2024. július 16., kedd

Elbocsátó üzenetek

Tőkés László kilépett az RMDSZ-ből
Tőkés László bejelentette, huszonkét év után kilép az RMDSZ-ből

Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke, az Erdélyi Magyar Néppárt védnöke, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség európai parlamenti képviselője hétfőn bejelentette, hogy 22 éves tagság után kilép a Romániai Magyar Demokrata Szövetségből.

„Alulírott Tőkés László, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alapítója, 1990-től a 2003-as kiebrudalásomig annak tiszteletbeli elnöke, jelenleg pedig a szervezet Temes megyei tagja, ezennel kilépek az RMDSZ-ből” – olvasható Tőkés László hétfői nyilatkozatában. Tőkés Lászlót 1993-ban a brassói RMDSZ-kongresszuson választották meg tiszteletbeli elnökké, 2007-ben a szatmárnémeti kongresszuson döntöttek úgy, hogy a tiszteletbeli elnöki státust megszüntetik. Így nem az RMDSZ-t ostorozó püspököt váltották le, hanem egyszerűen megszüntették a tisztséget, ám Tőkés László RMDSZ-tag maradt, sőt európai parlamenti képviselője is lett az RMDSZ-nek, miután a szövetség listáján indult.

Tőkés László megindokolja lemondásának okát: „A cianidos bányászatot betiltó sikeres európai parlamenti határozat egyik kezdeményezőjeként vállalhatatlan számomra a kisebbik kormánypárt Verespatakkal kapcsolatos megengedő és a beruházást elősegítő álláspontja” – írja a politikus, aki azt sejteti, hogy korrupciógyanús az RMDSZ-tárcavezetők viselkedése: „A brüsszeli parlament folyosóin számomra egyre kínosabb választ adni az aggódó kollégák azon kérdéseire, hogy akkor most pontosan mi is történik Romániában?! Azt azért csak nem mondhatom, hogy a kanadai vállalat megvásárolta volna a minisztereinket…”

A korrupcióellenes fellépés is népszerű Romániában, így Tőkés László sem mulasztja el felhozni válásokként azt: „Vállalhatatlannak, és nem csupán számomra, hanem az egész erdélyi magyarságunkra nézve szégyenletesnek tartom azt, hogy az RMDSZ parlamenti képviselői arra törekszenek, hogy ellehetetlenítsék a köztisztviselők vagyonosodását vizsgálni hivatott Országos Feddhetetlenségi Ügynökség, illetve a Korrupcióellenes Főügyészség munkáját.”

Majd az érzékeny kisebbségi képviselet eredményeire tér át: „Soha nem értettem egyet az alibi-feltételeken alapuló kormányzati szerepvállalással. A hatalom öncélú akarása miatt az RMDSZ vezetői beáldozták az önálló állami magyar egyetemünket, igazgatói és prefektusi állásokra váltották autonómiánkat, aprópénzért hajlamosak kiárusítani Erdély természeti kincseit. Azok közé tartoznak, akik a hozzá nem értés és a szabadrablás eredményeképpen csődbe vezették országunkat, ennek árát viszont népünkkel fizettették és fizettetik meg: munkahelyteremtés helyett csontig hatoló megszorítások, valamint egy több mint harmincmilliárd eurós külföldi kölcsön árán tartják lélegeztető gépen Romániát” – írja.

Az ok feltehetően jóval prózaibb. Májusban és novemberben helyhatósági, illetve parlamenti választások lesznek, s még nagyobb zavart kelthet, hogy az RMDSZ európai parlamenti képviselője egyben a versenypárt, az EMNP védnöke (akiről mindenki hiszi és vallja, még az EMNP vezérkara is, hogy ő a párt karizmatikus vezetője.)

Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke szerint Tőkés Lászlónak személyes érdekei fűződtek ahhoz, hogy bejusson az EP-be. A kettős szerepvállalása pedig ellentmondásos és káros volt. „Többször is kértük tőle, hogy tegye világossá álláspontját, hisz ellentmondásos, hogy bejut egy politikai alakulat listáján az EP-be, míg a második nap már minden erejével annak lejáratásán dolgozik” – jelentette ki Borbély László, aki úgy véli, Tőkés László a magyarság erejének gyengítéséért alapította meg saját pártját.

Az RMDSZ főtitkára, Kovács Péter szerint Tőkés László kilépési nyilatkozatában semmi újat nem mondott, hisz az RMDSZ-t szapulja 22 év óta. Arra a kérdésre, hogy a választási együttműködést ezentúl kizártnak tartja-e, Kovács Péter kijelentette: nem az RMDSZ-en kell számon kérni a közös fellépést akkor, amikor Tőkés László éppen bejelentette, hogy ennek vége.

Verseny lesz tehát a választásokon, s hogy ennek a versenynek mi a hozadéka, arról az erdélyi magyarok a szlovákiai eredmények birtokában sötét tónusú képet alkothattak.