2024. szeptember 9., hétfő

Bulgária Szerbia mellett áll

Belgrád a napokban esedékes uniós találkozók alkalmával is számíthat Szófia támogatására

Ivica Dačić szerb kormányfő hivatalos bulgáriai látogatásakor Szófiában szerdán abbéli reményét fejezte ki, hogy az Európai Tanács legalább 2014 januárjának végére kitűzi a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját. Az általános értékelés szerint az utóbbi másfél évben, amióta hatalmon van az aktuális összetételű kormány, történelmi jelentőségű előrelépéseket sikerült megtennie Szerbiának, nyomatékosította Dačić, majd biztosította az Európai Unió illetékeseit, hogy a szerb kormány változatlan ütemben folytatja a reformok végrehajtását, valamint a Belgrád és Pristina kapcsolatát rendező brüsszeli megállapodás alkalmazását. Ezért meri a szerb kormány remélni, hogy az Európai Tanács az idén decemberben olyan döntést hoz, amely eredményeként Szerbia legkésőbb jövő év januárjának végén megkezdheti a tárgyalásokat, emelte ki a szerb miniszterelnök. Minden egyéb jellegű döntés tévedés lenne, fűzte hozzá.

Ivica Dačić és Plamen Oresarszki (Fotó: Beta/Belügyminisztérium)

Ivica Dačić és Plamen Oresarszki (Fotó: Beta/Belügyminisztérium)

Dačićot Plamen Oresarszki bolgár kormányfőn kívül Roszen Plevneliev bolgár államfő, Mihail Mikov, a bolgár képviselőház elnöke, valamint Szergej Sztanisev, a Bolgár Szocialista Párt elnöke, volt miniszterelnök is fogadta.

A szerb miniszterelnök köszönetet mondott Bulgária támogatásáért, amely megfogalmazása szerint különösen fontos az EU felé tartó Szerbiának. Dačić reményét fejezte ki, hogy a bolgár illetékesek a jövő hétre tervezett fontos uniós találkozók alkalmával is kiállnak Szerbia mellett, Oresarszki pedig válaszként megerősítette, hogy Szófia továbbra is támogatni fogja Szerbiát az unió felé vezető úton, hiszen Bulgáriának érdeke, hogy a szomszédságában lévő országok csatlakozzanak az EU-hoz.

A szerb és a bolgár kormányfő egyetért azzal kapcsolatban, hogy mindkét ország érdekét a gazdasági együttműködés elmélyítése szolgálja. A két ország közötti kapcsolatok rendkívül kedvezőek, egyedül a Duna nyújtotta lehetőségek kihasználatlanok egyelőre, hangzott el.

Következő év március 30-tól rendes légi járat fog működni Belgrád és Szófia között, a Bulgáriát és Szerbiát összekötő autópálya pedig legkésőbb 2016-ban megnyílik, derült ki egyebek mellett a két kormányfő közös sajtótájékoztatóján.

Oresarszki szerint kevés szomszédos országnak olyan jó a kapcsolata, mint Szerbiának és Bulgáriának. Ami pedig a problémákat illeti, nem az a fontos, hogy ezek léteznek-e, hanem az, hogy a felek konstruktívan állnak-e hozzá a megoldáshoz, jegyezte meg a bolgár miniszterelnök.

A Déli Áramlat, valamint a Gasprom és projektumban részt vevő országok közötti szerződés, amelyet az EU megkérdőjelezhetőnek tart, szintén téma volt a két kormányfő közötti beszélgetés során. Dačić ehhez kapcsolódóan reményét fejezte ki, hogy a projektumot sikeresen fejezik be, az Európai Bizottság észrevételeit pedig Oroszországnak és az EU-nak kell megvitatnia. Szerbia a hatályos törvények mentén járt el, a Déli Áramlattal kapcsolatban nincsenek gondok, szögezte le Dačić, Oresarszki pedig hozzáfűzte, hogy országa igyekszik maximálisan figyelembe venni az EB észrevételeit a Déli Áramlattal kapcsolatban.