2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Lazítják a korlátozásokat

Tovább enyhítették a koronavírus-járvány lassítását szolgáló korlátozásokat tegnap több német tartományban, továbbá Ausztriában, Csehországban, Olaszországban, Franciaországban, Spanyolországban és számos más európai országban. A járvány lassulásáról számoltak be a Benelux-államok illetékes hatóságai is, amelyek szerint egy hét alatt mintegy felére esett vissza a fertőzéssel újonnan nyilvántartásba vettek napi száma.

Észak-Rajna-Vesztfáliában óvintézkedések mellett megnyíltak az edzőtermek. Ismét fogadhatnak vendégeket az éttermek, a kávézók és a meleg ételt is kínáló kocsmák.

A legnépesebb (18 milliós) tartományban megnyithatott az összes kiskereskedelmi üzlet is. Tovább enyhítették a korlátozásokat Bajorországban, Alsó-Szászországban és Mecklenburg-Elő-Pomerániában, ahol a tengerparti szálláshelyeken ismét fogadhatnak vendégeket, egyelőre a tartományban élőket, a következő héttől pedig az ország más részeiből érkezőket is.

Az olaszok készülhetnek a nyaralásra

Olaszországban negyedére esett vissza a COVID-19 fertőzés miatt intenzív osztályon kezeltek száma a tetőzés időszakához képest, és folyamatosan csökken a halottak napi száma is. „A számok rohamosan csökkennek, az intenzív osztályok kiürülnek, a vírus  távozóban van, gyors tempóban, mi pedig szívesen tessékeljük az ajtóhoz” – nyilatkozott Guido Silvestri olasz virológus. Giuseppe Conte kormányfő a Corriere della Sera napilapnak adott interjúban arról biztosította az olaszokat, hogy a nyári forróságban nem kell szabadságukat majd az erkélyen tölteni.

„Olaszország elmehet nyaralni a tengerre, a hegyekbe vagy a művészeti városokba” – mondta. Megjegyezte azonban, hogy nyaralás közben új szabályokat kell követni az óvatosság jegyében. Az idegenforgalmi ágazat adatai szerint márciusban 81 millió turistát veszítettek el.

Liguria tartomány bejelentette, hogy május 18-ától megnyitja a strandokat.

Számos üzlet és szolgáltatás nyílt meg Csehországban

Két hónapos szünet után tegnap Csehországban újra megnyíltak a bevásárlóközpontok, a vendéglők teraszai, a fodrászatok és más szolgáltatások, amelyek a járvány miatt március közepe óta zárva voltak. Legfeljebb száz ember részvételével lehet rendezvényeket tartani, megnyíltak a színházak, a mozik és részben felújult az iskolai oktatás is, mert az általános- és középiskolák végzős diákjai visszatértek alma matereikbe.

Andrej Babiš kormányfő és Jan Hamáček belügyminiszter vasárnap egyaránt arról beszélt, hogy a kormány valószínűleg már nem fogja kérni a május 17-én lejáró szükségállapot meghosszabbítását.

Kurz 500 milliós segélycsomagot hirdetett

Az osztrák kormány a vendéglátóipar és a turizmus talpra állítására 500 millió eurós segélycsomagot hirdetett. A vendéglátás az osztrákok lelkének, identitásának a része, jellegzetessége az országnak – mondta Sebastian Kurz kancellár tegnap egy bécsi sajtótájékoztatón. Arról is beszélt, hogy az ágazat számára nagy kihívást jelentett a járvány és emlékeztetett arra, hogy a részmunkaidős foglalkoztatással munkahelyeket mentettek meg; a nyitvatartási korlátozások idején pedig az állam magára vállalta a működési költségek 75 százalékát.

Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a nyitást követő időszak sem lesz könnyű a vendéglátósoknak és a turizmusban dolgozóknak, a forgalom ugyanis nem áll helyre egyik pillanatról a másikra.

Elisabeth Köstinger (ÖVP) turizmusért felelős miniszter megerősítette, hogy május 15-én kinyithatnak a vendéglátóhelyek Ausztriában. A könnyítések 41 ezer vendéglátóhelyet érintenek; ezekben 145 ezren dolgoznak.

Gernot Blümel (ÖVP) pénzügyminiszter közölte, hogy a tervek szerint júliustól a nem alkoholtartalmú italok áfáját a jelenlegi 20 százalékról 10 százalékra csökkentik, és ez 200 millió euró kiadástól tehermentesítheti az ágazatot. A könnyítések részeként a legfeljebb ötezer lélekszámú településeken lévő vendégházak az adóból levonható mobilitási átalányát 2 százalékról 6 százalékra emelik, a legfeljebb tízezer lélekszámú településeken lévő vendéglátóhelyekét pedig 4 százalékra. A tárcavezető elmondta, hogy egy évi 115 ezer eurós forgalmat termelő falusi vendégháznak jelenleg 3,670 euró adót kellene fizetnie, a könnyítések bevezetése után pedig adója 671 euróra csökken majd.

Mi mennyi?

Mivel viszonyítási alap nélkül nem tudni, hogy valami sok-e vagy kevés, ezentúl napi rendszerességgel referencia-értékeket teszünk közzé, amivel – reményeinek szerint – az aktuális járványra vonatkozó adatok áttekinthetőbbek lesznek.

 

► Naponta világszerte mintegy 360 ezer ember születik (óránként 15 ezer), 150 ezer pedig meghal (óránként 6250). A halálesetek kétharmada (100 ezer fő) az ún. természetes okokra, az időskori végelgyengülésre vezethető vissza.

► A WHO adatai szerint globális szinten évi 290.000–650.000 közt mozog a szezonális influenzához köthető elhalálozások száma. Legenyhébb lefolyású náthalázas esztendő esetén ez napi 794, havi 24.166 elhunytat jelent, sok fertőzöttel járó esztendő esetén pedig napi 1780, havi 54.166 személy halálát jelenti.

► Az új típusú koronavírussal való fertőzés okozta betegség szövődményei következtében – december végétől eddig – összesen 282.719-en haltak meg.