2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Guterres: Milliókat taszíthat mélyszegénységbe

A járvány veszélyezteti Afrika fejlődését, és milliókat taszíthat mélyszegénységbe. Fokozhatja a hosszú ideje fennálló egyenlőtlenségeket, az éhezést, az alultápláltságot és a lakosság betegségeknek való kitettségét – figyelmeztetett tegnap António Guterres ENSZ-főtitkár, és szolidaritásra kérte a nemzetközi közösséget, jelezve: a kontinensnek 200 milliárd dollárra lenne szüksége, hogy megbirkózzon a válsággal.

Milánóba is visszatért az élet (Fotó: LaPresse via AP/Beta)

Milánóba is visszatért az élet (Fotó: LaPresse via AP/Beta)

Guterres videoüzenetében azt mondta: a kontinens országai gyorsan válaszoltak a válságra, a fertőzöttségi mutatók a vártnál alacsonyabbak, és a halálos áldozatok száma alig több 2500-nál.

A témában készített, 28 oldalas ENSZ-jelentés szerint a koronavírus minden afrikai országban megjelent, de ezek többségében a fertőzöttek száma kevesebb ezernél. A világszervezet ennek ellenére óvatosságra intett, aláhúzva, hogy Afrika a járvány korai szakaszában van, és máshol is volt már példa a megbetegedések számának először csökkenő ütemű, majd hirtelen ugrásszerű növekedésére.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban arra figyelmeztetett, hogy a járvány akár 190 ezer emberrel is végezhet 47 afrikai országban az első évben. Ugyancsak a WHO hangsúlyozta, hogy Afrika még évekig nyögheti a koronavírus társadalmi és gazdasági hatásait.

Venetoi kormányzó: Nálunk biztonságosabb, mint otthon

A határok újbóli megnyitásával a járvány terjedését elsőként visszaszorító északkelet-olaszországi Veneto tartomány teljes biztonságban várja a turisták visszatértét. A hozzánk érkező látogatók garanciát kapnak arra, hogy a régió egészségügyi szempontból biztonságosabb, mint a saját lakásuk –  hangoztatta Luca Zaia tartományi kormányzó, a Liga párt egyik legnépszerűbb politikusa.

„Velence városa, tengerpartjaink, Bibbione, Jesolo, Caorle, a Garda-tó szebb, mint valaha, és várja a turisták visszatértét, ahogy Olaszország megnyitja határait június 3-ától” – mondta Zaia.

A majdnem 5 milliós Venetóban a járványhelyzetben 50 ezren veszítették el munkahelyüket, ebből 35 ezren az idegenforgalomban. A turizmus került leginkább válságba, pedig tavaly még 70 millió olasz és külföldi látogatója volt, 18 milliárd euró bevétellel. Velence repülőtere, amely a harmadik legnagyobb forgalmú olasz légikikötő, jelenleg alig működik.

„A turisták visszatérésére van szükségünk, főleg osztrákok, németek érkezésére, akik a törzsközönségünknek számítottak” – jelentette ki Zaia, emlékeztetve, hogy Venetóban indult újra elsőként a termelés, nyitottak meg a vállalkozások a szigorúan ellenőrzött óvintézkedéseknek köszönhetően.

Trump megtiltaná a Latin-Amerikából érkezők beutazását

Donald Trump fontolgatja, hogy megtiltja a beutazást az Egyesült Államokba Latin-Amerikából. Ezt maga közölte, hozzátéve, hogy különösen Brazília esetében mérlegeli ez esetleges tilalmat, Brazília ugyanis a világon a harmadik olyan ország, ahol a legtöbb koronavírusos fertőzést diagnosztizálták.

Trump megjegyezte, hogy brazil földön „többé-kevésbé a nyájimmunitás elve szerint kezelték a járványt, és ezért van sok problémájuk”. Mint mondta: mivel a legtöbb brazil Floridába érkezik, nagyon bízik Ron DeSantis floridai kormányzóban, aki a megítélése szerint kiválóan kezeli a járványhelyzetet és rengeteg vírustesztet készíttet.

A május 25-én ünnepelt hősök napjáig – amikor a háborúkban életüket vesztett amerikai katonák emlékére tartanak rendezvényeket és ünnepségeket – mind az 50 amerikai állam részlegesen újraindítja gazdaságát és a mindennapi életet. Az utolsó a sorban Massachusetts és Connecticut, a kivétel pedig a tagállami státussal nem rendelkező szövetségi főváros, Washington lesz.

Washingtonban június végéig hosszabbították meg a kijárási korlátozásokat, minden üzlet és szolgáltató zárva tart.

Észtországban tesztelik a QR-kódos okmányt

Észtországban már tesztelik a világ egyik első, a koronavírussal szembeni védettséget igazoló digitális okmányát, amelyet azért fejlesztettek ki, hogy segítsék a dolgozók biztonságos visszatérését a munkahelyekre – jelentette be szerdán a fejlesztéssel foglalkozó

Transferwise and Bolt kéviselője. A technológiai világcég alapítóit is magában foglaló csapat által létrehozott műszaki megoldás összegyűjti a koronavírus-tesztadatokat, és lehetővé teszi, hogy digitális hitelesítést követően, egy ideiglenes QR-kód segítségével az emberek megosszák az egészségügyi védettségük állapotáról szóló igazolást másokkal, köztük a munkáltatóikkal is.

A cég alapítója, a Vissza a munkahelyre (Back to Work) elnevezésű nem kormányzati szervezet tagja, Taavet Hinrikus azt mondta, az alkalmazás célja csökkenteni a járvánnyal kapcsolatos félelmeket, illetve a COVID–19-járványt követően világszerte elősegíteni, hogy az élet visszatérjen a rendes kerékvágásba.

Számos ország és vállalkozás dolgozik sietve azon, hogy a vírusfertőzést nyomon követő alkalmazást fejlesszen ki. A Back To Work szervezetben helyi vállalkozók, egészségügyi szakértők és köztisztviselők vannak jelen. A Radisson szállodalánc és a PRFoods élelmiszer-kereskedelmi cég egyike az első vállalatoknak, amelyek tesztelik az alkalmazást.