Szerdán, december 9-én Brüsszelben Jochannes Ham európai uniós biztos nyilvánosságra hozta a Duna-stratégiát, erre elsőként reagálva az éppen Ulmban tartózkodó Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a Duna-stratégiáról.
Egeresi a Duna Tanács alelnöki tisztségét is betölti, így hivatottnak érezte magát, hogy beszámoljon a 14 európai országot érintő és mintegy 151 millió lakosra vonatkozó Duna-stratégia fontosságáról, ami tulajdonképpen európai uniós stratégia is egyben, hiszen figyelembe vették azon európai országok véleményét, amelyek az Európai Uniónak a tagállamai. A Duna-stratégia sok projektum alkalmazását teszi lehetővé, amely összegyűjtötte magába a tagországok, a Duna menti régiók és városok kezdeményezését és elképzelését. Egeresi erről lapunknak a következőket nyilatkozta:
– A Duna-stratégia összeköti, egybefogja a Duna menti országok, régiók és városok szerteágazó tevékenységét, s külön figyelmet szentel a régiók fejlődésére, kimondottan arra, hogy elérjék az azonos fejlettségi szintet. Ezt a célt tűzték ki alapul, ami egyfajta szolidaritást rejt magában, oly módon, hogy a fejlett európai uniós régiók segítik, serkentik és felkarolják majd a fejletlenebb régiókat az elkövetkező időszakban. Az együttműködés terén különösen fontos szerepet kap a környezetvédelem, és a közlekedés fejlesztése. Mondanék egy példát, 2007-ben a Dunán 50 millió tonna árut szállítottak, míg a Rajnán, amely egyharmaddal rövidebb folyó a Dunánál 330 millió tonnát. Nekünk stratégiai célunk, hogy 2020-ig ezen az arányon legalább oly mértékben javítsunk, hogy 20 százalékkal növekedjen a közlekedés a Dunán. A fiatalok továbbképzése terén azt tervezzük, hogy 2020-ig el szeretnénk érni, hogy a Duna menti régió fiataljainak legalább 40 százaléka egyetemi végzettségű legyen. A Duna-stratégia alapja az az akcióterv, amely magába foglalja az úthálózat, a gazdaság és az újítások fejlesztését a Duna menti régióban – hallhattuk Egeresi Sándortól.
Majd elmondta lapunknak, hogy Ulmban Annette Schawaen a Német Szövetségi Köztársaság oktatási és tudományügyi miniszter asszonyával tárgyalt, elsősorban a vajdasági és németországi egyetemek, oktatási intézmények és középiskolák közötti tudományos és oktatási együttműködésről és a fiatalok továbbképzési lehetőségéről, majd a miniszter asszony támogatta Szerbia euróintegrációs törekvését és úgy nyilatkozott a vajdasági parlament elnökének, hogy gyorsítani kellene a csatlakozás ütemét, s véleménye szerint Vajdaság ebben a folyamatban egyfajta előmozdító szerepet tölt be a maga sajátosságaival, adottságaival és kapcsolatrendszerével.
A Duna-stratégiát is megtárgyalták. Egyetértettek abban, hogy szükséges, hogy a két fél számára fontos projektumok, mint pl. a Kék Duna projektum (környezetvédelemről szól) bekerüljenek a Duna-stratégiába. Megegyeztek abban is, hogy a vajdasági polgármesterek 2011 márciusában Ulmba látogatnak, hogy egy tanulmányi út alkalmával behatóbban tanulmányozhassák a legmodernebb víztisztítási technológiát, amelyet az ulmiak alkalmaznak. Az is szóba került, hogy Újvidék legyen a Duna menti városok és régiók tanácsának a székhelye.