2024. július 16., kedd

Gusztusok és gesztusok

Brassói tudósítónktól

A választási törvény módosításával gyengülhet a magyar törvényhozói képviselet Romániában. Hacsak Victor Ponta miniszterelnöknek nem lesz gusztusa a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egykori szövetségesének, a nemzeti liberálisoknak magyarellenes javaslataihoz, és nem tesz baráti gesztust a magyarok irányába.

Romániában az egyfordulós, egyéni választókerületes többségi választási rendszer bevezetése mellett szavazott a Szenátus. Eszerint minden választókerületből a legtöbb voksot szerző jelölt jut be a bukaresti parlamentbe, a vesztesekre leadott szavazatok pedig elvesznek. A Képviselőházon a sor, hogy a törvényt elfogadja.

A választási rendszer nem csupán az erdélyi, főleg a szórványban élő magyaroknak lesz kimondhatatlanul rossz, hanem a vézna romániai demokráciát is megroppanthatja – vélik a politikai elemzők. De az bizonyos: az arányos választási rendszer megszüntetésével csökken a romániai magyarság parlamenti képviselete. Sőt, a módosított választási rendszer alapján a szavazatok 45 százalékát begyűjtő párt a mandátumoknak akár a 80 százalékát is megszerezheti, és ezzel teljhatalomra tehet szert. Miként az is megtörténhet, hogy valamely párt megszerzi az országosan leadott szavazatok negyedét, de egyetlen egyéni választókerületben sem végez első helyen a jelöltje, így nem kerül be a parlamentbe.

Nemcsak az erdélyi magyarok, hanem az emberjogi Pro Democraţia Egyesület vezetői is úgy vélik, hogy a tiszta többségi választási rendszer veszélyt jelent a romániai politikai élet demokratikus alakulására. A Pro Democraţia szerint elfogadhatatlan, mert olyan kétpólusú politikai váltógazdaságot honosít meg, mely az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is megreformálás előtt áll, éppen hátrányai miatt.

Nem tetszik a rendszer a székelyföldi románoknak sem. A Demokrata Liberális Párt Kovászna megyei szervezetének elnöke, Dan Manolăchescu szerint, ha bevezetik, akkor a Kovászna megyei románságnak nem lesz parlamenti képviselete. A tervezet tehát egyértelműen kisebbségellenes.

A bírálatokat hallva megszólalt Victor Ponta román miniszterelnök, aki kijelentette: Románia parlamenti helyeket biztosítana minden megyében azon nemzeti kisebbségek számára, amelyek számaránya eléri az összlakosság hat százalékát.

A szociáldemokrata kormányfő szerint egy ilyen megoldás képviselethez juttatná a Hargita és Kovászna megyei románokat, de a magyar közösség képviselete sem korlátozódna Hargita, Kovászna, Maros, Bihar, Szatmár és Szilágy megyére, hanem Arad, Brassó, Máramaros, Temes, Hunyad megyének is lehetne magyar képviselője.

Az RMDSZ főtitkára, Kovács Péter úgy nyilatkozott, hogy a kormányfő javaslata elfogadható. Az erdélyi magyar politológusok némi kétkedéssel fogadták Victor Ponta ígéretét, de hozzáfűzték, ha törvényerőre emelkedik, rendkívüli gesztusnak tekinthető. Ami nemcsak az erdélyi magyaroknak, a székelyföldi románoknak, hanem Románia és a kormány külföldi megítélésének is szolgál.