Az is bolond, aki egészségügyi miniszterré lesz Romániában – vallják egybehangzóan orvosok, gazdasági és politikai elemzők, újságírók. Húsz év alatt tizennyolc egészségügyi tárcavezetőt menesztettek Bukarestben, kettő lemondott. Mindketten a Romániai magyar Demokrata Szövetség miniszterei.
A legutolsó egészségügyi miniszter, Cseke Attila csütörtökön délután nyújtotta be lemondását, mert elégedetlen volt a Boc-kormány legutóbbi költségvetés-kiigazításával, mivel az általa vezetett tárca nem kapott annyi pénzt, amennyire a kórházak minimális működtetéséhez szükség lett volna. Ráadásul az egészségügynek hullatott alamizsna összegről a miniszterrel még csak nem is egyeztetett a pénzügyi tárca vezetője.
A pénzügyminiszter, Gheorghe Ialomiteanu azzal érvelt a forrásmegvonás jogossága mellett, hogy az egészségügy nem hoz hasznot, így a szűkös költségvetési keretet jövedelemhozó beruházásokhoz kell hozzárendelni.
Reform címén Romániában áprilisban 69 kórházat és több ezer kórházi ágyat számoltak fel, az állam kilenc hónap után fizeti ki a gyógyszerforgalmazóknak az orvosságok árát, s noha a biztosítottak törvényileg jogosultak az ingyenes vizsgálatra, valójában minden hónapban egy-két nap alatt elfogy a támogatási keret, az analízisekért fizetni kell.
Az a 4 milliárd lej (kevesebb mint 1 milliárd euró), amelyet az egészségügyi miniszter kért, csupán a jelenlegi áldatlan helyzet fenntartására lett volna elég. De még ehhez sem nyújtott a kormány támogatást, csak 300 millió lejt kapott.
Az egészségügyi rendszer alulfinanszírozottsága mellett Cseke Attila a támogatási rendszer felépítésével is elégedetlen volt. A leköszönő tárcavezető kifogásolta, hogy a romániai egészségügyi rendszer költségvetésének jelentős része felett az Országos Egészségbiztosítási Pénztár rendelkezik. Az intézmény vezetőjét a miniszterelnök személyesen nevezi ki. A biztosító vezetőjével a miniszternek az elmúlt hónapokban számos vitája volt, a Pénztár nem támogatta a reformokat és hosszú ideig nem utalta át az adófizetők pénzét a kórházaknak, rendelőknek. Cseke Attila azt szorgalmazta, hogy a biztosító kerüljön a minisztérium alárendeltségébe, hogy az egészségügyi rendszernek egyetlen vezetője legyen. Traian Băsescu államelnök azonban az utóbbi hetekben a saját pártjából levő pénztárvezetőt támogatta a miniszter ellenében, s azt Cseke Attila is tudta, hogy a kormányt – nem egészen alkotmányos módon – az államelnök irányítja. Semmi esélye hát a reform folytatására.
Így Cseke Attila csütörtökön bukaresti sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy benyújtotta lemondását Emil Boc miniszterelnöknek, aki arra kérte, hogy maradjon, de a tárcavezető erre már nem hajlandó.
A miniszter távozása nem veszélyezteti a kormánykoalíciót. Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor kijelentette Cseke Attila jól, következetesen végezte feladatát, és fontos reformintézkedéseket léptetett életbe. Példaként említette a kórházak decentralizációját: Cseke Attila mandátuma alatt kerültek át a romániai kórházak a minisztérium hatásköréből a helyi és a megyei önkormányzatokhoz.
Az RMDSZ elnöke bejelentette, hogy a magyar érdekvédelmi szervezet új minisztert jelöl Cseke Attila helyére. Valószínűleg a fiatal kora ellenére is elismertséget szerzett Vass Leventét kérik fel az Egészségügyi Minisztérium vezetésére. Vass Levente Cseke Attila tanácsosa volt. A román egészségügy, az unió legelmaradottabb egészségügyi ellátásának reformja akár folytatódhatna is. De a főkormánypárt fabatkát sem ad erre. Illetékes elvtárs elvét követik: minél többen halnak meg a kórházakban vagy a kórházon kívül, annál kevesebben panaszkodhatnak a kórházi ellátásra…