2024. szeptember 9., hétfő

Horvátország: Hatszázötvenezer aláírás a cirill betűket korlátozó népszavazás kiírására

Zoran Milanović: Amíg én vagyok a miniszterelnök, nem lesz hasonló referendum

Eddig 650 ezer aláírás gyűlt össze Horvátországban egy új népszavazási kezdeményezés keretében, amely a vukovári cirill betűs feliratok eltávolítását célozza - közölte pénteken a "Tanács a horvátok lakta Vukovár védelmére" nevű, a szerb kisebbség ellen fellépő szervezet.

Néhány nappal azután, hogy a horvátok többsége a házasság definíciójával kapcsolatos népszavazáson az azonos neműek közötti házasság alkotmányos szintű kizárása mellett foglalt állást, újabb kisebbségben élő csoport ellen szerveződik népi kezdeményezés az Európai Unió legújabb tagállamában.

A horvát alkotmány alapján már 450 ezer aláírás összegyűjtése esetén kikényszeríthető a népszavazás kiírása. A házasságról mint egy férfi és egy nő közötti életközösségről szóló referendum esetén 700 ezer aláírást gyűjtöttek a római katolikus egyházhoz közeli csoportok, és előző vasárnap a szavazáson részt vevők csaknem 66 százaléka támogatta a házasság keresztény felfogásának alkotmányos rögzítését.

A jelenlegi népi kezdeményezés célja az alkotmányba foglalt kisebbségi jogok módosítása: a kisebbségi nyelvhasználatról szóló jog elismeréséhez szükséges lakossági arány megváltoztatása. A jelenlegi szabályozás kimondja, hogy ha a lakosság harminc százaléka egy adott kisebbséghez tartozik, engedélyezik számukra a saját nyelv használatát. A népszavazási kezdeményezés 50 százalékra kívánja emelni a kérdéses lakossági arányt. Ezzel megakadályozhatóvá válna, hogy a Horvátország keleti felében fekvő Vukováron kétnyelvű, latin és cirill betűs feliratokat helyezzenek ki, ugyanis a városban élő szerbek a lakosság mintegy egyharmadát teszik ki.

A kétnyelvű feliratok elhelyezése a középületeken szeptember elején heves tiltakozásokat váltott ki Vukováron.

Zoran Milanović horvát kormányfő hétfőn úgy nyilatkozott, hogy a népszavazás kiírásának "minden jogszerű eszközzel" útját állja. "Amíg én vagyok a miniszterelnök, nem lesz hasonló referendum" - mondta.

A kormány jelenleg egy olyan alkotmánymódosítást készít elő, amely többek között a népszavazási törvényt is érinti. A népszavazás érvényességéhez szükséges részvételi küszöb bevezetését vitatják meg, amivel elkerülhetővé válna, hogy a szavazásra jogosult lakosságnak csupán egy kis része határozzon az alaptörvény módosításáról.