2024. július 16., kedd

Arafat csatát nyert Romániában

Dr. Arafat

Brassói tudósítónktól
Románia elnöke, Traian Băsescu – hírhedt elődjének, Nicolae Ceauşescunak rossz szokását folytatva – mindenhez ért, sőt mindenhez jobban, mint mások, akár a szakemberek is. Így esett meg, hogy az egészségügy reformját célzó törvénytervezet közvitája során letámadta, sértegette, majd megfenyegette a romániai gyorsmentőszolgálat (SMURD) létrehívóját, az Egészségügyi Minisztérium államtitkárát, Raed Arafatot. Arafat, hogy folytathassa harcát a sokak által bírált egészségügyi törvénytervezet ellen, lemondott.

Az államtitkár lemondását Traian Băsescu úgy kommentálta, hogy a SMURD rendszerét nem egy ember hozta létre, a vita pedig elszállt.
Az államfő memóriájánál azonban a hírportálok memóriája lényegesen megbízhatóbb, így könnyűszerrel cáfolható Băsescu állítása. Raed Arafat buzgósága, kitartása és nem utolsósorban hozzáértése nélkül valószínű ugyanúgy nem lenne hatékony gyorsmentőszolgálat, ahogyan hatékony kórházi ellátás sincs.
A SMURD (mobil sürgősségi ellátás és intenzív terápia) 1990-ben jött létre Raed Arafat kezdeményezéseként. A csapat aneszteziológusból, intenzív terápiára és sürgősségi ellátásra szakosodott önkéntes orvosokból állt. Egyetlen rohamkocsi indulhatott bevetésre: ekkor még csak a helyszínen látták el a sérülteket, a betegszállítást a lerobbant szocialista mentőautók végezték.
Az újraélesztésre is alkalmas felszereltséggel rendelkező első autót az önkéntesek 1991-ben Németországból kapták adományként. Az autót a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói vezették önkéntes munkában. 1991 őszén a helyi tűzoltóság vette át a rohammentésben részt vevők kiképzését, az orvosi képzést pedig a helyi intenzív terápiás klinika biztosította. 1993-ban a marosvásárhelyi klinikán külön kezelőrészleget hoztak létre azoknak a betegeknek, akiket a rohammentők szállítottak be.
Ugyanitt kezdett el dolgozni a kórház előtti életmentésre szakosodott orvoscsapat: ők voltak azok, akik különböző katasztrófahelyzetekben, balesetekkor az emberek segítségére siettek. A városi mentőszolgálat ebben az évben 50 százalékkal növelte a sikeres életmentések számát. Szintén 1993-ban kezdett kiépülni az országos hálózat. 1994-ben a BBC állt a kezdeményezés mellé, a segítségnek köszönhetően létrehozták az első brit mintára kialakított mentőközpontot.
1999-ben állították szolgálatba az Alouette III típusú helikoptert: megindult a légimentés, és ugyanekkor kezdett el működni a rendőrség, a tűzoltóság és a mentőszolgálat embereit összekapcsoló 112-es hívószám. Az Egészségügyi Minisztérium – amelynek államtitkára az RMDSZ javaslatára Raed Arafat volt – tavaly kötött szerződést a kantonok országával, hogy a légimentést svájci minta szerint fejlesszék.
A román elnök ezek után is másként emlékezik, nyilatkozatában arra emlékeztetett, hogy a SMURD sürgősségi mentőszolgálat kiépítéséért az állam az utóbbi években rendkívüli erőfeszítéseket tett. A folyamatos elnöki támadások hatására a SMURD palesztin származású alapítója kijelentette: az őt ért sérelmek miatt akár arra is kész, hogy elhagyja az országot.
Erre megmozdult az utca. Kolozsvárt, Marosvásárhelyen és Brassóban tüntettek Arafat mellett, Traian Băsescu ellen. Az utcára vonuló emberek azt skandálták: Ne ítéljetek halálra!, Szép volt, Arafat! Arafatnak tiszteletünk, Traian Băsescu, szégyelld magad! Le a tolvajokkal, le Băsescuval! A marosvásárhelyi SMURD székhelye előtt ezerötszázan órákon át tapssal fogadták a SMURD-mentőket. A tüntetők között ott voltak a politikai pártok vezetői is. Az ellenzéki Szociáldemokrata, a Nemzeti Liberális, a Konzervatív Párt képviselői mellett a kormánypárti RMDSZ vezetői is.
Raed Arafat az első csatát tehát megnyerte, Traian Băsescu elnök amúgy is megtépázott népszerűsége tovább zuhant, s ami a legrosszabb számára: a kommunista diktátorra, Ceauşescura emlékeztető magatartásával csökkentette az általa támogatott Demokrata Liberális Párt ázsióját is. Márpedig novemberben Romániában választások lesznek.