2024. szeptember 5., csütörtök

Kína ujgurokkal szembeni bánásmódját bírálták az ENSZ-ben

Csaknem két tucat ország bírálta egy közös levélben Kínát az ujgur muszlim kisebbség tagjaival szemben alkalmazott bánásmódja miatt az északnyugat-kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen, ahol ENSZ-szakértők és aktivisták szerint legalább egymillió ujgurt és egyéb muszlim kisebbségek tagjait tartják fogva átnevelő táborokban.

A levélről szerdán számolt be a Reuters hírügynökség, amelyet meg nem nevezett diplomaták tájékoztattak az esettel kapcsolatban.

A levélben felszólították Kínát, hogy hagyjon fel az ujgurok tömeges fogva tartásával. A Reuters megjegyzi: ez az első alkalom, hogy ilyen együttes lépés történt az ügyben az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában (UNHRC).

Az emiatt példa nélkülinek számító, július 8-i keltezésű levelet 22 ország, köztük Ausztrália, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Svájc követe írta alá.

A Reuters azonban megjegyzi: a közös levél diplomáciailag kevésbé fajsúlyos, mint egy, az UNHRC előtt felolvasott hivatalos nyilatkozat, vagy egy szavazásra bocsátott ENSZ-határozat. A hírügynökségnek nyilatkozó diplomaták szerint ennek oka a kormányok félelme a lehetséges politikai és gazdasági válaszlépésektől Kína részéről.

A Reuters szerint a levél aggályokat fogalmaz meg azokkal a jelentésekkel kapcsolatban, amelyek törvénytelen őrizetbe vételekről, nagyméretű fogva tartási központokról, széles körű megfigyelésről, valamint különösen az ujgurokat és egyéb hszincsiangi kisebbségeket sújtó korlátozásokról számolnak be. 

A szöveg nyomatékosan felhívja Kína figyelmét a 47 tagú UNHRC-tagságából eredő kötelezettségeinek a legmagasabb szinten való tiszteletben tartására. "Felszólítjuk Kínát, hogy tartsa tiszteletben nemzeti törvényeit és nemzetközi kötelezettségeit, tartsa tiszteletben az emberi jogokat és az alapvető szabadságokat, köztük a vallás, illetve a meggyőződés szabadságához való jogot Hszincsiangban és szerte Kínában" - áll a levélben. "Felszólítjuk Kínát emellett arra is, hogy tartózkodjon az ujgurok és egyéb hszincsiangi muszlim és kisebbségi közösségek tagjainak önkényes őrizetbe vételétől és mozgásszabadságukban való korlátozásuktól" - teszik hozzá.

A levél sürgeti Kínát, hogy biztosítson "jelentős hozzáférést" Hszincsianghoz nemzetközi független szakértők, köztük Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa számára. A volt chilei elnök Bachelet korábban már szorgalmazta Kínánál, hogy biztosítsa az ENSZ számára azoknak a jelentéseknek a kivizsgálását, amelyek eltűnésekről és az önkényes fogva tartásokról szólnak, különösen a hszincsiangi muszlimok vonatkozásában.

A Reutersnek egy diplomata elmondta: a kínai küldöttség már válaszlevelét készíti elő.

Újságírók és jogvédők szerint a kínai hatóságok több mint egymillió ujgurt tartanak fogva vádemelés nélkül az említett központokban Hszincsiangban, hogy átalakítsák politikai gondolkodásukat, és elérjék, hogy a Kínai Kommunista Párt (KKP) iránti hűségüket. A tábor lakóit a mandarin kínai nyelv használatára is kötelezik. Jelentések szerint az ujgurokat olyan ártalmatlan cselekedetek miatt küldik ezekbe a táborokba, mint például imádkozás vagy telefonhívás fogadása külföldön élő rokonoktól.

A BBC brit csatorna - amely egy nem régi jelentésében a hszincsiangi muszlim családok szétválasztásáról számolt be - szerint a Hszincsiangban meglévő szigorú ellenőrzési rendszer értelmében a külföldi újságírókat a nap 24 órájában követik.

Az ujgur egy türk nyelvű muszlim kisebbség, amelynek tagjai Hszincsiangot tartják hazájuknak.

A kínai hatóságok szerint azonban az ujgurokat valójában "szakképző központokban" képezik a vallási szélsőségesség elleni harc céljából. A kínai álláspont szerint Hszincsiang békéjét iszlamista milíciák és szakadárok veszélyeztetik, akik támadásokat terveznek, és megpróbálják kiélezni a feszültséget a muszlim ujgur kisebbség és a han kínai többség között.