázra, valamint intézkedések meghozatalát, köztük a villamosenergia-felhasználás kötelező uniós csökkentésére csúcsidőben, illetve a nem gázzal üzemelő áramtermelők bevételeinek felső határának bevezetését. 

Ursula von der Leyen, a testület elnöke Brüsszelben kifejtette, az orosz gázra vonatkozó árplafon bevezetésével az EU csökkenteni fogja Oroszország bevételeit, melyet – mint mondta – Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háború finanszírozására használ.    

A vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórumon tartózkodó Vlagyimir Putyin ugyanakkor jelezte: Oroszország gazdasága hosszan ellent tud állni ennek a támadásnak. Gazdasági agressziónak nevezte az ukrajnai háború miatti oroszellenes gazdasági büntetőintézkedéseket.
„Láz”, amely az egész világot veszélybe sodorja – ezekkel a szavakkal jellemezte a Nyugat szankciós politikáját 37 perces beszédében az orosz elnök a vlagyivosztoki fórumon, amelynek idei jelmondata: „Úton egy multipoláris világ felé”. Putyin leszögezte: a rubel árfolyama és az orosz pénzpiacok stabilizálódtak, az infláció mérséklődik (az év végén várhatóan 12 százalékon áll meg), a munkanélküliségi ráta pedig történelmi mélyponton (4 százalékon) áll. Az orosz vezető szerint a rövidtávú gazdasági előrejelzések optimistábbak most, mint tavasszal voltak. „Oroszországot nem lehet elszigetelni, bármennyire is próbálják ezt tenni vele” – figyelmeztetett Putyin, és meggyőződését fejezte ki, hogy hazája győztesen kerül majd ki az ukrajnai háborúból, szuverenitása meg fog erősödni, és semmit sem fog elveszteni.

„Ha korlátozzák az energiahordozók árát, nem lesz sem gáz, sem kőolaj, sem szén, nem lesz semmi" – fogalmazott. Hozzátette, hogy az európai piac már nem alapvető fontosságú Oroszország számára, így ha Európának nem lesz szüksége az orosz gázra, azt más területekre exportálják majd. Putyin úgy fogalmazott, hogy Európa vezető gazdaságai a többi között az orosz gáznak köszönhették, hogy konkurensek voltak világviszonylatban.