2024. november 26., kedd

Szeretnél-e Amerikában tanulni?

Tudásfelmérés szeptember 22-én az újvidéki Zmaj gimnáziumban — KÖZÉPISKOLÁSOK FIGYELMÉBE!

Meghirdette az amerikai nemzetközi oktatási tanács A-Smyle 2010-2011-es ifjúsági diákcsereprogramját, melyre szerbiai középiskolás fiatalok jelentkezését is várják. Az eredményesen pályázó fiatalok egy tanévet tölthetnek el ingyenesen az Egyesült Államokban, melyet teljes egészében az amerikai államapparátus pénzel. A szerbiai középiskolásokat családoknál helyezik el, és 2010 őszén ottani középiskolába indulhatnak. A pályázat kiírói a fogyatékkal élő fiatalokat is jelentkezésre bátorítják.

Awww.ac-see.org/programs/hscitiesdates.htmhonlapon további részletek olvashatók, annyit azonban szükséges elmondani, hogy a tudásfelmérést szeptember 16-ától november elejéig ejtik meg több szerbiai városban: Vranjéban, Újvidéken: szeptember 22-én a Zmaj gimnáziumban (Zlatna greda u. 4.) 9 órai kezdettel, Kragujevácon, Novi Pazarban, Nišben és Belgrádban (november 7-én).

A felmérésre a diákok vigyenek magukkal egy 3x4-es fényképet, anyanyelvi kivonatot, vagy útlevelet, bizonyítványt. A feltételek közül kiemelnénk, hogy a tanulóknak idén kellett beiratkozniuk a középiskola első, vagy második osztályába (1993. január elseje és 1995. július 15-e között születettek), szerb állampolgároknak kell lenniük, jól kell beszélniük az angol nyelvet, legalább jó tanulmányi átlaguk kell, hogy legyen.

Nem ez lesz az első alkalom, hogy a tanács által szerbiai fiatalok eljutnak a tengerentúlra, az elmúlt tanévet ugyanis mintegy 20 vajdasági fiatal, közöttük öt magyar ajkú diák töltötte az Egyesült Államokban. Közöttük volt Surányi Lea, az újvidéki Svetozar Marković Gimnázium tanulója, aki csak bátorítani tudja a munkát, lemondást, kalandot jelentő útra vállalkozó társait. Tapasztalatából kiderül, hogy a jelentkezőket komoly szűrés várja, az elsőn főleg a nyelvtudásra kíváncsiak, a másodikon a nyelven kívül az utazás céljaira kérdeznek rá, de igyekeznek megítélni a jelölt reakcióját a konfliktushelyzetekre, stb., a harmadikon, ami a jövő év tavaszán esedékes, felmérik a fiatalok problémakezelő készségét, de egyéb személyes adottságokat is. Akik túljutottak a tesztelésen, azok a jövő év augusztusában előkészítésen vesznek részt, majd a tanévet már az Egyesült Államokban kezdik. A külföldi fiatalokat kisebb, biztonságosabbnak tűnő helységekben helyezik el, és a minőségi oktatást szavatoló iskolákba osztják be. Az elhelyezkedés családoknál van, melyek meglehetősen nagy önállóságot adnak a fiataloknak. Lényegében szállást, ellátást biztosítanak, gondoskodnak a közlekedésről, ezentúl azonban a nagykorúság küszöbén levő fiataloknak önállóan kell egy álló tanévet eltölteniük. Lea, de társai szerint is ez hatalmas, felejthetetlen élmény, hiszen vidékünkön, szülők mellett a fiatalok később önállósulnak. Emellett mindenki, aki kijut, az élő nyelvet sajátítja el, világot lát, egy egészen más társadalmat ismer meg belülről. A fiatalok nagyon fontosnak tartják azt is, hogy a vajdaságiaknak itthon elismerik a tanévet, tehát az Egyesült Államokban, anyanyelvi angol szinten végigjárt tanévet itthon gond nélkül elismerik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás