Három helyszínen, tizenöt versenyelőadással és öt versenyen kívüli produkcióval várja a nézőket a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja június 18-a és 26-a között. A határon túli magyar színházak seregszemléjének programját ezúttal is a fesztivál művészeti tanácsadója, Balogh Tibor dramaturg, kritikus állította össze.
A 2021-ben megrendezésre kerülő fesztiválon a legnagyobb határon túli magyar városok képviseltetik magukat: érkezik előadás Aradról, Beregszászról, Csíkszeredából, Gyergyószentmiklósról, Kassáról, Kolozsvárról, Komáromból, Marosvásárhelyről, Nagyváradról, Sepsiszentgyörgyről, Szabadkáról, Székelyudvarhelyről és Zentáról is.
A programkínálat ezúttal is műfaji sokszínűségről árulkodik: az elgondolkodtató drámai művek mellett helyet kaptak a könnyedebb, szórakoztató darabok is, melyeket három helyszínen – a Művelődési Központban, a Zsinagógában, valamint a Főtéri Színpadon – láthat majd a közönség.
Négy vajdasági produkció is helyet kapott a versenyprogramban: Szedjetek szét /Domonkos István művei alapján/ (a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház előadása), Branislav Nušić alapján: A gyászoló család (a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának előadása), Szarka Gyula–Szálinger Balázs: Zenta, 1697 (a Zentai Magyar Kamaraszínház és a Soproni Petőfi Színház közös produkciója) és Lénárt Róbert: Y-elágazás (a vajdasági Tanyaszínház előadása).
A versenyelőadásokhoz kísérőprogramként szakmai beszélgetések is kapcsolódnak, ahol az alkotók, valamint a zsűri tagjai beszélgetnek a darab kapcsán felmerülő fontosabb témákról. A beszélgetés a korábbi évekhez hasonlóan bárki számára nyitott.
Program
Június 18.:
Füst Milán: Boldogtalanok (a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház előadása) – versenyprogramban
Halász Péter: Gyerekünk (a Csíkszeredai Csíki Játékszín előadása) – verseny
Huszka Jenő–Szilágyi László: Sissy, a magyar királyné (A Monarchia Operett előadása)
Június 19.:
Nyitóprogram
Herczeg Ferenc: Déryné ifjasszony (a Déryné Színház előadása)
Pintér Béla: Parasztopera (a kassai Thália Színház előadása) – verseny
Nagy Szilárd és Ragány Misa koncertje
Június 20.:
Szedjetek szét /Domonkos István művei alapján/ (a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház előadása) – verseny
Joël Pommerat: Ez a gyerek (a beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház előadása) – verseny
Billy van Zandt–Jane Milmore: Bocs, félrement! (az Orlai Produkció előadása)
Meghatározatlan időre /kirakatszínház/ (a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadása)
Június 21.:
Radu Afrim: Amikor telihold ragyog a turkáló felett (a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház előadása) – verseny
Csokonai Vitéz Mihály: Az özvegy Karnyóné s két szeleburdiak (az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös produkciója) – verseny
Peter Shaffer: Rövidzárlat (a Veres 1 Színház előadása)
Kemény Henrik alapján: Vitéz László és az elátkozott malom (az Aradi Kamaraszínház és a Szegedi Pinceszínház közös produkciója)
Június 22.:
Mrożek: Emigránsok (a Forrás Színház, a Soproni Petőfi Színház és a Váci Dunakanyar Színház közös produkciója) – verseny
Henrik Ibsen: Nóra (a Kolozsvári Állami Magyar Színház előadása) – verseny
Szente Vajk: Legénybúcsú (a Játékszín előadása)
Június 23.:
Branislav Nušić alapján: A gyászoló család (a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának előadása) – verseny
Matei Visniec: És a csellóval mi legyen? vagy: Tamási Áron: Boldog nyárfalevél (a marosvásárhelyi Spectrum Színház előadása) – verseny
Szarka Gyula–Szálinger Balázs: Zenta, 1697 (a Zentai Magyar Kamaraszínház és a Soproni Petőfi Színház közös produkciója) – verseny
Június 24.:
Gianina Cărbunariu: A tigris (a Nagyváradi Szigligeti Színház előadása) – verseny
Jon Fosse: Én vagyok a szél (a Transzformáció Alapítvány, a Szkéné Színház és a TRIP közös produkciója) – verseny
Lénárt Róbert: Y-elágazás (a vajdasági Tanyaszínház előadása) – verseny
Június 25.:
Tankred Dorst: Merlin (a Maladype Színház és Kisvárdai Várszínház közös produkciója)
Shakespeare: Hamlet /hallgatói előadás/ (a Komáromi Jókai Színház, a pozsonyi Színház- és Filmművészeti Főiskola és a Symbol Polgári Társulás közös produkciója)
Hárman párban (Nagy Sándor, Janza Kata és Vágó Bernadett műsora)
Június 26.:
Záróünnepség
Tajtékos dalok – Boris Vian-revü (a Budapesti Operettszínház előadása)
Szemenyei János–Mikó Csaba–Závada Péter: Sándor Mátyás (a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház előadása)