2024. november 23., szombat

Iroda Brüsszelben, felhördülés Romániában

SZÉKELYFÖLD ÖRÖKZÖLD TÉMA

Felháborodást váltott ki a román pártok – az ellenzék és az RMDSZ koalíciós partnerei – körében, hogy Székelyföld brüsszeli képviseleti irodát nyit a jövő héten.

A pártelnökök siettek provokációnak minősíteni a két székely megye, Kovászna és Hargita kezdeményezését, az ellenzékiek alkotmányellenesnek nevezték a lépést. Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor érthetetlennek nevezte a nacionalista nyilatkozatok áradatát, és határozottan leszögezte: törvényes és alkotmányos kezdeményezésről van szó.

„Nem akadályozza meg senki sem Dâmbovița, sem Prahova, sem Konstanca megyét, hogy képviseleti irodát nyisson Európa fővárosában. Ha van rá anyagi lehetőségük és felkészült szakemberük, akkor én azt javaslom, nyissanak ők is irodát Brüsszelben, mert ezzel is hozzájárulnak térségük fejlesztéséhez” – jelentette ki a Szövetség elnöke.

Winkler Gyula, az RMDSZ európai parlamenti képviselője emlékeztetett, hogy a németországi bajor tartománynak is van képviseleti irodája Brüsszelben.

A Székelyföld brüsszeli képviseleti irodájának megnyitójára szóló, Tőkés László, Sógor Csaba és Winkler Gyula EP-képviselők által aláírt meghívóra reagálva elsőként a Szociáldemokrata Párt lendült támadásba. Cătălin Ivan, az alakulat EP-beli képviselőcsoportjának vezetője azt kifogásolta, hogy az iroda nem törvényesen elismert közigazgatási egységet képvisel, mivel Székelyföld megye vagy régió hivatalosan nem létezik. Csatlakozott a hisztériarohamhoz a korábban nemzetiségi kérdésben nyitott álláspontra helyezkedő Nemzeti Liberális Párt is. Norica Nicolai liberális EP-képviselő provokációnak minősítette a székelyföldi képviseleti iroda megnyitását Brüsszelben, felhívta a figyelmet: a csatlakozási szerződés szerint Románia az Európai Unió része, nem pedig Székelyföld.

De hasonlóan nyilatkozott a főkormánypárt is.Marian Jean Marinescu, a Demokrata Liberális Párt európai parlamenti képviselője haszontalan provokációnak nevezte az iroda megnyitását, és hozzáfűzte: ennek amúgy sem lesz semmiféle következménye, hiszen Székelyföld nem elismert közigazgatási egység Romániában.

Megszólalt a Külügyminisztérium is: sajnálatos, hogy székelyföldi képviselet nyílik Brüsszelben, miként minden esetben sajnálatos, ha nem létező területi-közigazgatási egységek képviseletet nyitnak.

„A térség igényeit az Unióban megjelenítő lobbiirodáról van szó, amilyenből már van kétezer Brüsszelben, és ezen iroda megnyitásával létrejön a 2001. Számos romániai, illetve más országbeli megye, régió rendelkezik ilyen irodával Brüsszelben, és úgy gondoltuk, hogy időszerű a két megyének is nyitnia egy ilyet az Európai Unió fővárosában, ugyanis most egy felajánlás következtében ingyen jutottunk irodahelyiséghez. Az iroda feladata lesz a térségi szolidaritás jegyében segíteni azokat a Maros megyei helyi tanácsokat is, amelyek hozzá fordulnak, és továbbra is részesei kívánunk maradni a Romániai Megyék Országos Szövetsége által működtetett brüsszeli képviseleti irodának is” – válaszolt Borboly Csaba Hargita és Tamás Sándor Kovászna megyei elnök az irodanyitással kapcsolatos külügyminisztériumi reakcióra.

„Szükségesnek tartjuk önálló irodánk megnyitását, mert napról napra fontosabb, mondhatni, meghatározó jelentőségűvé válik az Európai Unió az általunk képviselt térség, Székelyföld tekintetében, és csak így tarthatók meg azok az eddig elért eredmények, melyek szerint Romániában az elsők közé tartozunk a lehívott vidékfejlesztési és egyéb alapok tekintetében, egy főre számítva” – mutattak rá a tanácselnökök.

Az irodanyitásig számos nacionalista kirohanás történik majd abban a Romániában, amely Koszovó jelenléte miatt nem vesz részt a közép-európai államok jövő hét végi csúcstalálkozóján. Románia nemzetiségi politikáját nem az ésszerűség, hanem a félelem irányítja.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás