2025. január 10., péntek

Gulyás: válságban előny az egységes egészségügyi rendszer

A magyarországi egészségügyi rendszer egységessége különösen előnyös válsághelyzetben - mondta Gulyás Gergely a Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában.

Gulyás Gergely (Fotó: MTI)

Gulyás Gergely (Fotó: MTI)

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint a koronavírus-járvány okozta válság kezelésének egy másik fontos tapasztalata, hogy az egységes egészségügyi készletkezelésre szükség van, ehhez kellett a kórházparancsnoki rendszer.
Hozzátette: ilyen helyzetben a tárcák közötti koordinációra is szükség van, erre megfelelő keretet nyújtott az operatív törzs.
Kitért arra is, a kormány az elmúlt 9 évben sokkal nagyobb mértékben emelte a béreket az egészségügyben, mint más munkakörökben. Ugyanakkor Nyugat-Európához képest még mindig van elmaradás ezen a területen, ezért további emelésekre van szükség - mondta.
Hozzáfűzte, hogy az orvosi kamara felvetése alapján a további béremelések mellett a hálapénzt meg kell szüntetni, erről is beszélni kell.
A különleges jogrend és a járványügyi készültség bevezetését ért ellenzéki kritikákról azt mondta, az ellenzéknek két lehetőség között kellett választania: elnézést kér korábbi hazugságáért vagy megpróbál még nagyobbat hazudni. Rövid gondolkodás után az utóbbi mellett döntöttek - mondta Gulyás Gergely.
Rámutatott, nyilvánvaló, hogy a rendkívüli jogrendnek az a sajátossága, hogy a kormány képes törvényeket alkotni, törvényi szabályoktól eltérhet kormányrendelettel, illetve az alapvető jogok is korlátozhatóak, mint például a kijárási tilalom bevezetésekor.
"Ezek az eszközök megszűntek, ami maradt az egy járványügyi készültség, ami szerintem mindenki által könnyen belátható módon indokolt, hiszen a vírus ma is velünk van" - fogalmazott a miniszter, hozzátéve, amíg nincs vakcina a vírus ellen, addig mindenkinek közös érdeke, hogy a készültség fennmaradjon.
A Lánchíd felújításáról azt mondta, Tarlós István volt főpolgármester úgy adta át Budapestet Karácsony Gergelynek, hogy 40 milliárd forint és 160 milliárd forintnyi lekötött államkötvény állt a fővárosi önkormányzat rendelkezésére. Budapestnek még mindig van 180 milliárd forintnyi állampapírja, tehát nehezen lehetne azt állítani, hogy ne lenne pénze a kötelezettségeire - fűzte hozzá.
Kitért arra is, miközben a magyar járványügyi védekezés az egyik legsikeresebbnek számít Európában, az itteni áldozatok közül majdnem minden tizedik a Pesti úti idősek otthonában hunyt el. Ezért volt indokolt a hatósági vizsgálat, amely megállapította a fenntartó, a fővárosi önkormányzat felelősségét. Az ügyben a bíróság mond majd ítéletet - jegyezte meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás