Hétfőn délelőtt Emil Boc román miniszterelnök bejelentette lemondását. A kormányzó Demokrata Liberális Párt (DLP) tagjait legalábbis nem érte meglepetésként a bejelentés, a DLP szószólói, köztük az államelnök, Traian Băsescu megafonjának tartott Elena Udrea már néhány napja a kormányátalakítás fölöttébb szükséges voltáról beszél. Sőt, három év után először a turisztikai miniszter elfogadta az egyik hírtelevízió meghívását, és vasárnap este megemlítette, hogy a miniszterelnök lemondását maga a kormányfő jelentheti be – azaz bejelentheti. Ez hétfőn reggel meg is történt.
A kormány lemondásának kettős célja van, mondta Emil Boc: az ország gazdasági stabilitásának megőrzése, illetve az utóbbi hetekben kialakult társadalmi feszültségek csökkentése. „Nem ragaszkodom a hatalomhoz, az ország érdekei előrébb valóak!” – magyarázta pátosszal a miniszterelnök.
Az elmúlt hetekben Románia nagyvárosaiban több ezren tüntettek az államfő és a kormányfő ellen, lemondásukat kérték. Elsősorban az államfőét, aki nem is titkolta: ő vezeti az ország gazdaságát, társadalmát, pénzügyeit – akkor is, ha az alkotmány erről másként rendelkezik. Traian Băsescu volt az, aki bejelentette 2009-ben a közalkalmazottak bérének 25 százalékos csökkentését. A miniszterelnök Emil Boc csak szolgaian végrehajtotta a bércsonkolást, amely végül 40 százalék körüli jövedelemcsökkenést jelentett. Traian Băsescu elnök jelentette be az áfa ötszázalékos növelését, Emil Boc kormányfő csak szolgaian végrehajtotta. Az elnök ellen akkor fordult a közvélemény, amikor az egészségügyi reform kérdésében is Traian Băsescu akart dönteni, és lemondásra kényszerítette a szakminisztérium államtitkárát, a nagy megbecsülésnek és tekintélynek örvendő, palesztin származású orvost, Raed Arafatot.
Ekkor kezdődtek az utcai zavargások az ország nagyvárosaiban, a tüntetők Traian Băsescu lemondását kérték. Vagy ahogy az egyik bukaresti tüntető fogalmazott: „Legalább Boc miniszterelnököt menesszék.”
Nos, a DLP lehetőséget nyújtott a kormányfőnek, hogy lemondjon. Elemzők szerint hamarosan megfosztják pártelnöki tisztségétől is. Emil Boc lesz a bűnbak, akinek futnia kellene az államfő és a főkormánypárt bűneivel, hogy az idén esedékes választásokon ne bukjon a DLP hatalmasat, mert az az államfőt is veszélybe sodorhatná. A hatalomátvételre készülő ellenzék ugyanis Traian Băsescu kiakobólítását mindennél fontosabbnak tartja politikai és gazdasági céljai megvalósítása érdekében.
A DLP alelnöke, Sorin Frunzaverde bejelentette: politikai kormányt tartanak elfogadhatónak, amelyet vagy pártpolitikus, vagy független kormányfő vezethet.
Emil Boc egyetlen percig sem maradt a leköszönő kormány élén, az ideiglenes miniszterelnöki teendőket az ellenzéktől a DLP-be átigazolt Catalin Predoiu igazságügyi miniszter vette át.
Bocnak, úgy tűnik, nincs boc(s)ánat, fizetnie kell feltétlen engedelmességéért feltétlen engedelmességgel. Akkor is, ha a tüntetők Boc lemondásának hírére azonnal visszatértek a bukaresti Egyetem térre, kijelentették, hogy ez nekik nem elég, ők az államelnök távozását követelték és követelik.
A kormányfő lemondása azonban lehetőséget teremt az előrehozott választásokra, amelyet akkor tartanak meg, ha a Parlamentben kétszer egymás után megbukik az államfő által megbízott miniszterelnök és csapata.
Az RMDSZ nem zárkózik el teljesen az előrehozott választások gondolatától, így ugyanis tovább növelheti előnyét a még területi szervezetet létre sem hozó Erdélyi Magyar Néppárttal szemben.