2024. december 22., vasárnap

Folyóirat-fúzió

A Symposion és a Híd közös lapszámának újvidéki bemutatójáról

A szerkesztők szerint irodalomtörténeti kuriózum a Symposion és a Híd közös száma, mely a két folyóirat teljes fúzióját eredményezte. A két vajdasági periodika közös vállalkozásáról, vagyis a Symposion–Híd decemberi számáról a két főszerkesztő beszélt csütörtök este a Magyar Szó újvidéki székházában megtartott folyóirat-bemutatón, melynek moderátora Virág Gábor író volt.

Faragó Kornélia, a Híd főszerkesztője elmondta, egy évvel ezelőtt jött az ötlet, hogy a két folyóirat együttműködéséből szülessen egy közös lapszám.

Mi, a Híd jelenlegi szerkesztői, munkatársai szinte valamennyien a Symposionban, illetve az Új Symposionban kezdtük pályafutásunkat, és most ekként kívántunk megemlékezni az Új Symposion alapításának 50. évfordulójáról. Ez egyúttal nyitási gesztus is volt a Híd részéről: az egyik folyóirat kilépett egy bizonyos közegből, a másik pedig ezt befogadta. Létesítettünk egy komparatív helyzetet, amelyben másként értelmezhető az egyik és másként a másik folyóirat – mondta Faragó, majd hozzátette, a két folyóirat szemléletileg közel áll egymáshoz, ám a vizuális dimenzió tekintetében drasztikusak a különbségek: míg a Híd szövegközpontú és elsősorban irodalmi jellegű, addig a Symposionnál a vizuális dimenzió dominál.

Sirbik Attila, a Symposion főszerkesztője úgy vélekedett, nem arról van szó, hogy az egyik folyóirat belebújt a másik bőrébe, hanem arról, hogy létrejött egy teljes fúzió, sikerült teljes mértékben egymásba csúsztatni a két folyóiratot, ahol még a szerzők is azok, akik mindkét periodikában rendszeresen jelentkeznek.

A Symposion már évek óta foglalkozik a vizuális kultúrával, és ugyanolyan fontos helye van a koncepciónkban a vizualitásnak, mint az irodalomnak. E lapszám létrejötte annyiban változtatott a Symposion koncepcióján, hogy egyetlen szépirodalmi szöveg kivételével kizárólag esszék és tanulmányok találhatók benne. Ugyanakkor fölvettük a Híd formátumát, ami arra tett kísérlet volt, hogy mit tudunk kezdeni egy másik kötettesttel – mondta Sirbik, hozzátéve, hogy ez a Symposion számára nem jelentett teljesen új helyzetet, hiszen folyamatosan keretet és formátumot vált: a lapszámok méretét, külalakját rendre a tematikának rendelik alá.

Az est folyamán megtudhattuk, hogy míg az olvasók többsége örömmel és kíváncsisággal fogadta a furcsa vállalkozást, addig a könyvtárosok és a bibliográfusok már nem voltak ennyire lelkesek. A kiadvány besorolásával ugyanis gondjaik akadtak, mert az mindkét folyóirat számozását, impresszumát és egyéb adatait tartalmazza. Faragó Kornélia föl is olvasott egy budapesti könyvtár munkatársától származó levelet, amiből kiderült, hogy a könyvtáros teljesen tanácstalanul állt a kiadvány előtt. A besorolást végző szakemberek megnyugtatására a főszerkesztők elmondták, hogy bár a két folyóirat együttműködése a továbbiakban is folytatódik, közös kiadványra – legalábbis a közeljövőben – nem kell számítani.

Az est keretében Jódal Kálmán író és Lenkes László műfordító olvasott fel. A folyosón Palásti Andrea STRABISMUS című fotóinstallációját tekinthették meg az érdeklődők.

A Symposion és a Híd folyóiratok közös lapszáma a vizuális kultúra különféle irányvonalait tárja elénk, különös tekintettel az underground és a láthatatlan kultúra jelenségeire. A Vizuális kultúra I. címet viselő kiadvány azokat a szituációkat vizsgálja, amelyek nagyban meghatározták az elmúlt, poszt-háborús és poszt-traumatikus időszak képzőművészeti tendenciáit, fel- és megmutatja azokat a kapcsolódási pontokat, ahol a popularitás, a képzőművészeti piac és a már emlegetett underground művészet összeér, ugyanakkor szót ejt az irodalom és képzőművészet között létrejövő érintkezési felületekről is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás