A jelenleg is zajló Szarajevói Filmfesztiválon bemutatták Dragan Bjelogrlić А formula őrzői (Čuvari formule) című, az egykoron, a Vinčai Kutatóintézetben zajló titkos nukleáris kísérletekről, illetve ennek során bekövetkezett incidensről szóló filmjét.
Dragan Bjelogrlić a film kapcsán a Nova S hírportálnak azt nyilatkozta, hogy az esemény, amiről a film szól, mintegy 60 évvel ezelőtt történt, de manapság is igencsak aktuális.
„Amikor elkezdtünk dolgozni a forgatókönyvön, a nagyvilágban éppen akkor mutatták be a Csernobil című mini-sorozatot és ekkor mindenki azt mondta, hogy ez a szerb Csernobil, majd pedig feledésbe merült az egész. Most, amikor bemutatták az Oppenheimer című alkotást, akkor többen megjegyezték, hogy ez a szerb Oppenheimer. Nem, szó sincs erről. Ez A formula őrzői" – nyilatkozta a szerb színész és filmrendező, majd pedig hozzáfűzte, hogy a filmet készítő forgatócsoport nagyon örül annak, hogy a történetet egy univerzális, mindenhol érthető nyelven sikerült elmesélniük.
A film forgatókönyvét Vuk Ršumović, Ognjen Sviličić és Dragan Bjelogrlić jegyzi. Az alkotás világbemutatója a nemrég megrendezett Locarnói Filmfesztiválon volt, ahol a Variety filmes magazin legjobb filmnek járó díját és a leglenyűgözőbb üzenetet hordozó alkotásnak járó Zöld leopárd-díjat is elnyerte.
A CobraFilm és az United Media égisze alatt készült film hidegháború korszakába kalauzol el minket, amikor is vasfüggöny kettéosztotta Európát, a világot pedig két egymással szemben álló, nukleáris arzenállal rendelkező politikai és katonai szövetségbe tömörítette. Akkoriban a nukleáris háborútól való félelem miatt számos ország kétségbeesett kísérleteket tett arra, hogy elkészítse a saját atomfegyverét, illetve, hogy gyógymódot találjon a radioaktív sugárzással szemben.
A filmben a francia Alexis Mamenti, Jeremy Laert és Oliver Barthelemy mellett olyan szerb színészek is játszanak, mint Radivoje Bukvić, Predrag Miki Manojlović, Jovan Jovanović és Alisa Radaković.
Josip Broz Tito, Jugoszlávia elnöke és marsallja 1958. május 17-én, a Vinča Nukleáris Intézetben működésbe helyezte az akkori ország első atomreaktorát. Azonban öt hónappal később meghibásodás történt a reaktoron belül, aminek következtében hatalmas dózisú sugárzás érte a kutatókat, akiket akkoriban még nem tudtak kezelni az ország területén, és ezért rögtön másnap egy párizsi klinikára szállították őket, ahol a gyógyászat történetében először rajtuk végeztek el csontvelő-átültetést. A műtétet a hat kutató közül öten túlélték és felépültek, egy közülük viszont belehalt az őt ért sugárzásba. Mivel akkoriban a nukleáris kísérletek államtitoknak minősültek, így a kutatóintézetben bekövetkezett incidensről mindössze szűkszavú hírek jelentek meg az akkori médiumokban, s ezért olyan híresztelések, összeesküvés-elméletek is elterjedtek a baleset kapcsán, hogy a tudósok, Josip Broz Tito utasítására – Aleksandar Leka Rankovićtynak, Tito titkosszolgálata főnökének és Jovo Kapčićnak, az Állambiztonsági Hivatal (UDBA) egykori tábornokának a vezetésével – valójában egy atombomba kifejlesztésén dolgoztak, az incidenst követően viszont Jugoszlávia leállította az atomfegyverkezési programját.
Nyitókép: Medija centar Beograd /en.wikipedia.org