2024. szeptember 9., hétfő

Megszavazta a horvát parlament a házasságról szóló népszavazás kiírását

December 1-jén népszavazáson dönthetnek a horvátok arról, akarják-e, hogy az alkotmány a házasságot egy férfi és egy nő közötti életközösségként határozza meg.

A 151 fős horvát törvényhozás pénteken a melegjogi aktivisták tiltakozása ellenére 104 igen szavazattal, 13 nem szavazat ellenében, öt tartózkodás mellett jóváhagyta az erről szóló referendum kiírását. Huszonkilenc képviselő nem jelent meg az ülésteremben.

A július óta EU-tag Horvátország történetében ez lesz a harmadik népszavazás és az első olyan, amelyet állampolgárok kezdeményezésére tartanak. A lakosságnak a következő kérdésre kell felelnie: „Támogatja-e ön, hogy a Horvát Köztársaság alkotmányába bekerüljön az a passzus, amely a házasságot egy férfi és egy nő szövetségeként határozza meg?” A jelenlegi horvát alaptörvény semmilyen definíciót nem tartalmaz a házassággal kapcsolatban. Ha a decemberi népszavazáson a többség igennel válaszol, akkor módosítják a horvát alkotmányt, megtiltva ezzel az azonos neműek egybekelését. A horvát jogrend szerint egy referendum sikere nem függ a részvételi aránytól.

A Család nevében elnevezésű civil szervezet több mint 740 ezer aláírást gyűjtött össze a kérdés népszavazásra bocsátásáért. Horvátországban a szavazásra jogosultak 10 százalékának, azaz 450 ezer embernek a támogatása kell egy referendum kiírásához. Jogvédő csoportok szerint a népszavazás a tárgya miatt megsérti az alapvető emberi jogokat.

Pénteken a parlament elutasította a független Jadranka Kosor és a jobboldali Horvát Polgári Párt (HGS) által előterjesztett javaslatot, amely az alkotmánybíróságot arra kérné, vizsgálja meg, hogy a szóban forgó népszavazási kezdeményezés egyáltalán összhangban van-e az alkotmánnyal. A kormánykoalícióban részt vevő Horvát Néppárt (HNS) képviselői ez utóbbi kételyük miatt szavaztak a referendum kiírása ellen.

Zoran Milanović szociáldemokrata miniszterelnök egy szerdai tévéinterjúban kijelentette: a kezdeményezés szerinte „rejtett intolerancia egy kisebbséggel szemben”, és a keresztény értékekkel sem összeegyeztethető, de ettől függetlenül nem lehet megakadályozni, hogy népszavazást írjanak ki a kérdésben. A kormányfő elmondta azt is: valószínűleg részt vesz majd a referendumon, és a kezdeményezés ellen fog voksolni. Korábban Ivo Josipović elnök és Vesna Pusić külügyminiszter is bírálta a népszavazási kezdeményezést, amely jogvédők szerint a homoszexuálisok ellen irányul.

Horvátországban a 4,2 milliós lakosság 90 százaléka katolikus vallású. Egy legutóbbi közvélemény-kutatás szerint a horvátok 54 százaléka támogatja a házasságról szóló referendum kiírását, míg 30 százaléka ellenzi azt.