Mirko Kovač, a volt Jugoszlávia egyik legnagyobb írója kapta az életműdíjat az idei Pulai Nemzetközi Könyvvásáron vasárnap.
Mirko Kovač 1938. december 26-án született Petrovićiben, Montenegróban, majd Belgrádba költözött. Regényeken és novellákon kívül számtalan esszét is publikált. Az író 1991-től festőművész feleségének szülővárosában, Rovinjban él.
A Pulai Nemzetközi Könyvvásárt, amelyet november 30. és december 9. között tartottak meg, 18 éve rendezik meg, és az idén a mediterrán térség volt a fő téma, a díszvendég pedig Törökország. A vásáron Horvátország és a környező országok mintegy 300 kiadója vett részt. Kétszáz szerzőt köszöntöttek, 80 eseményt, írótalálkozókat tartottak, és mintegy 60 ezer látogatót regisztráltak Délkelet-Európa legnagyobb írófesztiválján, az Isztriai-félsziget központjában.
November 28. és december 12. között szerbiai dokumentumfilmeket vetítenek Tajvan öt városában. A fesztivál vendégei Želimir Žilnik újvidéki filmrendező, az egyik legjelentősebb hazai alkotó és Janko Baljak, a Dokumentum- és Rövidfilmek Belgrádi Fesztiváljának igazgatója.
Žilnik és Baljak a rendezvény keretein belül több tajvani egyetemen tart előadást és osztja meg dokumentumfilm-készítési tapasztalatait a hallgatókkal.
Átadták a Prima Primisisma Díjakat
A magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői vehették át a 10. alkalommal odaítélt Prima Primissima Díjakat, valamint a Jubileumi Prima Primissima Díjakat péntek este a Művészetek Palotájában.
A magyar irodalom kategóriában Krasznahorkai László írónak; sport kategóriában Kulcsár Győző négyszeres olimpiai bajnok párbajtőrözőnek; a magyar népművészet és közművelődés kategóriában pedig a Bihari János Táncegyüttesnek ítélték oda a díjat. A képzőművészet kategória nyertese Sajdik Ferenc karikaturista; a zeneművészet kategóriáé pedig Miklósa Erika operaénekes lett.
A Prima Primissima Díjat építészet és építőművészet kategóriában Török Péter tájépítész; a tudomány kategóriában Palkovits Miklós akadémikus, agykutató vehette át. Oktatás és köznevelés kategóriában Grétsy László nyelvészt; sajtó kategóriában Riskó Gézát, a közmédia sportműsorainak főszerkesztőjét; míg a színház- és filmművészet kategóriában Kósa Ferenc filmrendezőt díjazták.
Közönségdíjat vehetett át Bodrogi Gyula, a nemzet színésze.
A Demján Sándor üzletember által létrehozott díj fenntartását 2013-tól korlátlan időre az OTP Bank vállalja át.