2024. szeptember 8., vasárnap
KORORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Hupejben újra lehet közlekedni

A koronavírus-járvány gócpontjaként január vége óta vesztegzár alá vont Hupej tartomány egészségügyi bizottsága tegnap bejelentette, hogy mától feloldják a tartományra vonatkozó ki- és beutazási tilalmat. Az enyhítés egyedül Vuhanra, a tartomány székhelyére nem vonatkozik, ott ugyanis csak április 8-án szüntetik meg az utazási korlátozást, és a várost azt követően is csak egészségesnek nyilvánított emberek hagyhatják el. Vuhanban, ahonnan a vírus tavaly év végén terjedni kezdett, egy újabb esetet regisztráltak, miután öt napon keresztül nem számoltak be egyetlen újabb fertőzöttről sem.

Kínában (Hongkong és Makaó nélkül) decembertől eddig összesen 81 545 esetet regisztráltak, 3281-en haltak meg és 73 266-an gyógyultak meg. A hétfőn külföldről beérkező fertőzöttek közül 31-et azonosítottak Pekingben, ahonnan eddig a legtöbb ilyen esetről adtak hírt. A légiközlekedési felügyelet ezért az ország 12 másik városának repülőtereire irányította át a pekingi nemzetközi járatokat. A főváros vezetése újabb szigorítást alkalmaz a külföldről bejövő esetek hatékonyabb kiszűrésére: mától a külföldről érkező, illetve a Pekingbe lépésüket megelőző 14 napban külföldön járt emberek mindegyikénél elvégzik a vírustesztet, és központi karantén alá helyezik őket.

Romániában teljes kijárási tilalom

Romániában mától a nappali órákra is kiterjesztik a korábban csak az éjszaka idejére elrendelt kijárási tilalmat. Klaus Iohannis államfő tegnapi bejelentése szerint ezentúl csak azok hagyhatják el lakásukat, akiknek feltétlenül munkába, gyógyszertárba vagy élelmiszerboltba kell menni. Erről a munkáltató által kibocsátott igazolást vagy saját felelősségre kiállított nyilatkozatot kell felmutatni a lakás elhagyására magyarázatot kérő rendőröknek. Ezentúl a katonaság is besegít a rendőröknek és csendőröknek.

Andrej Plenković horvát kormányfő is az aktuális „divatnak” hódolva tart sajtótájékoztatót a tervezett gazdasági intézkedésekről (Fotó: HINA/Beta)

Andrej Plenković horvát kormányfő is az aktuális „divatnak” hódolva tart sajtótájékoztatót a tervezett gazdasági intézkedésekről (Fotó: HINA/Beta)

Japán tovább szigorít

A japán külügyminiszter tegnap bejelentette, megtiltják a beutazást 18 európai országból és Iránból a járvány miatt. A beutazási tilalom alá esnek egyebek között Ausztria, Belgium, Németország, Olaszország és Norvégia állampolgárai, illetve az ezen országokon keresztül érkezők is. Meghosszabbítják emellett a március 31-én lejáró vízumkiadás felfüggesztését Dél-Korea és Kína esetében.

Dél-Koreában javul a helyzet, csak 76 új fertőzésről tájékoztattak, ezzel a számuk összességében 9037-ra nőtt. Az új fertőzések csökkenő tendenciát mutatnak, 13 napja a számuk száz alatt vagy akörül forog. Vasárnap regisztrálták a legkevesebb, 64 beteget a február utolsó napján mért csúcs óta, amikor is 909-en kapták el a kórt. A halálozási ráta hétfőn 1,33 százalékos volt, a 80 év felettiek körében pedig 12,97 százalékos.

A szöuli kormány bejelentette azt is, hogy megduplázza, 80 milliárd dollárra emeli a tervezett gazdasági mentőcsomag nagyságát, hogy kisegítse a járvány miatt bajba jutott vállalatokat, és stabilizálja a hitel-, pénz- és értékpapírpiacokat. A hírre nőtt a szöuli tőzsde indexe.

A Windsor Kastély és környéke is teljesen elnéptelenedett. A brit kormány szigorítása értelmében csak azok járhatnak ki, akiknek feltétlenül muszáj (Fotó: AP via Beta)

A Windsor Kastély és környéke is teljesen elnéptelenedett. A brit kormány szigorítása értelmében csak azok járhatnak ki, akiknek feltétlenül muszáj (Fotó: AP via Beta)

Új-Zélandon egy hónapig országos karantén   

A délkelet-ausztráliai Új-Dél-Wales államban fontolóra vették, hogy a veszélyhelyzeti jogszabályok keretében feltételesen szabadlábra helyeznék a társadalomra kis kockázatot jelentő rabokat. Az országban keddre virradóra jelentősen nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma, nagy részük egy nemrég Sydneyben kikötött óceánjáró, a Ruby Princess utasai és személyzete közül került ki.

