Határozatképtelen volt az Országgyűlés szerdai rendkívüli ülése, amelyet az ellenzék azért kezdeményezett, hogy a parlament tájékoztatást kapjon a kormánytól Magyarország klímaügyi vállalásairól. A kormány, valamint a Fidesz és a KDNP képviselői nem vettek részt a tanácskozáson. Az ellenzékiek napirend előtt arról beszéltek, hogy az októberi önkormányzati választás után az ellenzéki vezetésű települések saját hatáskörben is tehetnek a klímaváltozás ellen.
KORUNK NAGY KIHÍVÁSA
Az ülést követően az ellenzéki frakciók közös sajtótájékoztatót tartottak, amelyen
bírálták a kormánypártokat, amiért azok nem képviseltették magukat a parlament szerdai, rendkívüli, klímaügyi ülésén. Egyúttal felszólították a kormányt, a Fideszt és a KDNP-t, hogy vegyenek részt a klímaváltozás elleni közös fellépésben.
Az LMP, az MSZP, a Párbeszéd, a DK és a Jobbik politikusai független képviselőkkel kiegészülve azt követően tartottak közös sajtótájékoztatót, hogy az ülést határozatképtelenség miatt be kellett rekeszteni a napirend előtti felszólalások elhangzása után.
Schmuck Erzsébet, az ülést kezdeményező LMP frakcióvezető-helyettese azt mondta, remélték, hogy a magyar állam- és kormányfő is megjelenik a parlamentben, és elmondják, tudatában van annak, hogy az éghajlatváltozás korunk egyik legnagyobb kihívása. Az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának elnöke hozzátette: bízott abban, hogy Orbán Viktor ismerteti, milyen radikális csökkentési célokat vállalnak, bejelenti egy klímatörvény elkészítését, valamint egy klíma- és fenntarthatósági ügyekkel foglalkozó minisztérium felállítását.
Nunkovics Tibor, a Jobbik képviselője úgy látta, a Fidesz megpróbálja elbagatellizálni a klímaváltozást, és a fosszilis energiák használatára fekteti a hangsúlyt. A klímaváltozás ügyében pártpolitikán felül álló, közös álláspontot kell kialakítani, az ellenzék bármikor hajlandó leülni az ügyben a kormánnyal tárgyalni – szögezte le.
Gurmai Zita, az MSZP képviselője úgy fogalmazott: nem tudja eldönteni, hogy a kormány klímapolitikája a gonoszságon vagy a szimpla tudatlanságon alapul-e. Kiemelte, évente körülbelül hétszáz ember hal meg Magyarországon járműbalesetben, ami megegyezik a szénerőművek okozta egészségügyi problémákhoz köthető elhalálozások számával.
Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese azt mondta, hogy a klímaválság kérdése, az élhető bolygó és az élhető Magyarország megőrzése egyszerre az emberiség, Európa és a magyar nemzet ügye. Ebben az ügyben mindenkinek kötelessége eszmét cserélni, mert a megoldást csak közösen lehet megtalálni, Magyarországnak pedig nem fékeznie, hanem kezdeményeznie kell a közös európai fellépést – hangsúlyozta.
FIDESZ: KOMOLYTALAN KEZDEMÉNYEZÉS
A Fidesz az ellenzéki pártok képviselőinek állításaira közleményben reagált, amelyben komolytalannak nevezte az ellenzék kezdeményezését. A nagyobbik kormánypárt emlékeztetett: december 12-én az ellenzék ugyanebben a témában hívta össze az Országgyűlést. Az ülést akkor megtartották, de egyetlen ellenzéki képviselő sem vett részt rajta. A Fidesz–KDNP képviselői viszont ott voltak – idézi fel a közlemény.
„Ez is azt mutatja, hogy az ellenzék kezdeményezése komolytalan” – fogalmaz a Fidesz.
A kormány részéről Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Facebookon szerdán közzétett videójában reagált a történtekre.
„Számunkra fontos a környezet védelme – jelentette ki –, sokkal fontosabb kérdés ez annál, mint hogy az ellenzék üres kampányakcióvá silányítsa.”
Dömötör Csaba azt mondta: megszokhattuk, hogy ha kampány van, az ellenzék különböző parlamenti vitanapokat kezdeményez. Most is ezt tették a klímavédelem ügyében. Az államtitkár, megismételve pártja, a Fidesz álláspontját az ellenzék távolmaradásáról a decemberben kezdeményezett vitáról ugyanebben a témában, kifejtette: teljesen egyértelmű, hogy egy komolytalan kampányakcióról van szó.