2024. július 16., kedd

Visszaszerezhető mandátum

Magyar esély az előrehozott ukrajnai választásokon? – Gajdos üzenete a KMKSZ-nek

Nincs parlamenti képviselete 2006 óta a kárpátaljai magyarságnak. Egy-egy előrehozott választás ugyanakkor mindig esélyt jelent a törvényhozásban való magyar jelenlét visszaszerzésére. Tavaly és tavalyelőtt ez meghiúsult, elsősorban a két mérvadó magyar szervezet szűnni nem akaró rivalizálása, széthúzása miatt. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke most összefogást sürget, s a Kárpáti Igaz Szó című lap hasábjain üzent a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetségnek (KMKSZ), hogy ő kész az együttműködésre.

Gajdos István az említett lapban így értékel: „Keserű tapasztalataink azt mutatják, hogy az ukrán nagypolitika sakkjátszmáinak legerősebb játékosai legfeljebb szavazatforrásnak tekintik a magyarságot: vinni minden voksot – s lehetőleg semmit sem adni cserébe… Jól példázzák ezt a magyar oktatást és anyanyelvünket támadó idei ügyek.” Beregszász polgármestere szerint nagyon fontos, hogy visszaszerezzék parlamenti mandátumukat. Ám ehhez szerinte össze kell fogni, egységet szükséges felmutatni. Ezért az idézett újságon keresztül tárgyalási javaslatot tett a kulturális szövetségnek. A két magyarságszervezet ugyanis csak együtt képes mozgósítani annyi választópolgárt, hogy valamelyik politikai erő ezért cserébe befutó helyet biztosítson egy magyar jelöltnek, fűzte hozzá. Azt is mondta: „A nyelvünket, oktatásunkat, s ezzel a közösségünket fenyegető veszélyt csak összefogva vagyunk képesek elhárítani, s kikényszeríteni a bennünket sújtó rendeletek visszavonását, módosítását, érvényesíteni alkotmányos jogainkat.”

Azt, hogy rendhagyó módon a sajtón keresztül „kopogtat”, azzal magyarázta, hogy „a szó elszáll, az írás megmarad…

A tavaly őszi előrehozott törvényhozási választáson két magyar jelölt is helyet kapott nagyobb ukrán párt listáján, de végül egyiküknek sem sikerült mandátumhoz jutni. Kovács Miklós, a KMKSZ első embere a Viktor Juscsenko államfőhöz közeli Mi Ukrajnánk–Népi Önvédelem választási listáján a kilencvenkilencedik helyet kapta, de a nevezett szövetség csak 72 parlamenti helyhez jutott, így Kovács nem kerülhetett be. Az UMDSZ tiszteletbeli elnöke, dr. Tóth Mihály a szocialistáknál került képbe, sőt az igen előkelőnek is mondható tizenegyedik pozíciót kapta, ami biztos bejutó helyet jelentett volna, csakhogy a szocialisták nem szerezték meg a parlamenti részvételhez szükséges háromszázalékos küszöböt.