Az Anyanyelvápolók Szövetségének óbecsei ifjúsági tagozata és Óbecse község önkormányzata szervezésében szombaton az Óbecsei Gimnáziumban 11. alkalommal tartották meg az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny vajdasági döntőjét.
A megmérettetésre a szervezők a vajdasági középiskolák első, második és harmadik osztályos magyar tagozataiból iskolánként négy tanulót vártak, versenyzők azonban csak Zentáról, Nagybecskerekről és Óbecséről érkeztek, összesen 15-en. (Szabadka ugyan jelezte részvételi szándékát, de a diákok a versenyen sajnálatos módon nem jelentek meg.)
A nyelvtani, nyelvhelyességi, helyesírási, stilisztikai és szövegjelölési feladatokból álló írásbeli rész és a szóbeli – szövegalkotási, beszédműszerkesztési és -előadási – feladat után Kovács Józsefné Ágnes zsűritag (a szegedi Radnóti Miklós Gimnázium tanára) az írásbeli feladatmegoldásokról szólva elmondta: a nyelvi kulturáltságot kifejező feladatok értékelésének többéves tapasztalata az, hogy hiányos a diákok szótani tudása, keverednek a szótani és mondattani ismeretek, de összemosódnak a magyar nyelv „hungarikumai” – a közmondások, szólások és állandósult szókapcsolatok – is.
– A nyelvhasználati verseny elsődleges célja az élőnyelvi beszéd ösztönzése – emelte ki dr. Kováts Dániel főiskolai tanár a szóbeli teljesítmények értékelésekor. – E verseny tapasztalata, hogy igen nehéz a fogalmazás élő szóban, hiszen kevés a gyakorlási lehetőség erre. Éppen ezért kell gondosan mérlegelnie a versenyzőnek, hogy melyik témáról tud három percen át beszélni.
A zsűri hat versenyzőt juttatott tovább az októberben megrendezendő sátoraljaújhelyi döntőre, amelyen Beretka Judit, Zubcsik Ágnes és Sterbik László, az Óbecsei Gimnázium tanulói (felkészítő tanár: Cseri Angéla), Gregus Ágnes és Szőnyi Szabolcs, az óbecsei Közgazdasági-Kereskedelmi Iskola diákjai (felkészítő tanár: Rajsli Tünde), valamint Tóth Krisztián nagybecskereki gimnazista (felkészítő tanár: Kapusi Papp Kornélia) vesznek majd részt.
(feró)