2024. szeptember 7., szombat
SZÍRIAI KONFLIKTUS

Nyomul az SDF

A kurd vezetésű, Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd–arab koalíció fegyveresei tegnap kiűzték az utolsó kelet-szíriai faluból is az Iszlám Állam terrorszervezet harcosait; a harcok következtében kedd reggel óta több mint ötezren menekültek el a térségből – jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).

Előző nap autóbomba robbant a már nyugodtnak számító északnyugati Latákia központjában. A távirányítással működésbe hozott pokolgép egy életet oltott ki, tizennégyen megsérültek – közölte az állami tévé (fotó: Hszinhua/Beta)

Előző nap autóbomba robbant a már nyugodtnak számító északnyugati Latákia központjában. A távirányítással működésbe hozott pokolgép egy életet oltott ki, tizennégyen megsérültek – közölte az állami tévé (fotó: Hszinhua/Beta)

Az SDF a kelet-szíriai Deir-ez-Zór tartományban lévő, Baguz nevű falu elfoglalásával a dzsihadistákat a környékbeli mezőgazdasági területekre szorította vissza. Az OSDH értesülései szerint a rendezetlenül visszavonuló terroristák két, a közelben lévő tanyára menekültek.

„Ha az SDF csapatai elfoglalják a tanyákat, vége a terroristák utolsó kelet-szíriai zárványának” – mondta Rámi Abder-Rahmán, a szervezet vezetője, hozzátéve, hogy információi szerint Baguzban már elkezdték a település átfésülését, az esetleg még ott bujkáló dzsihadisták után kutatva.

A csapatmozgásokról érkező híreket megerősítette az SDF-et támogató, Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció szóvivője, Sean Ryan ezredes is, aki szerint az arab–kurd erők kevesebb mint tíz kilométerre járnak az iraki határtól, és folyamatosan nyomulnak előre.

Az OSDH értesülései szerint az elmúlt 24 órában a harcok miatt több mint ötezren elmenekültek a térségből. Rámi Abder-Rahmán hozzátette, a menekülők közt legalább 470 dzsihadista is van.

A szervezet szerint az SDF szeptemberi előrenyomulásának kezdete óta majdnem 27 ezren menekültek el a környékről, beleértve az Iszlám Állam soraiban harcoló külföldi állampolgárokat is. Az SDF az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció támogatásával szeptemberben kezdett offenzívát a dzsihadista szervezet maradéka ellen a környéken. Az OSDH szerint ezalatt körülbelül 1900 terrorista, 630 SDF-fegyveres és 388 civil halt meg, köztük 141 gyerek.

Az iraki határhoz közeli Deir-ez-Zór tartományban tavaly óta zajló harcokban a terroristák decemberben veszítették el a térségben található utolsó városi bázisukat, Hadzsínt.

Donald Trump amerikai elnök a múlt hónapban már bejelentette, hogy az Iszlám Államot sikerült legyőzni, ezért az Egyesült Államok kivonul a térségből. Később pontosította, hogy a csapatkivonás megfontolt lesz. Az észak-szíriai kurdok attól tartanak, hogy az amerikai erők helyét a kurd milíciákat terroristának tekintő Törökország foglalja el.

Az Iszlám Állam 2014-ben kiáltotta ki a „kalifátust” Irak és Szíria egyes részein, az elmúlt években viszont az általa elfoglalt területei nagy részét elvesztette, jelenleg pedig csupán néhány nehezen megközelíthető, sivatagos részen vannak jelen.

A szíriai válság 2011 márciusában békés kormányellenes tüntetésekkel kezdődött, a konfliktus azonban sokszereplős polgárháborúvá fajult, amely az elmúlt hat és fél évben százezrek életét követelte, és menekültsorba juttatta a 22 milliós ország lakosságának mintegy felét.