2024. július 21., vasárnap

A legjobbaknak üzent a magyar kormányfő

Orbán: Európa kiváló szakemberek képzésével dolgozhatja le a versenyhátrányát

Budapesten rendezik meg az EuroSkills verseny döntőjét, amelyben a kontinens legfelkészültebb fiatal szakemberei versenyeznek egymással az Európa legjobbja címért. A szakmák háromnapos Európa-bajnokságának tegnapi kezdete előtt Orbán Viktor is köszöntötte a 28 országból érkezett résztvevőket. A magyar miniszterelnök szerint földrészünk komoly versenyhátrányba került, amelyet úgy dolgozhat le, ha a világ legjobb szakembereit képezi ki.

Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a szakmák Európa-bajnokságának budapesti megnyitóján (fotó:MTI)

Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond a szakmák Európa-bajnokságának budapesti megnyitóján (fotó:MTI)

Európa kiváló szakemberek képzésével dolgozhatja le versenyhátrányát – jelentette ki Orbán Viktor az EuroSkills Budapest 2018, azaz a szakmák Európa-bajnokságának kedd esti ünnepélyes megnyitóján. A magyar kormányfő szerint a fiatalok sorsdöntő mérkőzés részesei, amelyet a világ különböző földrészei vívnak egymással.

Hozzáfűzte: Európa öregszik, népessége fogy, ezért komoly versenyhátrányban van. „Ezt a hátrányt kiváló szakemberek képzésével dolgozhatjuk le, vagyis Európa akkor nyeri vissza újra az erejét, ha mi neveljük fel és képezzük ki a világ legjobb szakmunkásait. Mindez azt jelenti, hogy az önök tehetsége és tudása, szorgalma ma Európa versenyképességének arany fedezete” – fogalmazott. Fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy Magyarországnak világszínvonalú munkásai vannak, akikre büszke, és akiket megbecsül.
Kifejtette: ahogy a szakmáknak, úgy az életnek is van matematikája. Az élet matematikájának alapképlete, hogy ha nincsenek fiatalok, nincs jövő sem. Ha megszületnek és vannak fiatalok, de úgy érzik, nincs jövőjük, akkor az országuknak sincs jövője. Ha az országoknak nincs jövője, akkor Európának sincs, és eltűnik minden, ami kétezer év alatt a földrészen létrejött.

Arra kérte a fiatal szakmunkás versenyzőket, hogy vállalják a tanulást, a munkát, a hazájukat, és mindezért küzdjenek.

Beszédében idézte az alaptörvényt, amely szerint bízunk a fiatal nemzedékek elhivatottságában, hisszük, hogy gyermekeink és unokáink tehetségükkel, kitartásukkal és lelkierejükkel ismét naggyá teszik Magyarországot. És ez nemcsak Magyarországra igaz, hanem egész Európára – tette hozzá.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a megnyitón elmondta: a szervezet számára nagy büszkeség és kihívás az EuroSkills rendezvény megszervezése, hiszen 28 ország 37 szakma 525 versenyzője, 500 szakértő van jelen. A budapesti Hungexpo vásárközpont területén 60 ezer négyzetméteren zajlanak a versenyek, amelyre 80 ezer látogatót várnak.

Parragh felhívta a figyelmet, hogy napjainkban véget ér a szakképzés múltja, amelyet egy új korszak, a szakképzés digitális és modern időszaka vált fel. Ez ötvözi a hagyományok továbbvitelét egy újfajta, kreatív, tudásalapú szemléletmóddal. Ezt hívják szakképzés 4.0-nak, amelyben a gazdaság motorját jelentő vállalatok számára az Ipar 4.0 folyamat jegyében képezik a jövő munkavállalóit.

Olyan oktatási rendszert kell működtetni, amelyben a lehetőségek végtelenítve vannak, átjárást biztosítanak az egyes iskolatípusok, a középfokú és a felsőoktatás, valamint egyes szakmák között. Magyarország ebbe az irányba halad, s Európa jövőjét is ebben látjuk – fogalmazott.

Dita Traidas, a WorldSkills Europe elnöke a résztvevőket köszöntve elmondta: az EuroSkills az idén ünnepli 10. évfordulóját. A szakmák európai versenyének lényegét pedig így foglalta össze: ösztönözi, támogatja a kiválóságot, összeköti a tagjait, az ipar képviselőit, az oktatókat a mesterségek fiatal versenyzőivel.

Az EuroSkills megrendezésével Magyarország azt bizonyítja, hogy számára fontosak a szakmák, a mesterségek, a magyar fiatalok pedig készek országuk építésére és versenyképességének növelésére Európában. Az idei verseny kiemeli azt is, hogy Magyarország elismeréssel tekint azokra, akik szakmai pályafutásként mesterséget választanak – hangsúlyozta.