2024. november 23., szombat

Zöldségbojkott Schengen-vétó miatt

Román–holland viszony

Brassói tudósítónktól

Nyilatkozatháború dúl Románia és Hollandia között, Traian Băsescu román államfő egyenesen zöldségbojkottal fenyeget amiatt, hogy Hága a balkáni korrupcióra hivatkozva továbbra sem hajlandó támogatni Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozását.

A román igazságügyi reformról készült jelentés szerint Románia jelentős intézkedéseket tett az elmúlt évben az igazságügyi rendszer javítása és korszerűsítése érdekében. Az Európai Bizottság jelentése – amely elemzők szerint a holland kormányra gyakorolt nyomásként is értelmezhető – azonban továbbra sem hatja meg Hollandiát. Mark Rutte miniszterelnök leszögezte, konkrét bizonyítékokat vár, hogy a két ország küzd a korrupció és a szervezett bűnözés ellen.

Traian Băsescu ingerülten kijelentette: az, hogy Hága a többi uniós tagállam nyomásgyakorlása ellenére továbbra is akadályozza az ország csatlakozását, túlkapásnak minősül. „Romániában ott az albiţai határátkelő (a román–moldovai határon – a szerk.), Hollandiában pedig Rotterdam. Sajnálom, de nem Albiţa az a kapu, amelyen keresztül a cigaretta, az alkohol és a kábítószerek beözönlenek Európába. És nem Románia volt az, amely tehetetlenségében törvényessé tette a prostitúciót és a kábítószer-fogyasztást” – mondta az elnök.

A román államfő egész héten folytatta a Hollandiának címzett üzengetést: az egyik televíziós csatorna stábja követte egy szupermarketbe, ahol az elnök bevásárolt. Az ajtón kifelé jövet aztán a riporternek elmondta: zöldséget vett, de mivel román nem volt, inkább török vagy spanyol terméket vásárolt, a hollandot elkerülte. „Azt hiszem, jó, ha nem vásárolunk holland zöldséget” – sugallta a nézőknek.

A zöldségháborút a tavasszal a tulipánháború előzte meg. Akkor minden Hollandiából érkező virágszállítmányt lefoglaltak a határőrök, a fogyasztóvédelmisek, állat-egészségügyisek. A hivatalnokok azt állították, hogy azok vámpapírok, minőségi bizonylatok nélkül érkeztek az országba, vagy veszélyes kórokozókkal fertőzöttek. A laboratóriumi vizsgálatok aztán nem igazolták a vádakat.

Romániának és Bulgáriának márciusban kellett volna csatlakoznia a schengeni övezethez, Franciaország és Németország ezt megtorpedózta. Ősszel a két ország hajlandó lett volna elfogadni a kétlépcsős csatlakozási tervet, ám ez ellen Hollandia és Finnország emelt vétót.

A schengeni csatlakozás presztízskérdés is az államfőnek és az általa támogatott – egyesek szerint az alkotmány betűje ellenére is általa irányított – főkormánypártnak. Az uniós csatlakozás ugyanis a jelenlegi ellenzék kormányzása idején valósult meg, s ha a schengeni integráció tovább késik, adu lesz ez az ellenzék kezében, amely a közvélemény-kutatások szerint amúgy is fölényesen vezet a preferenciákban. És jövő novemberben választások lesznek Romániában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás