2025. április 14., hétfő

A fődíjak Nagykikindára és Temerinbe kerültek

Díjkiosztó gálával fejeződött a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozója

Cikkünkhöz GALÉRIA tartozik.

A nagykikindai Egység Művelődési Egyesület József Attila Színtársulata nyerte el idén a legjobb hagyományos keretek között megvalósított előadásáért járó Pataki László-díjat a Vajdasági Magyar Amatőr Színjátszók Találkozóján a Félálmaink című darabbal, Király Sándor rendezésében. A szakzsűri szerint a legjobb új formákat kereső produkciót viszont a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület Jáccunk Truppja alkotta meg László Sándor rendezővel, akik Greguss Lilla és Gusztony Endre újraértelmezésében állították színpadra a Rómeó és Júlia musicalt. A társulat Bambach Róbert-díjat vehetett át szombaton este a találkozó gálaestjén, ahol az elismeréseket Szabó Regina szabadúszó színművész, dr. Góli Kornélia dramaturg, az újvidéki Művészeti Akadémia tanára, valamint 
dr. Mezei Kinga Jászai Mari-díjas rendező és színművész, a Zentai Magyar Kamaraszínház művészeti vezetője adták át a díjazottaknak.
– Az idei szemle mezőnye nagyon erős volt. Műfaji sokszínűség jellemezte: a zenés-táncos előadásoktól kezdve a drámai előadáson, a parasztkomédián és a vizualitásra épülő produkción át a kortárs szerzői színházig, nagyon sokféle színpadi megfogalmazással lehetett találkozni. Hatalmas meglepetésekkel, bátor vállalkozásokkal, elképesztően egyedi hangvételekkel, kiváló, sőt professzionális színészi, énekesi teljesítményekkel, megrázó színházi pillanatokkal gazdagodtunk. Hihetetlen felhozatal. Nem tudom, honnan, miből nyeritek az erőt és kedvet. De szívből kívánom, hogy a jövőben is legyetek ilyenek: alkossatok töretlenül, csináljatok továbbra is jó színházat, mi pedig a jövőben is rajongással és szeretettel követjük a munkátokat – üzente a színjátszóknak a zsűri nevében Mezei Kinga.

A szakzsűri a fődíjak közül a közösségteremtő szolgálatért járó Garay Béla-díjat a zombori Magyar Polgári Kaszinó Színjátszó Szakcsoportjának ítélete oda, a közösségmegtartó szolgálatért járó Faragó Árpád-díjjal viszont két társulat munkáját is elismerte: a szilágyi Mosoly Amatőr Színjátszó Csoport és a szenttamási Liliomfi Színjátszó Csoport vehette át az elismerést. A legjobb férfi főszerepért járó Szilágyi László-díjat Sörfőző Károly kapta meg a Tóték előadásban nyújtott kiváló alakításáért, de a legjobb női főszerepért járó Ferenczi Ibolya-díjat is a topolyai Mara Amatőr Színház vihette haza, hisz Petrás Gizella kapta meg, aki Tótnét alakította. Topolyára került a legjobb női epizódszerepért járó Magyari Piri-díj is, amelyet a Mosolycsalók csapat tagja, Kovács Nemes Kata érdemelt ki. A legjobb férfi epizódszerepért járó Nagy István-díj viszont Kupuszinára került: az elismerést Buják Mihály vehette át. A szakzsűri a legszebb színpadi beszédet is jutalmazta: Szántó Róbert-díjjal a csonoplyai Mindenszentek Plébánia Ifjúsági csoportjának tagját, Gardil Rolandot tüntette ki. A hivatalos díjak mellett még számos különdíjat is kiosztottak a gálaműsoron, amelyen a színjátszók közösségépítő erejének jelentőségét Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség (VMMSZ) elnöke emelte ki beszédében. 
– Mindannyiunk számára sajátos ajándék a találkozás, az együtt eltölthető idő, az összhang és összjáték, amely felgyúlt szívekről, rendeltetésről, odaadásról, odaszentelődésről zeng. Elköteleződésről, türelemről, kitartásról, alázatról, de elsősorban egymásról mesél és egymásért lüktet. Ez az Önök, ez a Ti elvitathatatlan és megfellebbezhetetlen csodátok, missziótok, amelyet hittel és hitelességgel, örömmel, művészi és vallomásos megfogalmazással, közösségteremtéssel, közösségmegtartással, újbóli lendülettel béleltek ki. Világocskákat teremtetek, megnyitva és átnyújtva azt, hogy ennek a szeretetteljes, de egyúttal nemzetmegtartó meghívásnak átadva magunkat, együtt örvendezhessünk mindennek – osztotta meg gondolatait és érzéseit a közöséggel Sutus Áron. 


A VMMSZ és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) idén a temerini Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesülettel együttműködve szervezte meg a találkozót, amelyre 16 társulat nevezett be. A házigazdák nevében Varga Flórián fejezte ki háláját a csapatnak, amely az elmúlt tíz napban a szemle szervezését magára vállalta, de megköszönte a közönség kitartását és lelkesedését is. A nézőtéren egyébként a közönségzsűri és a diákzsűri is végigkísérte a szemlét, és mindkettő ugyanazon előadást díjazta: a közönség elismerését tehát egyértelműen a kupuszinai Sturz József Színjátszó Csoport vívta ki A miniszter félrelép című előadásával. Ugyanez a darab érdemelte ki a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) tájolási különdíját is, amelyet Hajvert Ákost, az MNT Végrehajtó Bizottságának művelődéssel megbízott tagja adott át. 

A gálaesten az MNT képviseletében tiszteletét tette Tóth Ramóna, a Végrehajtó Bizottság nyelvhasználattal megbízott tagja is, de Jerasz Anikó oktatási államtitkár is megjelent. A színjátszókkal együtt ünnepeltek a Vajdasági Magyar Szövetség tartományi és önkormányzati tisztségviselői és képviselői is, többek között dr. Molnár Viktor, Dubacz Éva, Pál Viktor, Kónya Róbert és Lakatos Adrián is, akiket házigazdaként Pásztor Róbert, Temerin Község Képviselő-testületének elnöke fogadott. Az egybegyűltek tisztelettel köszöntötték az öntevékeny színjátszó mozgalom fontos és mindenkori támogatóját, mgr. Hajnal Jenőt, a Létünk folyóirat főszerkesztőjét is. 

A gálaest végén pedig az is kiderült, hogy jövőre a vajdasági magyar amatőr színjátszók Muzslyán találkoznak, ahol épp oly szeretettel várják a Vajdaság minden szegletéről érkező színjátszókat, ahogy idén tették ezt Temerinben. Az ünneplők és a közönség a találkozó lezárásaként megtekinthette a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának vendégjátékát: a Ki tujda, látsz-e még? című darabot Mezei Zoltán rendezésében adták elő a hivatásos színészek.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Ótos András felvétele