2024. július 16., kedd

Törtetők eszköze maradt a besúgás

Miért lehetett sikeres a kommunista titkosszolgálat, a Securitate Romániában? Román politikai elemzők szerint erre is magyarázatot nyújtanak azok a táviratok, amelyeket az Amerikai Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége küldött Washingtonnak. Az iratok a WikiLeaks-dossziéból valók, s a héten kezdte el csöpögtetve nyilvánosságra hozni a romániai sajtó.

Új információk szempontjából szegényes, de a román politikusok egymást pikánsan jellemző megállapításait tartalmazzák azok a WikiLeaks-dokumentumok, amelyek Romániáról szólnak.

A feljegyzések szerint a román politikusok kemény jelzőkkel illették és befújták egymást az amerikai diplomatákkal folytatott beszélgetéseken. Vasile Blaga például 2009-ben az államfői tisztségre pályázó liberális Crin Antonescut lustának nevezte, aki naponta csak két órát dolgozik, akkor is csak ha éppen kedve van. A szintén liberális Ludovic Orbánt, volt közlekedési minisztert sem kímélte, róla állítólag azt mondta, hogy börtönbe kellene csukni amiatt, hogy tetemes hiányt hagyott a minisztériumánál.

A diplomáciai táviratok említést tesznek arról is, hogy 2007-ben egyik vezető román újságíró szerint Traian Băsescu egyre több alkoholt iszik. Amikor 2007-ben a Parlament megszavazta, hogy Traian Băsescut menesszék, az elkeseredett és összeomlott államfő valóban kissé alkoholos állapotban, sírással küszködve, testőrsége nélkül tette tiszteletét az amerikai nagykövetségen, és Nicholas Taubman nagykövet segítségét kérte – derül ki az egyik titkos táviratból. Az idő tájt Băsescut nagyon gyenge, bőgő államfőként jellemezték az amerikai követség munkatársai.

„A román szélsőjobb padlón van, de nem halott” – írja egy 2010-es bizalmas távirat, amelyben a nagykövetség diplomatái elemzik a román radikális és szélsőjobboldalt. Kiderül, hogy a szélsőjobb két legfontosabb figurájáról, Corneliu Vadim Tudorról és Gigi Becaliról úgy gondolják: előbbi cukorbeteg bohóc, utóbbi intelligens, de paraszt.

Az amerikai diplomaták Băsescunak a 2007-ben történt, Parlament általi felfüggesztése, majd a leváltásáról kiírt népszavazás kapcsán azt jelentették, hogy Romániában egyre nagyobb befolyásra tesznek szert az oligarchák, akik a politikán és a médián keresztül nyomást gyakorolnak gazdasági érdekeik érvényesítése érdekében. Egy listát is készítettek a legfőbb oligarchákról, akik között Románia – addig is ismert – leggazdagabb üzletemberei szerepelnek. A listán előkelő helyen áll Verestóy Attila RMDSZ-szenátor, ismert tőzsdejátékos. A 2007-ben írt jelentés egész pályafutását átöleli, leírja, hogy 1989 előtt a diktátor négy osztályt végzett felesége, Elena Ceauçescu vezette vegyészeti kutatóintézetben dolgozott, s nem hallgatják el azt a hazai sajtóban megfogalmazott gyanút sem, miszerint securitatés tiszt lett volna annak idején, bár az átvilágító bizottság már igazolta, hogy nem működött együtt a kommunista titkosszolgálattal.

Egy másik táviratban Mark Gitenstein amerikai nagykövet sánta rucához hasonlítja a román kormányt, amely ismét engedményekért eseng a Nemzetközi Valutaalapnál.

Az információkat a nagykövetségen a romániai ellenzéki és kormánypártok tagjaitól, újságíróktól szerezték, akik szaladtak feljelenteni ellenfeleiket, de párttársaikat is. A román politikai elemzők szerint íme az újabb bizonyíték, hogy miért lehetett sikeres a kommunista titkosszolgálat, a Securitate Romániában. A felkapaszkodni vágyóknak a besúgás nem kínt és kényszert, hanem gyönyört jelentett akkor is, most is.