2024. december 27., péntek
Szíriai átmenet

Izraelhez csatlakoznának a drúzok

A szíriai drúz kisebbség képviselői Izraelhez csatolásukat kérték, hogy ne kelljen az új szíriai kormány fennhatósága alatt élniük. Az izraeli–szíriai határhoz közeli Hader nevű drúz faluban tartott gyűlésen felvett videóüzenetükben azt kérték az izraeli hadseregtől (IDF), hogy csatolják őket Izraelhez.

„Hader népének nevében, ha választanunk kell, akkor a kisebbik rosszat választjuk. A Golán-fennsík izraeli részéhez akarunk csatlakozni, hogy megőrizzük becsületünket. És ez minden környező falvat érint, mert Hader sorsa az egész régió sorsa. Azt kérjük, hogy csatlakozzunk a Golánon élő népünkhöz, szabadságban és méltóságban éljünk” – közölték.

A szíriai ellenzék meg nem nevezett aktivistája ezzel szemben azt közölte, hogy ez a kérés nem konszenzuson alapul, noha többfelé jelentek meg efféle felhívások. Más dél-szíriai csoportok tiltakozásuknak adtak hangot, amikor értesültek erről az ügyről.

Szíria és Izrael határán számos drúz családot kettészakított az 1967-es háború, mely után a Golán-fennsíkon négy drúz falu Izraelhez került, rokonaik közben Szíriában maradtak.

A drúzok még Aszad bukása előtt átvették az irányítást a szíriai központjuknak tekintett al-Sveida város felett. Többen meghaltak a kormányerőkkel vívott összecsapásokban, s a drúz milíciák a városban elfoglaltak egy rendőrőrsöt és a központi börtönt, ahonnan az összes foglyot kiengedték.

Féken tartani a kalifátust!

Szíria stabilitásának megteremtéséről tárgyalt Antony Blinken amerikai és Hakan Fidan török külügyminiszter pénteken Ankarában, és egyetértettek abban, hogy további erőfeszítésekre van szükség, nehogy az Iszlám Állam nemzetközi terrorhálózat megint megerősödjön az országban Bassár el-Aszad elnök bukása után.

„Széles körű az egyetértés abban, hogy mit szeretnénk látni a jövőben, kezdve a szíriai átmeneti kormánnyal, amely befogadó, védi a kisebbségek és a nők jogait, és nem jelent fenyegetést Szíria egyetlen szomszédjára sem” – fogalmazott Blinken a közös sajtótájékoztatón. „Országaink nagyon keményen dolgoztak, és hosszú éveken át sokat adtak azért, hogy elérjék az Iszlám Állam területi kalifátusának felszámolását, hogy ez a fenyegetés ne üsse fel újra a fejét, és elengedhetetlen, hogy folytassuk ezeket az erőfeszítéseket” – tette hozzá.

A megbeszéléseken a szíriai stabilitás megteremtésének egy másik kritikus pontjára is kitértek, az ország északi részén az Egyesült Államok által támogatott kurd erők és a török támogatású lázadók közötti konfliktusra. Fidan a találkozó után kijelentette: „Törökország prioritása Szíriában a stabilitás lehető leggyorsabb biztosítása, hogy ezzel megakadályozzák a terrorizmus térnyerését, az Iszlám Állam és a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) pedig ne tudjon ott hatalomra jutni”.

Ankara és Washington a polgárháború 13 éve alatt támogatta az egymás ellen is harcoló szíriai lázadókat, de érdekütközés alakult ki az egyik felkelő frakció, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) miatt, amelyet kurdok vezetnek. Az SDF az Iszlám Állam fegyveresei elleni amerikai koalíció legfőbb szövetségese. Élén a Népvédelmi Erők (YPG) állnak, amelyet Ankara a Törökországban betiltott PKK szövetségesének tart.

Uniós humanitárius légihíd

Szíriai humanitárius légihíd létrehozását jelentette be pénteken az Európai Bizottság, amelyen át egészségügyi és egyéb alapvető ellátmányokat szállítanak majd a rászorulóknak. A segélycsomag 96 tonna egészségügyi, oktatáshoz kapcsolódó és menedékhelyet biztosító felszerelést tartalmaz, amelyet dubaji és dániai uniós raktárakból szállítanak a törökországi Adanába, majd onnan Szíriába az UNICEF és a WHO segítségével. Az EB emellett még 4 millió eurót mozgósított, így az idei humanitárius támogatás összege 163 millió euróra emelkedett.

Szíriában 16,7 millió ember szorul sürgős segítségre, a libanoni konfliktusok következtében pedig további 560 000 ember kényszerült Szíriába menekülni. Az EU 13 év alatt több mint 33,3 milliárd eurót fordított humanitárius és fejlesztési célokra Szíriában, továbbra is elkötelezve magát a pártatlan segítségnyújtás mellett – olvasható a brüsszeli testület sajtóközleményében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Suhancok felkelőktől kölcsönkért karabélyokkal fényképezkednek a kormányerők hátrahagyott tankján Damaszkusz terén (Fotó: AP via Beta)