2024. szeptember 5., csütörtök

A jövőjéről szavazott Európa

Ma tartották meg az európai parlamenti (EP-) választásokat az eddig kimaradó 21 uniós tagállamban, így Magyarországon is, miután az elmúlt napokban Csehországban, az Egyesült Királyságban, Hollandiában, Írországban, Lettországban, Máltán és Szlovákiában már leadhatták  szavazatukat a választópolgárok.

Az ünneplő Frans Timmermans (Fotó:Beta

Az ünneplő Frans Timmermans (Fotó:Beta

A voksoló Manfred Weber (Fotó:Beta

A voksoló Manfred Weber (Fotó:Beta

A nap folyamán összesen 593 mandátum sorsa dőlt el az Egyesült Királyság európai uniós kilépésének halasztása miatt továbbra is 751 tagú Európai Parlamentben. Ha a britek kilépnek, a 73 brit képviselő mandátuma megszűnik, és a parlament létszáma 46-tal, 705 képviselőre csökken, mert 27 mandátumot 14 másik tagállam között osztanak szét. Ezekből azok kerülnek majd be az EP-be, akik a mostani eredmények alapján a bejutók után következnek.

Az Európai Unió előírása szerint addig nem hozhatja nyilvánosságra egyetlen tagállam sem az európai parlamenti választás hivatalos eredményét, amíg valamennyiben nem fejeződik be a szavazás. Mivel Olaszországban 23 órakor zárnak a szavazóhelyiségek, ezért az uniós szabály szerint este 11-ig kell várni az első hivatalos adatok közzétételéig. Az európai polgárok kíváncsiságát addig is az exit poll-eredményekkel igyekszik kielégíteni a sajtó, amelyek már a választások második napja, péntek óta érkeztek. Ebből kettőt érdemes kiemelni, ezek ugyanis a két jelenleg legesélyesebbnek tűnő csúcsjelölt pártjával kapcsolatosak.

Hollandiában nagy meglepetésre a Frans Timmermans európai bizottsági alelnök által vezetett szociáldemokrata PvdA szerezte meg a legtöbb mandátumot a hollandiai EP-választáson az urnazárás után közzétett exit pollok szerint. Az Ipsos felmérése szerint a párt a voksok 18 százalékával 5 mandátumot szerzett, és a jobbközép Kereszténydemokrata Tömörülés és a konzervatív-liberális kormánypárt, a VVD is 4-4 képviselői helyet kaphat a voksolás után. Mindez meglepetésnek számít, mivel az utolsó közvélemény-kutatások a VVD győzelmét és a szélsőjobboldali FvD előretörését jósolták – írta ezzel kapcsolatban a hvg.hu.

Ma este a németországi választásról is megjelent az első exit poll. Eszerint a néppárti csúcsjelöltet, Manfred Webert támogató pártszövetség nyerte a német választást. Az előrejelzés szerint a 96 német EP-helyből a CDU–CSU szerezte meg a szavazatok döntő többségét. Ám a második helyre nem kis meglepetésre nem a szocialisták (SPD) kerültek, hanem a Grüne, a német zöldek pártja. A szélsőjobbos AfD 10,5 százalékot kapott, a liberális FDP pedig 5,5 százalékot az exit poll szerint.