Új-Zélandon kedden éjféltől egy hónapig tartó országos karantén lép életbe.

A Fülöp-szigeteken kilencvennel, 552-re nőtt a fertőzöttek száma. Két ember meghalt, így a kór eddig 35 életet követelt. A törvényhozás különleges jogokkal ruházta fel Rodrigo Duterte elnököt az erőforrások hatékonyabb mozgósítása érdekében. Rendelkezéseket hoztak a költségvetés átcsoportosítására is.

Malajzia, ahonnan a délkelet-ázsiai térség legtöbb fertőzöttjét jelentették, felgyorsítja a teszteléseket. Az országban egy, február végi iszlám fesztivál után ugrott meg a fertőzöttek száma. A fesztiválra mintegy 16 ezren gyűltek össze, 30 országból.

Egy amerikai kutatócsoport szerint március közepére Indiában akár egymillióra nőhetne a fertőzöttek száma, amennyiben a kór az eddigi ütemben terjed. Az országban jelenleg 511 regisztrált eset van. A betegségbe eddig 10-en haltak bele, és 37 gyógyultról tudnak.

Reménysugár Olaszországban  

A Kína után a leginkább érintett Olaszországban még mindíg súlyos a helyzet, de – Margaret Harrisnek, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivőjének tegnapi genfi beszámolója szerint – csökkent a napi halálesetek és az új fertőzések száma. Szerinte ez reménysugárnak tekinthető, de még korai az öröm Olaszországban, ahol 63 927 fertőzést, 6077 elhunytat jegyeztek fel, továbbra is áll az élet. Giuseppe Conte kormányfő hétvégi bejelentése nyomán kizárólag a létfontosságú termékeket állítják elő, minden egyéb termelés április 3-áig leállt. Nyitva maradtak az élelmiszerüzletek és a gyógyszertárak, de az összes hivatalt bezárták.

Merkel negatív

Németországban 29 056 fertőzött mellett 123 az áldozatok száma, és 453-an gyógyultak meg. Negatív lett Angela Merkel német kancellár első tesztje, amelyre azért volt szükség, mert kimutatták a kórokozót (SARS-CoV-2) egy orvosnál, akitől pénteken védőoltást kapott tüdőgyulladást okozó pneumococcus baktérium ellen.

Az észak-francia Lille festői főterében nincs ki gyönyörködjön (Fotó: AP via Beta)

Az észak-francia Lille festői főterében nincs ki gyönyörködjön (Fotó: AP via Beta)

Franciaországban 20 123-an betegedtek meg, 862-en hunytak el és 2207-en távozhattak egészségesen a kórházból. Az országban tegnap reggel lépett életbe az egészségügyi szükségállapot, amely két hónapig lesz érvényben. Spanyolországban 35 136-ra emelkedett a fertőzöttek, 2311-re pedig a halottak szám. A szükségállapotot április 11-éig meghosszabbították.

Nagy-Britanniában 336-ra emelkedett a halálos áldozatok száma, a fertőzötteké pedig 6726. Boris Johnson kormányfő rendelkezése értelmében a britek ezentúl csak a legszükségesebb esetekben hagyhatják el otthonukat.

Az Egyesült Államokban a fertőzöttek száma 46 371, a halottaké 586. Donald Trump elnök hétfőn este bejelentette, hogy hamarosan megkezdődik az új típusú koronavírus elleni szer klinikai tesztelése New Yorkban.

Amerika lesz az új góc?!

A WHO szóvivője szerint a fertőzések rohamos terjedése miatt nem kizárt, hogy az Egyesült Államok a világjárvány új gócpontjává válik. Az utóbbi 24 órában az új koronavírusos megbetegedések 85 százalékát Európában és az Egyesült Államokban észlelték. Az új fertőzések 40 százaléka az Egyesült Államokban történt, ami a járvány terjedésének gyorsulását mutatja.

Margaret Harris megjegyezte, hogy világszinten is gyorsnak tartják a fertőzés terjedését, és a világszervezetnél mind a megbetegedések, mind a halálozások számának gyors emelkedésével  számolnak.

Tovább nőtt a regisztrált fertőzöttek száma Iránban is: elérte a 23 049-et, a halottak száma pedig 1812. Haszan Róháni iráni elnök aláhúzta: Teherán nem fogadja el az Egyesült Államok által felajánlott humanitárius segítséget. Egyúttal leszögezte: ha Washington valóban segíteni akar Iránnak, törölje el az ellene hozott szankciókat. A vírus miatt legalább 50 országban vagy térségben szólítottak fel a hatóságok több mint egymilliárd embert, hogy maradjon otthon.

Nyitókép: A Windsor Kastély és környéke is teljesen elnéptelenedett. A brit kormány szigorítása értelmében csak azok járhatnak ki, akiknek feltétlenül muszáj (Fotó: AP via Beta)