2024. szeptember 7., szombat

Washington nem fogadja el diplomatái kiutasítását Maduro venezuelai elnöktől

Washington nem fogadja el diplomatái kiutasítását Nicolás Maduro venezuelai elnöktől - közölte szerdán este kiadott újabb közleményében Mike Pompeo amerikai külügyminiszter.

"Az Egyesült Államoknak diplomáciai kapcsolatai vannak Venezuelával és kapcsolatainkat Juan Guaido ideiglenes államfő kormánya révén fenn kívánjuk tartani" - fogalmazott az amerikai diplomácia irányítója. Hozzáfűzte, hogy Juan Guaido a caracasi amerikai nagykövetséget maradásra kérte.

Mike Pompeo leszögezte: "az Egyesült Államok nem ismeri el a Maduro-rezsimet Venezuela kormányaként. Ennek megfelelően az Egyesült Államok nem véli úgy, hogy a volt elnöknek megvan a törvényes hatalma a diplomáciai kapcsolatok megszakításához".

Juan Guaido, az ellenzéki többségű parlament elnöke szerdán nyilvánította magát a dél-amerikai ország ideiglenes elnökévé, jelképesen esküt is tett, átmeneti kormány létrehozását és szabad választásokat ígért. A 35 éves politikust az Egyesült Államok - más országokkal együtt - elismerte Venezuela ideiglenes elnökeként, Nicolás Maduro azonban államcsínyt emlegetett és bejelentette az Egyesült Államokhoz fűződő diplomáciai kapcsolatok megszakítását. Egyidejűleg kiutasította a caracasi amerikai nagykövetség munkatársait az országból, 72 órát adva nekik a távozásra.

Az amerikai külügyminiszter arra kérte a venezuelai katonai és biztonsági erőket, hogy "továbbra is védjenek meg" minden venéz állampolgárt, csakúgy, mint az Egyesült Államok és más országok Venezuelában lévő állampolgárait. "Mindenekelőtt arra szólítunk fel, hogy tartózkodjék azoktól az intézkedésektől, amelyek nem egyeztethetők össze a diplomataközösség sérthetetlenségével és kiváltságaival" - fogalmazott Pompeo.

"Az Egyesült Államok meghozza majd a megfelelő szankciókat mindenki ellen, aki felelőssé tehető külképviseletünk és személyzete biztonságának veszélybe sodrásáért" - hangsúlyozta az amerikai tárcavezető.

Donald Trump elnök még szerdán délután a Fehér Házban újságírói kérdésre válaszolva közölte: az amerikai kormány nem tervezi, hogy beavatkozik Venezuelában, de - mint fogalmazott - minden lehetőséggel számol.

A Kreml Madurót tekinti törvényes elnöknek

Oroszország Nicolás Madurót tekinti Venezuela törvényes elnökének és óva int minden országot attól, hogy beavatkozzanak a dél-amerikai köztársaság belügyeibe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak csütörtökön Moszkvában.

"A legfelső hatalom elbitorlásának kísérletét Venezuelában úgy ítéljük meg, mint ami ellenkezik a nemzetközi jog alapjaival és rombolja azokat" - hangoztatta.

Mint mondta, Moszkva a legnagyobb figyelemmel követi a venezuelai eseményeket, és aggályokat ébresztenek benne azok a kijelentések, amelyek nem zárják ki a venezuelai belügyekbe történő külső beavatkozást. Hangsúlyozta, hogy Oroszország ezt megengedhetetlennek, az erőszakos fellépés követelését pedig megengedhetetlennek tartja.

"Nicolás Maduro Venezuela legitim államfője" - mondta Peszkov.

Beszámolója szerint Caracas egyelőre nem fordult segítségért Moszkvához, és a venezuelai helyzettel kapcsolatban orosz-amerikai kapcsolatfelvétel sem történt. Kitért arra, hogy a latin-amerikai országban egy sor orosz cég jelen van, és decemberben Vlagyimir Putyin elnök a kapcsolatok további bővítéséről tárgyalt Maduróval az orosz fővárosban.

"Ezért természetesen érdekeltek vagyunk a Venezuelával fennálló jó viszonyunk megőrzésében és tökéletesítésében" - hangozatta Peszkov.

Nem kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy Oroszország milyen támogatást nyújthat Venezuelának, ha amerikai olajembargót hirdetnek meg ellene, mint ahogy arra sem, hogy mennyi hitelt nyújtott Moszkva Caracasnak.

Az orosz külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben azzal vádolta meg Washingtont, hogy Caracas ellen tett lépéseivel és bejelentéseivel "totálisan semmibe veszi a nemzetközi jog normáit". Állásfoglalása szerint az Egyesült Államok arra törekszik, hogy eljátssza "a népek sorsa önjelölt eldöntőjének szerepét", és Venezuelában megvalósítsa "a számára nem kívánatos kormányok leváltásának kipróbált forgatókönyvét".

A dokumentum szerzői úgy látják, hogy a kettős hatalom létrehozása káoszhoz és az állam lerombolásához vezet Venezuelában. Az orosz külügyminisztérium határozottan elítélte azokat, akik "a polgárháború véres szakadékába" taszítják a venezuelai társadalmat.

Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a Mezsdunarodnaja Zsizny című folyóiratban csütörtökön megjelent interjújában arra figyelmeztetett, hogy katasztrofális forgatókönyv lenne az amerikai katonai beavatkozás Venezuelában. Mint mondta, Moszkva óva inti Washingtont ettől a lépéstől.

"A baráti Venezuelát, stratégiai partnerünket támogattuk és támogatni fogjuk. Mellé álunk a szuverenitás védelmében, a belügyekbe való be nem avatkozás védelmében" - hangoztatta a vezető diplomata, azt is hangoztatva, hogy Moszkva nem szándékozik leépíteni a Venezuelával való együttműködését.

Csütörtökre virradóra Marija Zaharova külügyi szóvivő Facebook-bejegyzésében azt írta, "a venezuelai események példáján jól látszik, hogy a haladó nyugati közösség ténylegesen hogyan viszonyul a nemzetközi joghoz, a szuverenitáshoz és a más országok belső ügyeibe való be nem avatkozáshoz, kézi vezérléssel cserélve le ott a hatalmat".

Vjacsezslav Vologyin, az orosz parlament alsóházának elnöke törvényellenesnek nevezte a Facebook azon döntését, hogy Venezuela elnökének hivatalos profiljaként Nicolás Maduro elnöké helyett az önmagát ügyvezető államfővé nyilvánító Juan Guaidó törvényhozási elnökét jelölte meg. Mindez röviddel azt követően történt, hogy Trump közölte: Guaidót tekinti a dél-amerikai ország vezetőjének.

Vologyin meglepését fejezte ki amiatt, hogy egy önmagát függetlennek valló közösségi portál az amerikai vezetés szája íze szerint cselekszik.

Vlagyimir Samanov, a parlamenti alsóház védelmi bizottságának elnöke elmondta, hogy a venezuelai ingatag helyzet negatív hatással lesz majd a két ország haditechnikai együttműködésére, mert az aláássa Caracas gazdasági potenciálját és pénzügyi lehetőségeit.

Kína és Törökország is a hivatalban lévő elnököt támogatja

Három táborra osztódott a világ a venezuelai elnök személyének elismerésében: Oroszország mellett Kína és többek közt Törökország is a hivatalban lévő venezuelai elnököt, Nicolás Madurót támogatja a magát szerdán ideiglenes elnöknek kikiáltó Juan Guaidóval szemben, míg az Egyesült Államokkal az élen seregnyi ország az ellenzéki politikust elismerte új elnöknek. Ugyanakkor akadnak egyelőre semleges álláspontra helyezkedő államok is.

Moszkva egyenesen azzal vádolja Washingtont, hogy az megkísérli a hatalmat elbitorolni tüntetések szításával Venezuelában és Guaidó elismerésével. Oroszország amerikai katonai beavatkozás eshetőségére figyelmeztetett. Kína is Maduro-párti, szintén nem örvendezne Maduró bukásának, mivel jelentős hitelezője, akárcsak Moszkva, amely ráadásul Venezuela hadseregének is segítséget nyújtott az utóbbi években. Peking közölte, hogy ellenez minden külső beavatkozást, és támogatja Venezuela kormányát az ország függetlenségének megőrzésében és stabilitásának helyreállításában.

Törökország elnöke, Recep Tayyip Erdogan csütörtökön telefonon beszélt Maduróval.

"Testvérem, maradj erős, mi veled vagyunk!" - idézte Erdogan szavait szóvivője. Pár órával később Erdogan egy katonai akadémián közölte, hogy "a demokrácia híveként" elítél minden államcsínykísérletet.

Az államcsíny szóval Maduro minősítette az országában szerdán történteket, és mivel Washington elismerte államfőnek a magát elnöknek kikiáltó Guaidót, szerdán kiutasította az amerikai diplomatákat az országból. Washington közölte, hogy nem fogadja el diplomatái kiutasítását Nicolás Maduro venezuelai elnöktől, és kapcsolatait Juan Guaido ideiglenes államfő kormánya révén fenn kívánja tartani.

Ami a többi nyugati hatalmat illeti, zömük Guaidót támogatja.

Theresa May brit miniszterelnök közölte, hogy Nagy-Britannia Venezuela ellenzéki vezetőjének oldalán áll. Emmanuel Macron francia elnök fejet hajtott a - szavai szerint - szabadságért tüntető tömegek bátorsága előtt, és támogatásáról biztosította Guiadót.

Németország visszafogottabb álláspontot képvisel. Venezuela parlamentjének "különleges szerepe van az ország szabad jövőjének biztosításában" - áll a német kormány nyilatkozatában.

Az Európai Unió szintén nyilatkozatban új választás kiírására szólította fel Venezuelát, ám nem ismerte el nyíltan Guiadót államfőnek.

Ami az amerikai földrész egészét illeti, az Egyesült Államokon kívül Kanada, Argentína, Brazília, Guatemala, Honduras, Kolumbia, Costa Rica, Panama, Paraguay, Peru és Chile támogatásáról biztosította az ellenzéki politikust és elismerte őt államfőnek. Kuba és Bolívia továbbra is Madurót támogatja, Mexikó pedig közölte, hogy a be nem avatkozás politikáját követi.

Irán - Törökországhoz hasonlóan - szintén hevesen kiállt Maduro mellett közölve, hogy Teherán a jelenlegi kormányt és "Venezuela népét" támogatja törvénytelen tettekkel, például államcsínnyel szemben