2024. július 16., kedd

Egy európai polgár

Brassói tudósítónktól

Böjte Csaba dévai ferences szerzetest Európai Polgár Díjjal tüntették ki. Az Európai Polgár Díj átadásáról az Európai Parlament elnöke, Jerzy Buzek vezette bizottság döntött. Az, hogy az atya 62 településen, több mint 2200 gyermek számára biztosít otthont, étkezést és oktatást, nevelést, európai figyelmet érdemel – mondta a Fidesz európai parlamenti képviselője, Gál Kinga. Az Európai Polgár Díj odaítélése ennek a felbecsülhetetlenül fontos munkának az elismerése.

A „csoda” 1992-ben kezdődött, amikor a dévai utcákon éhesen és piszkosan kóborló árva gyermekek kinyújtott kézzel kéregető kántálására Böjte Csaba felkarolással válaszolt. A ferences szerzetes és az árva gyerekek az államosított, majd elhagyott, romos dévai kolostor lakatjait leverték, és együtt munkálkodva új otthont teremtettek maguknak. Aztán egyre nőtt a Csaba testvérnél menedéket kérő gyermekek száma, nemcsak utcagyerekek jöttek hozzá, hanem nehéz sorban élő szülők is, hogy segítsen felnőni, tanulni gyerekeiknek. Így lett a kolostorral szomszédos panelházakból nevelőcsaládok otthona (Csaba testvér megvásárolta az épületeket), óvoda, a kolostorból iskola. Aztán amikor már a gyerekek nem fértek el az iskolában a dél-erdélyi szórványvárosban megalakult a Téglás Gábor önálló magyar középiskola is, több száz tanulóval.

Déva az adakozó emberi szeretet és összefogás jelképévé vált.

Az emberi összefogásnak eredményeként jött létre a Dévától 30 kilométernyire található Szászvárosban gyermekmentsvár és óvoda, a Zsil-völgyi Petrozsény bezárt magyar iskolájának épületében gyermekotthon, Szovátán gyermekmenhely, a gyergyószárhegyi kolostorban, a magyar határtól pár kilométerre, Nagyszalontán és a szerb határhoz közeli Zsombolyán gyermekotthonok, Kolozsvártól nem messze, Torockón gyermekvédelmi otthon, s mert szükség volt rá, az otthonokból feltörekvő egyetemisták, főiskolások kolozsvári otthona.

Ma már több mint 500 gyermeket nevelnek Csaba testvér intézményeiben. S ha egy gyerek bekerült Csaba testvér otthonába, megnyílik előtte az élhető élet lehetősége. Sokan itt találkoznak először folyóvízzel, fésűvel, jó szóval, Istennel.

Mindenkin Csaba testvér sem tud segíteni. A szükség nagy. Több ezer gyermek várja állomásokon, utcákon, tereken, nyirkos, hideg falak között, hogy valaki lehajoljon hozzájuk, és megölelje őket – olvasható a Dévai Szent Kamill Alapítvány honlapján. Az európai polgár, Böjte Csaba példája azonban sokakat ösztönözhet az áldozatos munkára.

„Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé!” – biztatja a kishitűeket Böjte atya, akinek az iskola hasznáról alkotott véleményét az oktatás illetékesei is megszívlelhetik: „Az óvodáinknak, iskoláinknak nem bajnokképző tanfolyamoknak kellene lenniük, nem hiszem, hogy egy iskola versenyistálló kellene legyen, ahol egyetlen dolog számít, az individuális eredmények, a sikerek, hanem az életre felkészítő, az életnek szerves részét alkotó terek, ahol egy reális világba kilépésre készítjük fel a gyermekeinket. (…) A gyerekeket, az egészségesebbeket, az épeket, a jobbakat, ügyesebbeket meg kell tanítani arra, hogy szolidárisak legyenek a gyengébbel, az elesettebbel, a kisebbel, a sebzettebbel szemben.”

Böjte Csaba hitből fakadó, hiteles szavaival nem lehet vitatkozni!