(Fotó: Kristó Róbert)
Brassói tudósítónktól
A szolgálati ciklus felezőidején általános tisztújításra kerül sor az Európai Parlamentben. Tőkés László jelenlegi alelnök december elején levélben fordult Szájer József Fidesz-képviselőhöz, az európai néppárti frakció alelnökéhez, valamint Gyürk András képviselőhöz, a magyarországi néppárti küldöttség vezetőjéhez, és tudomásukra hozta, hogy nem kívánja meghosszabbíttatni alelnöki mandátumát, a januárban megtartott választásokon nem vállalja a jelöltséget a tisztségre.
Az RMDSZ színeiben megválasztott Tőkés László köszönetet mondott azért, hogy a magyar delegáció jelölésével és a néppárti politikai csoport támogatásával – a Magyarország államelnökévé megválasztott Schmitt Pál nyomdokába lépve – választották meg az Európai Parlament alelnökének. „Másfél esztendőre terjedő szolgálati időmet igyekeztem a lehető leghasznosabban és legeredményesebben kitölteni. A »Keresztény Európát« meghirdető képviselői programom szellemében – egyebek mellett – a lisszaboni szerződés 17. cikkelye értelmében munkálkodtam az EU intézményei és az egyházak közötti párbeszéd előmozdításán és intézményesítésén, ami közvetlen módon is alelnöki hatáskörömbe tartozott” – írta levelében. Tőkés László arra is utalt, hogy az EP-képviselői feladatai mellett miért nem kívánja folytatni az alelnöki munkát: „A rendelkezésemre álló minden időmet és energiámat az erdélyi magyarság otthoni szolgálatára kívánom fordítani, különös tekintettel a tavaly elkezdődött nemzetpolitikai rendszerváltozásra, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács mozgalmi és intézményi tevékenységének a kiterjedésére, valamint az Erdélyi Magyar Néppárt létrejöttére és az abban betöltött védnöki szerepkörömre” – olvasható a levélben.
„Dolgoznunk kell, ha élni akarunk, és akarunk élni, tehát dolgozni fogunk” – írta Kós Károly a Kiáltó Szóban, 1921-ben. Címtől és rangtól függetlenül, odakint vagy idehaza: dolgoznunk kell, és dolgozni fogunk” – zárta levelét Tőkés László, az Európai Parlament magyar néppárti küldöttségének a tiszteletbeli elnöke.
Erdélyi magyar politikai ellenfelei a lemondás hátterében azt sejtik, hogy nem halad jól az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) építése. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség alternatívájaként létrehozott alakulat még mindig program és választott tisztségviselők, megyei szervezetek nélkül áll.
Tőkés László bejelentése után a román sajtó összehangolt támadást indított az EP-alelnök ellen. Válása okán állítólagos szerelmi kalandjairól cikkeztek, és közölték néhány fiatal hölgy fényképét, akikkel az EP-alelnöknek állítólag kapcsolata lett volna. A román politikusok szerint Tőkés László lemondása amiatt is történt, hogy tudomást szerzett a román sajtó birtokába jutott információkról. Ez azonban nem valószínű. Inkább a sajtó használta ki, hogy saját elhatározásából gyengül az EP-képviselő brüsszeli szerepe, s szokásához híven alkalmasnak találta az időt, hogy belerúgjon.
Az tény, Tőkés László EP-alelnöksége nem hozott (látványos) eredményt, nem is hozhatott, mivel ez a tisztség inkább szimbolikus hatalmat ad. Az EMNP védnökeként most stratégiai képességeit bizonyíthatja. A pártépítés és a három erdélyi párt tárgyalásai során is kamatoztathatja meglévő tőkéjét és karizmáját.