2024. július 16., kedd

Válság, álság, egység, kétség: 2011

Băsescu nem vállalta, hogy kivezeti az országot a válságból – be is tartotta ígéretét

Brassói tudósítónktól

2011 sokak számára a kiábrándultság, a szorongás, a létbizonytalanság korszaka volt Romániában. A politikai osztály kártevéseinél csak a politikusok füllentései voltak nagyobbak. Traian Băsescu államfőnek volt viszont egy betartott ígérete. Még 2009 őszén jelentette ki, hogy sem ő, sem a kormány nem vállalkozik a jövőben arra, hogy kivezesse az országot a válságból. És ez így is történt. Tavaly is, idén is. S ha már a válság enyhítésére szinte programszerűen nem vállalkozott a hatalom, legalább a jogállamiságot megpróbálta gyengíteni. Nem kis sikerrel!

Idén az RMDSZ néhány esetben arra az oldalra állt, amelyre választói szerint nem kellett volna állnia. Igaz, ezzel ért is el némi eredményt, ilyen például az oktatási törvény.

Az RMDSZ az idénre (is) három célt tűzött ki: a kisebbségi törvény, a régióátszervezési törvény és az oktatási törvény elfogadását, elfogadtatását. Csupán az oktatási törvény megszavazását érte el, az alkalmazása azonban döcög, például a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen, ahol a román többség nem fogadja el a magyar tagozat létrehívását. A kisebbségi és a régióátszervezési törvény mérgezett ajándékként érkezett volna. Maros megye székelyek lakta része maradt volna ki az egységes magyar többségű régióból. Így az RMDSZ nem kérhetett belőle. (Bár félő, hogy Hargita és Kovászna megye különálló státusára soha többé nem érkezik román részről ajánlat…) Elmaradtak a vállalkozásserkentő intézkedések is, amelyeket a szövetség át akart erőltetni. Talán annyi a vigasz így év végén, hogy a PDL–RMDSZ-kormány itthon sokat szidott pénzügyminiszterének, Gheorghe Ialomiţianunak a Financial Times lapcsoporthoz tartozó The Banker szakfolyóirat az év európai pénzügyminisztere címet adományozta. Az indoklás szerint az elismerést a strukturális reformok végrehajtása terén elért eredményekkel, a pénzügyi egyensúly és az adótörvénykezés stabilitásának fenntartásával érdemelte ki a díjazott, egy olyan esztendőben, amikor Románia makrogazdasági adatai érezhetően javultak a megszorító intézkedések eredményeként. A Fitch hitelminősítő pedig júniusban a befektetők számára ajánlott besorolásúra javította az ország besorolását, miközben az eurózóna tagállamait leminősítették. Ha a kormány intézkedései nem is voltak helyesek, még kevésbé emberségesek, de legalább valamelyest eredményre vezettek, ami talán biztatóbb, mint Magyarország kilátásai.

Az év legjelentősebb eseménye természetesen az RMDSZ versenypártjának, az Erdélyi Magyar Néppártnak a bejegyzése volt. Jellemzően az EMNP megalapítását a Fidesz szükségesnek tartja, az RMDSZ viszont nem. Hogy a politikai versengés jót vagy rosszat hoz az erdélyi magyarságnak, arra a jövő év vége ad választ.

Addig is boldog új évet minden olvasómnak!