2024. július 16., kedd

Álom és kampány

Volt, ahol együtt, de a legtöbb településen külön ünnepelt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Magyar Polgári Párt (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP). Elvégre választási év van! Csak Sepsiszentgyörgyön mellőzték a politikát. Csíkszeredában felvonták a székely zászlót, Marosvásárhelyen három ünnepi rendezvényt is tartottak.

A bukaresti sajtó hiénái már napokkal az ünnep előtt ellepték Marosvásárhelyt, azonban csalódottan távozhattak. Vásárhely magyarsága nem válaszolt az orvosi egyetem kettéválasztása ellen tüntető románoknak, a tömeg méltósággal ünnepelt. Az RMDSZ postaréti rendezvényén Markó Béla miniszterelnök-helyettes kijelentette: „Nem lehet minket elhallgattatni. Nem lehet belénkfojtani a szót. Nem lehet minket albérlőnek tekinteni saját városunkban, Marosvásárhelyen, saját szülőföldünkön, Erdélyben. Nem vagyunk albérlők, hanem teljes jogú társtulajdonosai vagyunk ma is ennek a földnek, együtt a románokkal, együtt mindazokkal, akik itt élnek.” A Székely vértanúk emlékoszlopánál emlékezett az MPP, ugyanitt ünnepelt az EMNP is – ám későbbi órán. Balog Zoltán, Magyarország társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára Papp Előd, az EMNP alelnökének javaslatára az RMDSZ csúcsvezetőinek is üzent. „Papp Előd szerint minden egyes magyar politikusnak részt kellene vennie legalább egy állampolgársági eskütételen. Ez így is van…” – mondta Balog Zoltán.

Kolozsváron a magyar pártok elöljárói közös ünneplésen vettek részt. A közös megemlékezés zavartalanul folyt, csak az EMNP-hez közel álló ifjúsági szervezetek panaszkodtak a végén, hogy a szervezők cenzúrázták a hozzászólásukat. Nem engedték elmondani, hogy „elegünk van a diktatúrában szocializálódott és kitanult politikusok korrupt magatartásából: rendet és tisztességes érdekképviseletet akarunk a közélet minden területén!”

Csíkszeredában, a megyeháza előtt a kék-arany székely lobogót harmadik alkalommal vonták fel.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke Szatmárnémetiben ünnepelt. Kijelentette: „Meg kell őriznünk eddig elért eredményeinket, a jövőnkért viszont csakis mi magunk vagyunk felelősek.”

Toró T. Tibor, az EMNP elnöke Zilahon vett részt az ünnepségen, arra figyelmeztetett, ma Erdély esélye a régiók és a nemzeti közösségek Európájában van. Toró szerint emlékeztetni kell az elöljárókat, hogy a mandátumot az autonómia kivívására „és nem saját kis ügyeik intézésére” kapták. „Ha nincs hitük és erejük a további csatákhoz, legalább ne állják el az utat a fiatalok, korunk márciusi ifjai előtt” – szögezte le az 55 éves politikus.

A kézdivásárhelyi ünnepség díszvendége Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt elnöke volt, aki bemutatta a forradalmi idők árulóit, majd párhuzamot vont közöttük és a „bukaresti árulók, árulások” között.

Nagyváradon az egység, az együtt ünneplés hiányát siratta a két különböző időpontban megtartott megemlékezésen Tőkés László, az EMNT elnöke, illetve Szabó Ödön, a Bihar megyei RMDSZ-szervezet ügyvezető elnöke. Mindketten a politikai ellenfelet hibáztatták a megosztottság miatt.

Pozitív kicsengésű, politikamentes rendezvényen vehetett részt az a közel hatezer sepsiszentgyörgyi, aki a város főterén ünnepelt. Antal Árpád polgármester Martin Luther King Van egy álmom című híres beszédére utalt. „Nekem is van egy álmom: legyen egy erős, virágzó, gazdag Székelyföld!”

Üzenetet küldött a román miniszterelnök, Mihai Razvan Ungureanu is, aki leszögezte: „Most ha visszatekintünk, megállapíthatjuk, hogy a jelenlegi politikai és szociális célkitűzéseink felsorakoztathatók az akkor elkezdett út mentén, erősítik a kapcsolatokat románok és magyarok között, és erősítik a szolidaritás szellemét. A sokszínűség elfogadása és hirdetése az európai normalitás része” – írta a kormányfő.

Az idei erdélyi ünnepségek üzeneteit kampánybeszédeknek kell tekintenünk. Sok mindent kiolvashatunk belőlük.