A romániai kormánykoalíció tagja, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a kilépést, a Demokrata Liberális Párt (DLP) a kisebbségi kormányzást fontolgatja. A heveny válság oka a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar főtanszékének sorsa.
A kormánykoalíció által tavaly elfogadott oktatási törvény szerint Romániában három multikulturális állami egyetem működik: a kolozsvári Babeş–Bolyai, a marosvásárhelyi Művészeti és a MOGYE. A törvény leszögezi: ezeken az egyetemeken létre KELL hozni az önálló magyar főtanszéket. Ez a Babeş–Bolyain és a Művészetin meg is történt, ám a MOGYE román többségű szenátusa erre nem hajlandó, sőt, menesztették azokat a magyar dékánhelyetteseket is, akik kiálltak a magyar főtanszékek létrehozása mellett. A szenátus az egyetemi autonómiára hivatkozik. A román diáktanáccsal közösen tüntetést szervezett, amelyre a következő szöveggel invitálták a magyar diákokat is: „Ha ti nem képviselitek érdekeiteket, képviseljük mi. Ne legyetek vesztesek! Nem akarunk titeket elveszíteni!” Az ellenkezés igazi oka az, hogy a magyar és román diákok aránya fele-fele, mivel azonban csak az elméleti képzés folyik magyar nyelven, a gyakorlati nem, a román tanárok aránya 75%. A magyar főtanszék létrehozásával jövedelmük egy részét elveszítenék a román oktatók.
Az RMDSZ már az Ungureanu-kormány megalakulásakor jelezte, a koalícióban való részvételének a feltétele a MOGYE magyar tagozatának létrehozása, ha kell, a MOGYE szenátusa ellenében, kormányhatározattal. A kormányhatározatot kedden kellett volna meghozni, de az oktatási miniszter, Cătălin Baba igyekezett lerázni a kérdést. Végül azt ajánlotta, hogy dolgozzanak ki magyar tanrendet a MOGYE-n, de a gyakorlati órák egy része továbbra is románul történjen, mert másként a jövő magyar orvosai nem értik meg, hol fáj a betegnek. Ami kétszeresen is átverésszagú. Egyrészt a magyar tanrend ma is létezik. Másrészt a román orvosi szaknyelv olyan távol áll a román köznyelvtől (amelyen a betegek panaszkodni szoktak), mint az ólatin a spanyoltól.
Az RMDSZ ezt nem fogadhatja el. Markó Béla miniszterelnök-helyettes úgy véli, ha a kormánykoalíció nem tud érvényt szerezni a maga által hozott törvénynek, ez megkérdőjelezi a demokratikus jogrendet. Ezért kijelentette, lemond kormányfő-helyettesi tisztségéről. Ami egyenértékű kijelentés azzal, hogy az RMDSZ kilép a kormányból, csak így figyelmeztetés, még nem ultimátum. A DLP március 12-ig haladékot kért. Kiszivárgott, hogy a román párt nagyszámú nacionalistáinak körében nagy a felháborodás a magyar érdekvédelmi szövetség követelése miatt, a kormányfő a kisebbségi kormányzásra is felkészült.
Az RMDSZ politikai alelnöke, Borbély László azonban azt állítja, hogy a kormánykoalíción belül mindenki egyetért, hogy a MOGYE helyzetét kormányhatározattal kell rendezni, a vita most a határozat tartalmáról folyik. A DLP első alelnöke, Sorin Frunzăverde is úgy nyilatkozott, hogy a MOGYE ügyében mindenképpen megtalálják a megoldást, de úgy vélte, ez nem annyira a kormány, mint inkább az oktatási tárca dolga.
A felelősség átpasszolása folytatódik.