A magyarkanizsai Potisje labdarúgója, Fűtő Zalán a feleségével, Rékával (aki nem mellesleg csaknem tíz évig focizott a helyi női csapatban) a napokban Manchesterben járt, ahol a helyszínen szurkolták végig a Premier League 27. fordulójában megrendezett Manchester United–Ipswich bajnokit. A 3:2-es hazai győzelemmel záruló kilencven perc után Zalán mesélt angliai élményeikről.
Mikor született meg bennetek az utazás gondolata, és miért pont az Ipswich elleni találkozóra esett a választásotok?
– Annak ellenére, hogy gyermekkorom óta Manchester United-szurkoló vagyok, és korábban éltem is Angliában, az ötlet nem az enyém volt. A tavaly novemberi nászutunkon Réka vetette fel, hogy ez a túra lehetne a születésnapi ajándékom. Az Ipswich elleni bajnokira pedig azért esett a választásunk, mert mindketten most tudtunk elszabadulni a munkahelyünkről.
A United nem igazán fut jó szezont. Ebből mit vettetek észre a városban, érezhető volt-e valamiféle letargia, csalódottság a United-drukkerek körében?
– A Manchester United a mostani idényben valóban gyengébben muzsikál, mint tette azt a Ferguson-érában, a szurkolók azonban továbbra is kitartanak a csapat mellett, amit jól bizonyít az a tény is, hogy a kiesőhelyen álló Ipswich elleni mérkőzésen is 73 827-en voltunk a stadionban. A United a helyiek szemében több, mint egy futballklub, amelynek nem csak akkor szurkolnak, amikor jól fut a szekér. Úgy érzem, hogy ezen a téren van még mit tanulnunk az angol szurkolóktól.
A Vörös Ördögök hazai mérkőzésein szinte mindig telt ház van, ám sokszor eléggé színpadias a hangulat az Old Traffordon. Az Ipswich elleni összecsapáson milyen volt a szurkolás a hazai publikum részéről?
– A Traktorosok (ez az ipswichi klub beceneve – a szerző) elleni bajnokin fergeteges volt a hangulat a lelátókon, a közönség tényleg tizenkettedik játékosként űzte-hajtotta a manchesteri együttest, amely mindezt értékes győzelemmel hálálta meg. Valahogy érezni lehetett, hogy azon az estén a három pont az Old Traffordon, illetve ahogy sokan ismerik, az Álmok Színházában fog maradni, még annak ellenére is, hogy a hazaiak egy kiállítás miatt az első félidő végétől emberhátrányban futballoztak.

Zalán az Álmok Színházában (Fotó: Személyes archívum)
A Premier League-ben közismerten eléggé magasak a jegyárak. Mennyit kellett fizetnetek a belépőért?
– A jegyárak a PL-ben több dologtól is függnek, legfőképp attól, hogy az adott meccsen ki az ellenfél. Az Ipswich elleni bajnokin mi fejenként 58 fontot fizettünk a belépőkért, ráadásul nagyon jó helyre sikerült jegyet váltani: a lelátó közepére, a tizedik sorba, ahonnan tökéletes rálátásunk volt a pályára. Viszont mondjuk a Manchester City elleni városi rangadón ugyanarra a helyre már 800 fontért mennek a jegyek, de a telt ház akkor is garantált.
Hogy tetszett maga a stadion, az Álmok Színháza?
– A stadionba való belépéskor libabőrösek lettünk mindketten, az a pillanat eddigi életünk egyik legszebb momentuma volt. A biztonsági személyzet részéről az átvizsgálás gyors, ugyanakkor szakszerű és tüzetes volt, a beléptetés pedig gördülékenyen ment, mint ahogy később a stadionban az étel- és italkiszolgálás is. A United nem véletlenül számít a világ egyik legnagyobb futballklubjának, náluk minden profi szinten működik.
Manchester mint város milyen benyomást keltett?
– Kifejezetten pozitív hatással volt ránk. Rengeteg ott a látnivaló, régi patinás épületek, múzeumok, köztéri szobrok váltják egymást, és természetesen világhírű labdarúgó-stadionok is találhatóak a városban. Manchesterben járva lépten-nyomon érződik a futball szeretete, ami nekünk különösen tetszett, hiszen a foci már régóta az életünk része. Óriási élmény volt még bejárni az angol futball múzeumát, ahol olyan „kincseket” csodálhattunk meg közelről, mint a PL-trófea, a labdarúgás 1863-as első szabálykönyve vagy Pelé meze, amelyet az 1958-as világbajnokságon viselt. A rengeteg értékes ereklye között ott szerepel egy Pickles nevű kutyus nyakörve is, a fekete-fehér collie arról híresült el, hogy 1966 márciusában, négy hónappal az angliai világbajnokság kezdete előtt megtalálta egy szemetesben az ellopott Jules Rimet-kupát, megmentve ezzel az egész országot a szégyentől.

Az angol nemzeti futballmúzeumban, egy ősrégi labdával (Fotó: Személyes archívum)
A közeljövőben terveztek-e még a pároddal hasonló, focival kapcsolatos külföldi utat?
– Mindenképpen szeretnénk még a közeljövőben is beiktatni hasonló utazást, ám pontos infót erről még nem tudok mondani. Minden attól függ majd, hogy hogyan tudjuk összehangolni a szabadidőnket.

Nyitókép: Réka és Zalán az Old Trafford stadionnál (Fotó: Személyes archívum)