2024. július 19., péntek

Börtön helyett közhasznú munka

Szabadkán ezentúl a szabadságvesztést közmunka is felválthatja

Szabadka Vajdaságban az első város, ahol a bírósági ítéletek között szerepel majd az alternatív büntetés, a közmunka is. A város és az Igazságügyi Minisztérium ugyanis pénteken írta alá azt az együttműködési szerződést, amely szabályozza majd az úgynevezett bizalmi szolgálatok, valamint azok a szervezetek és intézmények munkáját, ahol a büntetésüket töltik majd az elítéltek.

– Ezzel a szerződéssel tulajdonképpen kötelezte magát a város és az Igazságügyi Minisztérium, hogy gyakorlati feltételeket teremt az alternatív büntetésekre. Úgy gondolom, azoknak, akik enyhébb bűncselekményeket követtek el, lehetőséget kell kapniuk arra, hogy az okozott károkat önkéntes munkával visszafizessék a közösségük számára – emelte ki Saša Vučinić, Szabadka polgármestere.

Snežana Malović igazságügyi miniszter szabadkai látogatása során kiemelte, hogy az igazságügyi rendszer megért arra, hogy reformokra kerüljön sor. Az elmúlt két évben a kormány azon fáradozott, hogy az igazságügyet az európai elvárásokhoz igazítsa. Egyik mozzanata ezeknek a törekvéseknek az alternatív büntetés bevezetése, vagyis térítésmentes közhasznú munka, és amit azok az enyhébb bűncselekmények szankcionálásra képzelték el, amelyek esetében a legsúlyosabb kiróható büntetés a három év szabadságvesztés. Hozzátette, hogy az alternatív büntetések humánusabbak, nem kerül sor szabadságvesztésre és enyhébb lefolyásúak is, alkalmazásuk által elkerülhető a börtön negatív hatása magára az egyénre, annak családjára, illetve a bűnözés megnövekedésére.

– A munka, amit büntetésként kiszabhatnak, közhasznú, nem megalázó és nem haszon-orientált. Ezzel helyettesíthető a börtönbüntetés, de a pénzbírság is – mutatott rá a miniszter asszony, majd hozzátette, az alternatív büntetés bevezetése szakemberek képzését vonja maga után, illetve egy bizalmi szolgálat megalapítását, amely folyamatosan követi és segíti majd az elítélt munkáját.

Ennek a rendszernek a fejlesztésében az EBESZ és az Európa Tanács nyújt segítséget Szerbiának. Szabadkán és Belgrádon kívül további öt városban tervezik bevezetni az ország területén.

Thomas Moore, az EBESZ szerbiai missziójának vezetőhelyettese kiemelte, hogy a börtönbüntetés sok negatív következménnyel jár: a munkahely elvesztésével, az iskoláztatás megszakításával és az egész társadalom számára veszteséget jelent.

Milan Obradovićtól, a büntetések végrehajtásával foglalkozó igazgatóság igazgatójától megtudtuk, hogy Belgrádban már vannak tapasztalataik az alternatív büntetések kiszabásával. Mintegy húsz esetben alkalmazták már a közmunkákat, mint büntetést. Pozitív tapasztalatuk is van, ugyanis volt arra is példa, hogy az egyik elítélt személy büntetése letöltése után munkaszerződést kapott.

Az Alkotmánybíróság Karlócán

Snežana Malovićtól megtudtuk, hogy az igazságügyi reform során arról is tárgyaltak, hogy az Alkotmánybíróságot központját Karlócára helyezzék át.

– Ezt a lépést támogatni tudjuk, ugyanis ez a város az ország szellemi központját képviseli – emelte ki a miniszter asszony, majd hozzátette: – Elvárásaink szerint a jövő év folyamán már érezni fogjuk az igazságügy reformjának hatását. Ez egy nagyon hosszadalmas folyamat, amely esetében hosszú időre van szükség, hogy észlelhessük az eredményeit – emelte ki.