2024. szeptember 8., vasárnap
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Két WHO-ember is a fertőzöttek között

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője, Christian Lindmeier tegnap Genfben közölte, hogy a szervezet két munkatársa is megfertőződött az új koronavírussal. Mindketten jól vannak, kollégáikat tájékoztatták a helyzetről. Néhány kivételtől eltekintve a WHO genfi székhelyének több száz alkalmazottja otthonról dolgozik. A hét eleje óta a világszervezetet vezető Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz is kizárólag online tartja napi helyzetjelentéseit, és újságírókat sem engednek be a WHO területére.

Az ENSZ európai székhelyén is van egy fertőzött. A titkárság 1600 alkalmazottal működik, többségük otthonról látja el munkáját. Az épületben a hét eleje óta nem tartanak találkozókat és konferenciákat.

A párizsiak vidékre menekülnek

Tegnap itt-ott még látni lehetett néhány embert kint is, a szigorítás azonban azt írja elő, hogy a jövőben csak indokolt esetben lesz szabad kijárni. A felvétel tegnap Lyonban, a Rhône folyó partján készült (Fotó: AP via Beta)

Tegnap itt-ott még látni lehetett néhány embert kint is, a szigorítás azonban azt írja elő, hogy a jövőben csak indokolt esetben lesz szabad kijárni. A felvétel tegnap Lyonban, a Rhône folyó partján készült (Fotó: AP via Beta)

A tegnap délben életbe lépett drasztikus intézkedések előtt a párizsiak tömegesen hagyták el a fővárost, hogy vidéken vészeljék át a legalább két hétig tartó vesztegzárat. „A gazdasági és pénzügyi háború tartós és erőszakos lesz. A harcban minden erőnket mozgósítani kell” – fogalmazott a gazdasági tárca vezetője. Számításai szerint a járvány Franciaországot recesszióba taszítja. A kormány a GDP egyszázalékos visszaesésével számol. A kisvállalatok megsegítésére a kormány egymilliárd eurós segélyalapot hoz létre, és nem zárta ki, hogy szükség esetén államosításokat is eszközöl.

Emmanuel Macron elnök hétfő esti televíziós beszédében jelezte, hogy a fizetési nehézségbe került vállalkozásoknak felfüggeszti az adó- és járulékfizetési kötelezettségeit, nem kell befizetniük az áram- és gázszámlákat, és a bérleti díjakat sem.

Romániában a rémhírek ellen is küzdenek

Bukarestben a számos korlátozás és óvintézkedés mellett a koronavírusos rémhíreket is próbálják megfékezni egy újabb hivatalos közleményeket összesítő honlappal. Kilátásba helyezték továbbá, hogy leállítják azokat a honlapokat, amelyek céltudatosan és rendszeresen félretájékoztatják olvasóikat. A járvány egyik pozitív mellékhatásaként látványosan tisztult Bukarest levegője.

A pánik Nagy-britannia-szerte is látványosan érezteti boltürítő hatását. A felvétel a londoni Asda bevásárlóköpontban készült, ahol egyetlen vécépapír sem maradt a polcokon (Fotó: PA via AP/Beta)

A pánik Nagy-britannia-szerte is látványosan érezteti boltürítő hatását. A felvétel a londoni Asda bevásárlóköpontban készült, ahol egyetlen vécépapír sem maradt a polcokon (Fotó: PA via AP/Beta)

A cseh lakosság 73 százaléka saját személyére nézve is veszélyesnek tartja a járványt, s a kormány ezzel kapcsolatos óvintézkedéseit az emberek 91 százaléka szükségesnek tartja – derült ki az Ipsos közvélemény-kutató intézet felméréséből.

A megkérdezettek kétharmada azt állítja, betartja a hatósági rendeleteket, míg egyharmaduk csak részben. Csehországban március 1-jén diagnosztizálták az első fertőzést. A járványnak eddig nincs áldozata.

Ukrajnában mától leállítják az összes metróközlekedését, Kijevben, Harkivban és Dnyipróban. Leáll a helyközi személyszállítás is légi, vasúti és buszjáratokon egyaránt. A településeken belüli tömegközlekedési eszközökön, buszokon, trolikon, illetve villamosokon kocsinként egyszerre legfeljebb tízen utazhatnak. A parlament törvénymódosítást fogadott el, amelynek értelmében büntetőjogi felelősségre vonás terheli a karanténszabályok megszegőit.

A telefonlehallgatás is jogos már

Az izraeli kormány megengedte, hogy a belbiztonsági szolgálat lehallgassa a koronavírusos betegek telefonját a vírus terjedésének megfékezése érdekében. Az intézkedés egyelőre harminc napig érvényes. A Sin Bét leszögezte: kizárólag azért folyamodnak ehhez, hogy életeket mentsen meg.

Naftali Bennet védelmi miniszter úgy rendelkezett, hogy csak azokat a palesztin dolgozókat és kereskedőket engedjék be Izraelbe, akiknek munkája nélkülözhetetlen az egészségügyben, a mezőgazdaságban, az ápolásban vagy az építkezésben. A beengedett emberek egy-két hónapig Izraelben maradnak. A védelmi minisztérium az üresen kongó szállodákat alakítaná át karanténközponttá. Két hotel már megkezdte a betegek fogadását.

Lezárják az egyiptomi reptereket

Egyiptomban is fokozták az óvintézkedéseket: a kairói kormány bejelentette, hogy március 19-e és május 31-e között lezárja az egyiptomi reptereket a személyforgalom előtt. Ez alatt az idő alatt a szállodákat és a turistalátványosságokat is fertőtlenítik. Több kormányzóságban betiltották a vízipipát és a heti piacot.

A jordániai hadsereg tegnap bejelentette, hogy katonákat állít a legnagyobb városok köré. Tisztségviselők szerint hamarosan szükségállapotot vezetnek be. Jordánia a napokban lezárta határait, és felfüggesztette a repterek működését.

Karanténban a lengyel kormány

Karanténba vonult a lengyel kormány egy része, miután Michal Wos környezetvédelmi miniszter pozitívnak bizonyult az új koronavírusra. Ezért elhalasztják az államfő által összehívott, a gazdaságélénkítő intézkedéscsomagról szóló kabinettanács mai ülését – közölte rendkívüli sajtóértekezletén Andrzej Duda elnök.

A karanténba helyezett miniszterek az adott egészségügyi intézkedések mellett továbbá is teljesítik feladataikat, első vírustesztjeik eredményeit várhatóan még kedden közzéteszik.

Szélsőséges reakciók Iránban és Afganisztánban

Szélsőséges reakciókat váltottak ki az emberekből a járvány miatti óvintézkedések Iránban, ahol konzervatív síita hívők feldühödött tömege tört be a kormány által lezárt szentélyekbe. A tömeget a rendőrség feloszlatta. Vallási elöljárók közleményükben bölcs belátást és türelmet kértek a hívőktől.

Az iráni szentélyekhez számos síita zarándokol el, ami hozzájárulhatott a kórokozó közel-keleti terjedéséhez. Szaúd-Arábia már korábban lezárta Mekkát és Medinát a látogatók előtt.

Teherán emellett 85 ezer rabot engedett el a vírus terjedését megfékezendő. Távozhatott a börtönből az ellenzéki vezető, Mehdi Karrúbi fia, Mohammad Hosszein is.

Afganisztánban legalább 37, vélhetően fertőzött beteg szökött meg a karanténból a nyugati Herátban hozzátartozók segítségével – közölte a helyi egészségügyi minisztérium szóvivője hétfőn este. A menekülők leütötték a személyzetet. A karanténból megszököttek mindegyike Iránból tért vissza a közelmúltban.

Sorra zárják le határaikat a latin-amerikai országok

Chile, Guatemala, Kolumbia és Venezuela is bejelentette, hogy megtiltja a belépést. Chile és Guatemala egyelőre 15 napra zárja le határait. A térségben először Salvador zárta le határait, ahol még nem találtak fertőzöttet. A múlt hét folyamán aztán Argentína, Peru, Panama és Honduras is megtiltotta a beutazást.

Hétfőn este Iván Duque kolumbiai elnök is tudatta, hogy március 17-étől május 30-áig lezárja határait a  vírus terjedésének megakadályozása érdekében. A venezuelai, 2200 kilométer hosszú határ lezárását már korábban bejelentették. A Hispaniola szigetén fekvő Haiti is lezárta 380 kilométeres határát a sziget keleti felén elterülő Dominikai Köztársasággal. Nicolás Maduro venezuelai elnök is bejelentette, hogy „totális karantént” rendel el. Salvadorban, Nicaraguában, Haitin és Belize-ben nem találtak egyelőre fertőzöttet.

A Covid-19 névre keresztelt betegséget okozó SARS-CoV-2 nevű vírus tavaly év végén jelent meg a kínai Hupej tartományban. Kínában mostanra nagyrészt sikerült megfékezni a terjedését. A pekingi vezetés kedden 13 új halálos áldozatról számolt be, amivel 3226-ra nőtt a betegségben elhunytak száma. Az ázsiai országban összesen 80 881-en fertőződtek meg.

Európa vált a pandémia epicentrumává

Egészségügyi Világszervezet: merész intézkedéseket kell tenniük az európai országoknak

Európa vált a világjárvány (pandémia) epicentrumává – emlékeztetett Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai igazgatója a koronavírus-járvány megfékezése érdekében tett tegnapi koppenhágai nyilatkozatában, és merész intézkedésekre szólította fel az európai országokat. Amondó volt, hogy kivétel nélkül minden országnak meg kell tennie a legmerészebb intézkedéseket, hogy gátat tudjanak szabni a betegség terjedésének.

Számos európai ország döntött határzárakról és a közösségi életet érintő (gyakran drasztikus) korlátozásáról. A kontinensen legsúlyosabban érintett Olaszország szerdán rendelt el országos kijárási tilalmat. A hétvégén Spanyolország szintén ilyen lépésre szánta el magát. Franciaország tegnap délutántól vezetett be kijárási korlátozásokat.

Legfrissebb értesülések szerint Olaszországban csaknem 28 ezer fertőzött van, a halottak száma meghaladja a 2100-at. Spanyolország tegnap majd kétezer új esetet jelentett, így a fertőzöttek száma több mint 11 ezerre nőtt, csaknem ötszázan elhunytak. (Forrás: MTI/APA)