2024. július 16., kedd

Koncepciós elbánás

Miért lett korrupciógyanús Borbély László romániai miniszter?
Bizonyítékok nélkül indultak neki Borbély László lejáratásának (Fotó: Boda L. Gergely)

Megengedhetetlen, hogy egy kisebbség (a Romániai Magyar Demokrata Szövetség) akadályozza meg azt a reformfolyamatot, amelyre a többségnek szüks ége van – jelentette ki házi televíziójának beszélgetőműsorában a román államelnök, Traian Băsescu, úgy tett, mint aki nem szerzett tudomást arról, hogy az ország területi újraszervezését nemcsak az RMDSZ, de a lakosság többsége is elutasítja. Néhány másodperc múlva az államfő utalt arra, hogy az RMDSZ politikusai közt vannak, akik tisztessége megkérdőjelezhető.

A jelenlegi romániai ellenzék, a Nemzeti Liberális Párt elnöke, Crin Antonescu szerint sem lehet véletlen, hogy Borbély László környezetvédelmi miniszter ellen akkor indított támadást a Korrupcióellenes Ügyészség, amikor az RMDSZ elutasította a levélben szavazást lehetővé tevő törvény támogatását. (Az államelnök pártja, a Demokrata Liberális Párt ugyanis a külföldön élő mintegy 3 millió romántól várja a támogatást a jövő őszi választásokon.)

Ráadásul az RMDSZ – sokak szerint legerősebb – vezetőjének lejáratása a Román Televízióban kezdődött, ahogyan az elmúlt húsz évben számos politikai vezető elhiteltelenítése is. Hivatalosan vádat a mai napig nem emeltek Borbély László ellen, ám nevét belekeverték a korrupciós ügybe. Bizonyítani bűnösségét – azt, hogy anyagi előnyökért hagyta magát befolyásolni – épp úgy nem lehet, mint ahogy nem lehetett bizonyítani azt sem, hogy az egykori liberális pénzügyminiszter, Decebal Traian Remeş megvesztegetése nagyobb mennyiségű májas hurkával történt. Nem vicc! A Román Televízió lefilmezte, amint Remeş átveszi a májas hurkát, addig vetítették, kommentálták a paparazzo felvételt, míg a miniszter le nem mondott. Ez négy éve történt, ítélet az ügyben azóta sem született, bírósági eljárás sem indult. Mert nem ez volt a cél!

Az ellenzék szerint nevetséges vád, hogy egy olyan tárca vezetője, amely több milliárd eurós programokat bonyolít le, 20 ezer euróval megvesztegethető. Az összeg csak a nincstelenek számára tűnik csillagászatinak. A szociáldemokraták és a liberálisok úgy vélik, a lejáratási kampány valójában zsarolás, az elnök rá akarja venni az RMDSZ-t, hogy fogadja el a területi átszervezés tervét, de legalább a levélben szavazást.

Az RMDSZ csúcsvezetése továbbra is támogatja Borbély Lászlót, és azoknak a megbüntetését kéri, akik kiszivárogtatták a környezetvédelmi miniszter elleni eljárás hírét. Az ártatlanság vélelme ugyanis mindenkit megillet, ezért csupán akkor szabad nyilvánosságra hozni a kivizsgálás tényét, ha alapos és bizonyítható a gyanú, hogy a vizsgált személy törvénytelenséget követett el.

Az ellenzék az RMDSZ átpártolását várja. Ezzel bukna a kormány; veszélybe kerülne az államelnök is: a szociáldemokraták és liberálisok azonnal eljárást indítanának Traian Băsescu ellen. Az RMDSZ azonban egyelőre nem rúgja fel a koalíciót a demokrata-liberálisokkal. Egyrészt, mert a szociáldemokraták kerek perec kijelentették, nem értenek egyet a kisebbségi törvénnyel, amely a szerbiai magyarokhoz hasonló jogokat biztosítana az erdélyi magyaroknak. Másrészt a Korrupcióellenes Bíróság számos RMDSZ-vezetőnek előkészíthette a bűnügyi iratcsomót, amely hiába koncepciós elbánás, karriereket törhet kettőbe.