2024. november 22., péntek

Kertész Imre letette a tollat

Kortárs művészeti spektrum

Kertész Imre lezárta irodalmi munkásságát, nem kíván többet írni. A Berlinben élő Nobel-díjas magyar író erről a Der Spiegel című német hetilapnak nyilatkozott abból az alkalomból, hogy ma Berlinben megnyitják a Kertész Imre-archívumot.

A Berlini Művészeti Akadémián a Kertész-életmű mintegy 35 ezer oldalnyi anyagából állítottak össze archívumot, amelyet november 15-én nyitnak meg a tudományos kutatások előtt. A 83 éves magyar író a német hírmagazinnak elmondta: nagy öröm és nagy megkönnyebbülés számára, hogy elkészült az archívum, hiszen „jó kezekbe került” az életműve. Arra a kérdésre, hogy miért Németországban helyezte el iratanyagát, elmondta: „Úgy érzem, itt jobban megértenek, mint a hazámban, Magyarországon. Ott a legnagyobb jóakarattal sem lehetne úgy megőrizni az anyagot, mint Berlinben, ahol évek óta élek”.

Azzal kapcsolatban, hogy Parkinson-kór betegsége mellett tud-e még írni, elmondta: a betegség megnehezíti az írást, de nem ez a probléma. „Nem szeretnék már írni. Az életmű, amely oly szorosan kötődik a holokauszthoz, számomra lezárult. Ha sikerült, ha nem” – mondta Kertész Imre.

Az archívumban őrzik egyebek mellett a Sorstalanság, A kudarc, a Kaddis a meg nem született gyermekért és a K. dosszié című kötetek, valamint számos esszé és beszéd kéziratát, továbbá az író 1961 óta vezetett naplóit, illetve 1988 óta keletkezett levelezését.

Aszimmetrikus Európa címmel nyílik kiállítás november 16-án, pénteken az újvidéki Vajdasági Kortárs Művészeti Múzeumban. A mai Európa kulturális-társadalmi identitásainak szimmetrikus és aszimmetrikus jelenségei által ihletett kiállítás a Europe n transznacionális projektum részét képezi, melynek célja, hogy vita alakuljon ki Európa mibenlétéről.

Az újvidéki kiállítás Miško Šuvaković koncepciója alapján jött létre, mely a klasszikus értelemben vett kiállításra és videoprojekcióra osztható. Többek között Dzsun Jang, Zoran Todorović, Dejan Grba, Dragomir Ugren, Nika Radić, Köken Ergun, Polona Tratnik, Alekszandr Komarov, Annika Eriksson, Janez Janša, Janez Janša és Janez Janša műveit is megtekinthetik a látogatók.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás