2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Vakcinát tesztelnek a britek és a németek

Portugáliában már több a gyógyult, mint a halálos áldozat

Portugáliában a járvány kezdete óta először haladta meg a koronavírus-fertőzésből kigyógyultak száma a halálos áldozatokét. Londonban tegnap közölték: oltóanyagot fejlesztettek ki az új típusú koronavírus ellen, s a készítmény emberi tesztelése ma megkezdődik. Németországban is engedélyezték a saját védőoltás tesztelését. Svájcban pedig olyan szenzort fejlesztettek ki, amely felismeri a vírust.

Portugáliában a járvány kezdete óta először haladta meg az új típusú koronavírus-fertőzéséből kigyógyultak száma az áldozatokét. Az országban eddig majdnem 21.500 igazoltan fertőzéses esetet jegyeztek föl; a betegségtől már 917-en szabadultak, de 762 személynek ez nem sikerült, s meghaltak.

A járvány európai gócpontjának számító Olaszországban sokkal rosszabb a helyzet, bár némi javulás ott is tapasztalható. Giuseppe Conte kormányfő európai összefogást sürget a járvány okozta sokkhatással szemben. Közölte: vagy együtt győzünk, vagy mind vesztesek leszünk.

Szerinte az EU nem ismételheti meg a 2008-as pénzügyi válságban elkövetett hibákat, amikor nem tudott egységes választ adni a krízishelyzetre. „Most az Unió bátor, ambiciózus és azonnali válaszadására van szükség a járvány okozta sokkal szemben” – hangsúlyozta. Kijelentette: az EU közös célja, hogy eredményt mutasson föl, mivel a megosztottság veszélyt jelent. 

TURISTÁKAT VÁR A KANÁRI-SZIGETEK

Olaszországban február 21-e óta csaknem 24.648 ember vesztette életét a koronavírus miatt, ami a második legnagyobb halálozási szám a világon az Egyesült Államok után. A regisztrált 183.957 fertőzött pedig a harmadik legnagyobb esetszám az USA és Spanyolország mögött globálisan.

Az utóbbi országban a vírus okozta betegségben 21.717-en haltak meg, a fertőzöttek közül 208.389-at szűrtek ki.

A Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken lehet, hogy hamarabb térhet vissza az élet a normális kerékvágásba, ami nem is ártana, hiszen a turizmusból élő térség nem bírja ki az elhúzódó korlátozást. Remények szerint júliustól, esetleg augusztustól fogadhat belföldi vendégeket, októbertől külföldieket is.

ELHALASZTJÁK A BIKAFUTTATÁST

A turizmusból kieső bevételek nagy érvágást jelentenek Navarra tartománynak is, ahol Pamplona önkormányzata bejelentette: elhalasztja a hagyományos bikafuttatást, amelyet minden évben a település védőszentjének, San Fermínnek a tiszteletére rendezett ünnepségsorozat keretében tartanak meg. A 200 ezer lakosú városba ilyenkor másfél millió turista látogat el.

A helyi vezetés nem zárja ki, hogy még az idén, egy későbbi időpontban megrendezik a programot, amely eredetileg július 6-a és 14-e között zajlott volna.

A központi kormány harminc gazdasági intézkedést fogadott el egyebek mellett a munkavállalók támogatása és a vállalkozások pénzügyi megerősítése érdekében. Spanyolországban több mint egy hónapja van érvényben lakhelyelhagyási korlátozásokkal járó szükségállapot. A kormány azt szeretné, ha ezt május 9-éig meghosszabbítaná a parlament.

ÚJABB FERTŐZÉSHULLÁM JÖHET

Németország is nagyon óvatos. Sőt egyre több tartományban vezetnek be maszkviselési kötelezettséget a járvány miatt. A Robert Koch országos járványügyi intézet pedig arra figyelmeztet: bármikor ismét elindulhat egy újabb fertőzéshullám, amely sokkal nagyobb és pusztítóbb lehet, mint az első. A vírust tegnapig országszerte 148.700 ember szervezetében mutatták ki, a halálesetek száma 5100-ra nőtt.

A Paul Ehrlich Intézet közben tegnap engedélyezte a mainzi BioNTech innovációs biotechnológiai vállalatnak az új típusú koronavírus ellen kidolgozott védőoltás tesztelését embereken. A cég a Pfizer gyógyszeripari vállalattal együttműködve dolgozta ki a védőoltást, amely ideális esetben is legkorábban 2021 tavaszán válhat elérhetővé.

JÁRVÁNYKÖZPONT NYÍLT ÚJ-MOSZKVÁBAN

Nagy-Britanniában közben az egészségügyi miniszter arról számolt be, hogy oltóanyagot fejlesztett ki az Oxfordi Egyetem az új típusú koronavírus ellen, s a készítmény emberi tesztelése ma kezdődik. Matt Hancock azt nem mondta, hogy az oltás mikortól lesz tömegesen alkalmazható, de közölte: egy neves kutatóegyetem, az Imperial College London is dolgozik a vakcina kifejlesztésén. (Svájcban pedig már tényként közölték: a koronavírust felismerő és koncentrációját mérő szenzort fejlesztettek ki.)

Nagy-Britanniában eddig 17.337-en haltak meg a betegségben, és 129.044 emberről állapították meg, hogy megfertőződött a vírussal.

Oroszországban új járványközpont kezdte meg működését. Az Új-Moszkvában berendezett, több mint 80 ezer négyzetméteres korszerű kórház 800 beteg fogadására alkalmas, de kapacitása szükség esetén 900-ra növelhető. Egy másik járványkórházban elhunyt Makszim Sztarinszkij 56 éves urológus, az első orosz orvos, aki koronavírusos betegek kezelése közben fertőződött meg.

Az országban 58 ezerre nőtt a regisztrált koronavírus-fertőzések száma, a halálozásoké pedig 513-ra.

RENGETEG A MUNKANÉLKÜLI

A tengerentúlon sokkal nagyobb a baj. A legtöbb fertőzöttet (a világ országai közül) továbbra is az Egyesült Államokban tartják nyilván. A vírust tegnap délig majdnem 820 ezer amerikainál mutatták ki, a betegségbe mintegy 45 ezren haltak bele.

Az országon belül a legkritikusabb New York állam és város helyzete. Egyedül ebben az államban a kór már 19.693 halálos áldozatot szedett; az elhunytak számának emelkedési üteme azonban lelassult.

Andrew Cuomo, a terület kormányzója kijelentette: New York állam az üzleti élet újraindításán dolgozik, mert a térségben rendkívüli mértékben megnőtt a munkanélküliség.

TRUMP RENGETEG FÉNYT LÁT

Több amerikai tagállamban – az elővigyázatos intézkedések figyelembevételével ugyan, de – arra készülnek, hogy a héten újraindítsák a gazdaságot. Donald Trump elnök úgy tudja, hogy már húsz szövetségi állam fontolgatja ennek lehetőségét. A járványhelyzetről elmondta: „látom a fényt az alagút végén, sőt, rengeteg fényt látok az alagút végén”.

Európában az EU is a korlátozások fokozatos feloldására készül. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az uniós vezetők – videokonferencia keretében tervezett – mai csúcstalálkozójára szóló meghívó levelében azt üzente: a tagországoknak összehangolt ütemtervet kell készíteniük a járvány miatt bevezetett rendkívüli intézkedések megszüntetésére, úgy, hogy az csökkentse a gazdaságra és a társadalomra leselkedő negatív következményeket, s áttételes hatásokat.

Mi mennyi?

Mivel viszonyítási alap nélkül nem tudni, hogy mi mennyi, valami sok-e vagy kevés, ezentúl napi rendszerességgel referencia-értékeket teszünk közzé, amivel – reményeinek szerint – az aktuális járványra vonatkozó adatok érthetőbbek és áttekinthetőbbek lesznek.

► Naponta világszerte mintegy 360 ezer ember születik (óránként 15 ezer), 150 ezer pedig meghal (óránként 6250). A halálesetek kétharmada (100 ezer fő) az ún. természetes okokra, az időskori végelgyengülésre vezethető vissza.

► A WHO adatai szerint globális szinten évi 290.000–650.000 közt mozog a szezonális

influenzához köthető elhalálozások száma. Legenyhébb lefolyású náthalázas esztendő esetén ez napi 794, havi 24.166 elhunytat jelent, sok fertőzöttel járó esztendő esetén napi 1780, havi 54.166 személy halálát jelenti.

► Az új típusú koronavírussal való fertőzés okozta betegség (COVID-19) szövődményei

következtében – december végétől eddig – összesen 178.668-an haltak meg.