A nagybecskereki Sonja Marinković iskolában 10 diákkal nyílik magyar tagozat (fotó: Kecskés István)
A Magyar Nemzeti Tanács csütörtöki ülésén lapunk főszerkesztőjének leváltása, illetve az új főszerkesztő kinevezése mellett hét másik napirendi pontról tárgyalt. Az első a pótköltségvetésre vonatkozott.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke elmondta, hogy a költségvetés módosítására azért volt szükség, mert tavaly év végén túl óvatosan mérték fel a tanács anyagi lehetőségeit. Időközben azonban kiderült, hogy az MNT-nek nagyobb bevételi forrásai lesznek – közölte Korhecz.
– Az állami költségvetésből is nagyobb ütemben és rendszeresebben utalják át a támogatásokat. Idén 58 millió dinárral több költségvetési támogatás érkezik, mint amire számítottunk és az anyaországtól is kapunk plusz 3 millió dinárt, amit az 1941 és 1948 között történt atrocitások feltárására fordítunk. A többletpénzt többek között a kiemelt oktatási és művelődési intézményekre fordítjuk, illetve azokra az intézményekre, amelyeknek a tanács alapítója, vagy társalapítója. Ebben a félévben hárommillió dinár többlettel kívánjuk támogatni kiemelt, illetve alapított és társ-alapított oktatási intézményeinket, valamint ugyanennyivel a művelődési intézményeket. A pénzt az intézmények sokrétű célokra fordíthatják, mondjuk eszközbeszerzésre, épületeik karbantartására, a szemléltető eszközök és könyvtáraik bővítésére. Közigazgatási Hivatalunk nyílt pályázat útján osztja majd ki a pénzt – részletezte Korhecz, aki mindennek függvényében azt is bejelentette, hogy az MNT kampányának köszönhetően idén ősszel a szórványban a katasztrofális demográfiai mutatók ellenére is nagyjából negyven elsős kisdiákkal több kezdi meg tanulmányait magyar osztályban, mint tavaly.
Az MNT elfogadta Joó Horti Lívia, a Közoktatási Bizottság elnökének módosítási indítványát is, amelyben azt javasolta, hogy a pótköltségvetésből egymillió dinárt biztosítsanak a nem kiemelt jelentőségű oktatási intézmények támogatására.
A testület az Alapszabálya módosításának kezdeményezésére vonatkozó határozatot is megvitatta. Korhecz szerint azért van szükség egy új Alapszabályra, mert a tavalyi nemzeti tanácsi választások és az új összetételű MNT felállása után kapkodva dolgozták ki és fogadták el az aktuális Alapszabályt. Az utóbbi egy évben mindenkinek volt esélye benyomásokat gyűjteni arról, hogy hogyan lehetne még jobbá tenni az Alapszabályt – véli az elnök. A tanács tagjai támogatták Korhecz kezdeményezését és ezzel egy hónapos határidőt kaptak módosítási javaslataik, észrevételeik megfogalmazására. Az új Alapszabályt valószínűleg ősszel terjesztik be.
A testület a 15-nél kevesebb tanuló részére megnyitandó magyar nyelvű tagozatokról is döntött. Ennek értelmében a pancsovai Testvériség-Egység (5 diák), a zombori Testvériség Egység (6 diák), a gombosi József Attila (7 diák), az óbecsei Zdravko Gložanski (9 diák), a szerbittabéi Miloš Crnjanski (14 diák), a nemesmiliticsi Testvériség-Egység (6 diák), a muzslyai Szervó Mihály (12), a nagybecskereki Sonja Marinković (10 diák + 10 diák a szentmihályi kihelyezett tagozaton), a zentai Stevan Sremac (12 diák) Általános Iskolákban hagyta jóvá az MNT a 15 tanulónál kevesebb létszámú osztályok indítását.
A tanács ezenfelül záradékjavaslatot fogadott el a Verbász község iskoláskor előtti intézményeinek és általános iskoláinak hálózatára vonatkozó véleménynyilvánításáról, valamint az intézmény és szervei részére történő beszerzési eljárások menetéről.
Miért szakadt meg az élő közvetítés? Csütörtökön, a Magyar Nemzeti Tanács ülésének élő közvetítése közvetlenül az utolsó napirendi pontról szóló szavazást megelőzően, valamivel este nyolc óra előtt megszakadt. A Pannon RTV megbízott fő- és felelős szerkesztője, Szabó Hangya Teréz lapunk kérdésére, miért került sor az élő közvetítés megszakítására, elmondta, a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség büntetésével kellett volna számolniuk, amennyiben elhalasztják a híradót. A híradás néhány percig halasztható, ezért közvetítettek – amint Szabó Hangya kiemelte – a napirend fontossága miatt a fél hatkor kezdődő híradó helyett kicsivel később híreket. A nyolc órási híradó is tizenöt perces volt, mert információi szerint még volt felszólaló az MNT ülésén, így a tervek szerint azonnal visszakapcsoltak volna élő közvetítésre. – Erre azonban már nem került sor, ezért közvetítettünk este tíz órakor is élőben, friss hírekkel, híradót – mondta a megbízott főszerkesztő, aki hozzátette, azért került sor a közvetítés megszakítására öt perccel nyolc előtt, mert ennyi kell, amíg átáll a műszak az egyik élő közvetítésről, a másik, stúdiós élő közvetítésre. Az MNT csütörtöki ülését a Pannon RTV tegnap délelőtt tíz órától megismételte felvételről, de ma, szombaton 20 óra 40 perctől ismét láthatják azok, akik esetleg lemaradtak róla. tm |