2024. szeptember 8., vasárnap
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Egymilliárd ember „szobafogságban”

Világszerte legalább 50 országban vagy térségben szólítottak fel a hatóságok több mint 1 milliárd embert, hogy maradjanak otthon, az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében –  közölte tegnap az AFP francia hírügynökség saját összesítésére hivatkozva.

Legalább 34 országban vagy régióban, a többi közt Franciaországban, Olaszországban, Argentínában, az Egyesült Államok Kalifornia államában, Irakban és Ruandában az embereket arra kötelezik, hogy otthon maradjanak, ezek a rendelkezések több mint 659 millió embert érintenek. Hétfőn ezen országokhoz csatlakozott Görögország. Kolumbia és Új-Zéland pedig megkezdte az erre vonatkozó rendelkezések kidolgozását, amelyek ma és holnap lépnek életbe.

Az emberek ezekben az országokban és területeken is elhagyhatják otthonaikat, ám korlátozott mértékben: a lakhelyelhagyás akkor megengedett, ha alapvető fogyasztási cikkek bevásárlása, munkábajárás vagy egészségügyi okok miatt elengedhetetlen.

Legalább 4 országban, köztük Iránban, Németországban, az Egyesült Királyságban kérték az embereket, hogy önként maradjanak otthon, ne utazzanak és kerüljék vagy minimalizálják a személyes kontaktust, ám ezeket nem írták elő rendeletileg. Ez több mint 228 millió embert érint.

Mivel azonban ezek a rendelkezések az Egyesült Királyságban nem hozták meg a várt eredményt, azaz a fertőzöttek számának csökkenését, tegnap a londoni alsóház elé került a járvány megfékezését célzó törvényjavaslat, amely a brit kormányt rendkívüli intézkedésekre is felhatalmazza. Boris Johnson kormányfő vasárnap esti sajtóértekezletén hangsúlyozta: nem akar olyan drákói kijárási korlátozásokat bevezetni, amilyeneket több más európai ország életbe léptetett, de ha a járvány megfékezését célzó ajánlásoknak másképp nem sikerül érvényt szerezni, akkor szigorításokra lesz szükség.

Legalább 10 ország vagy régió vezetett be részleges kijárási tilalmat, amelynek értelmében este és éjszaka az emberek nem hagyhatják el otthonaikat. Ez a rendelkezés, amely összesen több mint 117 millió embert érint, Szerbia mellett Burkina Fasóban, a Fülöp-szigetek fővárosában, Chilében és Mauritániában és Szaúd-Arábiában van érvényben.

Néhány más ország a legfontosabb városait helyezte karantén alá, a ki- és belépést is korlátozzák. Ilyen rendelkezést hozott Bulgária több mint 27 városa, Kazahsztán a főváros, Nurszultan és Almati esetében, Azerbajdzsán pedig Bakuval kapcsolatban. E városokban körülbelül 10 millióan élnek.

Teherán a szankciók eltörlését követeli Washingtontól

Irán az atomprogramja miatt kirótt szankciók eltörlését követelte tegnap Washingtontól a koronavírus elleni harchoz felajánlott amerikai segítségre reagálva.

„Ha Washington valóban segíteni akar a koronavírus elleni harcban, el kell törölnie a szankciókat” – jelentette ki Haszan Róháni iráni elnök, leszögezve: Teheránnak nincs szándékában elfogadni az Egyesült Államok által ajánlott humanitárius segélyt.

„Az amerikai vezetők hazudnak ... Ha segíteni akarnának, csupán a szankciókat kéne eltörölniük... Akkor vissza tudnánk szorítani a járványt” – mondta Róháni. Vasárnap Ali Hamenei, legfelsőbb vallási és politikai vezető azt mondta, elképzelhető, hogy az amerikaiak által felajánlott gyógyszer csupán tovább terjeszti a vírust.

Tegnap a dél-koreai külügyminisztériumban közölték, vizsgálják az Iránnak nyújtandó humanitárius segítség lehetőségét. Róháni a minap több mint hárommillió tesztet kért az ázsiai országtól Mun Dzse In dél-koreai elnökhöz címzett levelében.

Hongkongban már átszállni sem lehet 

Hongkong szerdától 14 napra beszünteti a külföldi turisták és az átszálló utasok fogadását – jelentette be Carrie Lam hongkongi kormányzó.

A döntés értelmében holnap reggeltől kezdve a városba érkező, nem hongkongi lakosoknak nem engedélyezik majd a belépést, míg a Kína szárazföldi részéről, Makaóból vagy Tajvanról származó utasok csak akkor léphetnek be Hongkongba, ha az elmúlt időszakban nem utaztak máshová, de ebben az esetben is karanténba kell vonulniuk. Hongkongban az elmúlt napokban megugrott az új megbetegedések napi száma a külföldről beutazó fertőzöttek miatt. A város vezetése emellett ideiglenesen betiltja az alkohol forgalmazását a Hongkongban működő több mint 8 ezer bárban, étteremben és szórakozóhelyen, hogy ezzel is elősegítse az óvintézkedések betartását.

Indiában megálltak a vonatok

Indiában hétfőn leállították az összes személyvonatot, miután a közegészségügyi hatóságok úgy ítélték meg, hogy a Narendra Modi kormányfő által vasárnapra meghirdetett, egynapos kijárási tilalmat elsősorban a vonatok utasai és a pályaudvarokon várakozók hagyták figyelmen kívül.

Izraelben hétfőn reggel közölték, hogy 1238 fertőzöttet tartanak nyilván, közülük 24-en súlyos állapotban vannak.  A Háárec című napilap értesülése szerint a következő napokban derül ki, hogy az eddigi rendszabályok elégségesek-e a súlyos állapotban lévő betegek számának olyan  alacsony szinten tartásához, hogy a kórházak képesek legyenek megbirkózni ellátásukkal. Ha ezen a héten számuk jelentősen megnő, akkor újabb megszorító intézkedéseket léptetnek hatályba.

Lakat a gyárakon

Olaszországban ezentúl kizárólag a létfontosságú termékek előállítását és szolgáltatások nyújtását fogják biztosítani, minden másfajta termelési tevékenység április 3-áig leáll, nyitva maradnak az élelmiszerüzletek és a gyógyszertárak, de az összes hivatalt bezárják.

Spanyolországban 28 768-ra emelkedett a fertőzöttek száma, a járványban eddig 1772-en haltak meg. A szükségállapotot április 11-éig meghosszabbították .

Nagy-Britanniában 282-re emelkedett az áldozatok száma, a regisztrált fertőzötteké pedig 5741-re. A védelmi minisztérium húszezer tartalékost mozgósított annak érdekében, hogy segítsenek eljuttatni az idős, beteg emberekhez az élelmiszert és egyéb alapvető napi szükségleti cikkeket.

Az Egyesült Államokban a regisztrált fertőzöttek száma 35 211, az áldozatoké 471. Donald Trump elnök vasárnap arról számolt be, hogy Gavin Newsom kormányzó kérésére New York és Washington után nemsokára Kaliforniát is katasztrófa sújtotta területté nyilvánítja. Ez az jelenti, hogy ezek az államok szövetségi anyagi segítséget is kapnak a vírus terjedése elleni küzdelemre és a betegek kezelésére.

A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem egyetem friss összesítése szerint a vírusfertőzést 167 országban és területen mutatták ki. Kínában ahol a járvány tavaly év végén elkezdődött, 81 439 esetet tartottak nyilván, 3274-en haltak meg és 72 814-en gyógyultak meg. A fertőzés eredeti gócpontjában, a 11 milliós Vuhanban már egy hete nem jegyeztek új fertőzöttet.