2024. november 26., kedd

Tartózkodni kell az erő alkalmazásától

Minden államnak tartózkodnia kell erő alkalmazásától területszerzés céljából – foglaltak állást a világ tizenkilenc legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20 csoport tagjai az Újdelhiben megtartott csúcstalálkozó szombaton kiadott zárónyilatkozatában, közvetlenül azonban nem ítélték el Oroszországot az Ukrajna elleni háború miatt.

„Az ENSZ Alapokmányának értelmében minden államnak tartózkodnia kell az erő alkalmazásától olyan területszerzés céljából, amely sérti bármely állam területi épségét, szuverenitását vagy politikai függetlenségét" – olvasható az Ukrajnával foglalkozó résznél. A dokumentumban ismételten hangoztatták azt az elvet, hogy az atomfegyver elfogadhatatlan, valamint kiemelték azt is, hogy véget kell vetni a polgári infrastruktúrák elleni támadásoknak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki a háború tavaly februári kezdete óta rendszeresen részt vesz a nemzetközi tanácskozásokon, így ott volt a G20 tavalyi csúcstalálkozóján is, az indiai házigazdáktól nem kapott meghívást.

A csúcsértekezlet résztvevői a többi téma közül a zárónyilatkozatban kiemelték, hogy gyorsítani kell az erőfeszítéseket a szénalapú áramtermelés kivezetése érdekében, és újból megerősítették országaik elkötelezettségét arra, hogy középtávon csökkentik a fosszilis energiaforrások kevéssé hatékony felhasználási módjainak támogatását.

Az üvegházhatású gázok kibocsátásában világszinten 80 százalékban érintett G20 tagországainak vezetői elismerték, hogy az ENSZ éghajlat-változási kormányközi testületének (IPCC) ajánlásaiban szereplő 1,5 Celsius-fokos hőmérséklet-csökkentéshez az üvegházhatású gázok kibocsátásának gyors, határozott és fenntartható – 2019-hez viszonyítva 43 százalékos – mérséklésére van szükség 2030-ig.
Kijelentették továbbá, hogy támogatják azokat az erőfeszítéseket, amelyek célja, hogy a megújuló energiaforrásokból származó kapacitásokat 2030-ig megháromszorozzák, és ígéretet tettek az éghajlatváltozás elleni intézkedések hatékonyabbá tételére. Egyben figyelmeztettek arra, hogy az erre irányuló befektetéseknek lényegesen növekedniük kell.

A résztvevők vállalták, hogy országaikban 2030-ig helyreállítják a károsodott ökoszisztémák legkevesebb 30 százalékát, és intézkedéseket hoznak a talajromlás megakadályozása érdekében. Kijelentették azt is, hogy a fejlődő országoknak aktívabb szerepet kell játszaniuk a nemzetközi pénzügyi és gazdasági intézmények döntéshozatali folyamatában, ami meglátásuk szerint segíteni fog az ezen intézmények iránti bizalom növelésében, és hatékonyabbá teszi a munkájukat. A vezetők megállapodtak abban, hogy együttműködnek a mesterséges intelligencia nemzetközi szabályozásának kérdéseiben. Szorgalmazták az egyenlő hozzáférést mindenki számára a védőoltásokhoz, a minőségi orvosi ellátáshoz és diagnosztizáláshoz szerte a világon.

Újdelhiben Joe Biden amerikai elnök, a házigazda Narendra Modi indiai miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Indiát a Közel-Kelettel és Európával összekötő vasútvonal és szállítási folyosó kiépítését jelentette be. A folyosó segíti majd a kereskedelmet, az energiaforrások szállítását, és hozzájárul a digitális összeköttetés javulásához is, magában foglalja Indiát, Szaúd-Arábiát, Jordániát, Izraelt és az Európai Uniót – közölte Jake Sullivan, Joe Biden nemzetbiztonsági főtanácsadója. Ursula von der Leyen közlése szerint a beruházás a vasútvonalon kívül nagyfeszültségű vezetéket, egy hidrogénvezetéket, valamint nagy sebességű adatátviteli összeköttetést is magában foglal majd.

LAVROV: SIKERES TALÁLKOZÓ

Sikeresnek nevezte vasárnap a G20 csúcstalálkozóját Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután az országcsoport nem bírálta nyíltan Oroszországot az ukrajnai háború miatt. A csúcstalálkozó kétségkívül sikeres volt, mondta sajtótájékoztatóján Lavrov, majd hozzátette, sikerült elhárítani a Nyugat arra irányuló kísérleteit, hogy ukránosítsák a csúcstalálkozó napirendjét. A szövegben egyáltalán nem említik Oroszországot, mondta a miniszter a zárónyilatkozatra utalva, leszögezve, az indiai elnökségnek valóban sikerült egyesíteni a globális Délt képviselő résztvevőket.

Kijev szombaton bírálta a nyilatkozatot. A G20-nak nincs mire büszkének lennie, jelentette ki Oleh Nyikolenko, az ukrán külügyminisztérium szóvivője. Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági főtanácsadója ugyanakkor úgy ítélte meg, hogy a szöveg megfogalmazása, különös tekintettel az Ukrajnával kapcsolatos részre, nagyon jó munka.

LI CSIANG AZ EGYÜTTMŰKÖDÉST SZORGALMAZTA

A Kína és az Európai Unió közötti kapcsolatok mélyítését és a kétoldalú együttműködést szorgalmazta szombaton Li Csiang kínai miniszterelnök Újdelhiben az Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a G20-as országcsoport csúcstalálkozóján tartott egyeztetésén.

„Kína kész mélyíteni a kapcsolatokat és párbeszéd útján rendezni az ellentéteket a globális béke és fejlődés érdekében" – fogalmazott Li Csiang, akit a Hszinhua kínai állami hírügynökség is idézett. A kormányfő aláhúzta, hogy Kína gazdasági fejlődése lehetőségeket, nem pedig veszélyt hordoz magában Európa és a világ többi része számára, majd felszólította az Európai Uniót, tartsa nyitva piacait és teremtsen átlátható, tisztességes piaci feltételeket az Európába befektetni kívánó kínai vállalatok számára.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás