2024. november 25., hétfő

Szenvedélyekkel teli modern klasszikus

Csütörtökön bemutató az Újvidéki Színházban – Henrik Ibsen Rosmersholm című darabját Anca Bradu rendezte

Az évad második bemutatója lesz csütörtök este 7-kor az Újvidéki Színházban. A norvég drámairodalom legjelentősebb alkotójának, Henrik Ibsennek egyik kései drámáját viszi színre a társulat a romániai Anca Bradu rendezésében.

Az 1886-os Rosmersholm Ibsen ún. pszichologizáló korszakában íródott, amikor egyre inkább az egyén sorsának alakulására összpontosította figyelmét, jelentős szimbolista jegyeket alkalmazva. A Rosmersholm is – mint Ibsen munkáinak legjava – a modern társadalom erkölcsi fogyatékosságait elemzi. A norvég író drámái olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek a mai kor társadalmában is húsbavágóan fontosak. Éppen ezért állítják ma is változatlan szenvedéllyel és kíváncsisággal a színpadra világszerte a jelen dráma mellett a Peer Gyntöt, a Nórát, a Kísérteteket, a Vadkacsát, a Hedda Gablert stb.

„Ibsennek ezt a remekművét talán nem is a benne feldolgozott ötletért – amely magában is kitűnő –, hanem inkább a darab szerkezete miatt választottam, mert fantasztikus dramaturgiai megoldásokkal van tele. A rendező számára ez hihetetlen szellemi fényűzés és csapda is egyben. Ennek a műnek varázslatos atmoszférája van, amely átizzik a történet teljes mélységén: a tó tükrözi a víz erejét és dimenzióit, a malomárok titka, az öngyilkosság rejtélye, a különféle elméletek ütközése mind-mind hozzájárulnak a darab sejtelmességéhez. A különös hallgatások, a nagyon veszélyes és nagyon súlyos hallgatások, amelyek vulkánokat rejtenek. Sok a filozofikus tartalmú gondolat is a műben, érezhető rajta Nietzsche és Schopenhauer hatása. Mindezt kitűnően felvonultatta és megszerkesztette a szerző. Ahogy múlik az idő, szinte filmszerűen felgöngyölődik előttünk ennek a birtoknak és családnak titokzatos gombolyagja. Lassacskán a felszínre bukkannak az előítéletek, a kétségek, az, hogy mi a szerelem, az, hogy milyen az emberek közötti tiszta kapcsolat és az emberek közötti hamis kapcsolat. Ez a régen megírt remekmű csordultig van korszerű ötletekkel, és hiszem, hogy sokkoló és túlságosan modern volt a maga idejében”– mondja Anca Bradu, aki immár harmadszor rendez az Újvidéki Színházban: először a Mizantrópot, majd a Kommunizmus története elmebetegek számára elmesélve című darabot vitte itt színre. Az erdélyi származású vendégművész, elmondása szerint, nagyon szeret ezzel a társulattal dolgozni, és amikor fölkérést kapott a színháztól, már kész ötlettel rendelkezett: a Rosmersholmot szeretné megrendezni! „Sokáig kerestem azokat a színészeket, akik helyt tudnának állni, ha találkoznának az érzelmek, helyzetek, feladatok, ötletek eme gazdag tárházával. És amikor szóba került, hogy esetleg ismét Újvidéken dolgozhatnék, azonnal javasoltam, hogy ezt a költői, vagy ha úgy tetszik, filozofikus, mi több, szellemi tartalmakban gazdag modern klasszikust állítsuk színpadra” – mondja a rendező.

Az előadás dramaturgja Gyarmati Kata volt, aki a mű fő jellemzőjeként a benne rejlő szenvedélyeket és rejtett indulatokat emelte ki: „Politikai, vallási, morális problémák között vergődő emberek sorsát követhetjük végig. Rosmersholm felett nagy titkok lebegnek, iszonyú erővel van itt jelen a múlt. Alámerülhetünk a bűn, a bűntudat mibenlétének misztikumába, és újraértelmezhetjük az ártatlanság fogalmát.”

Az egyik főszerepet Elor Emina játssza, aki rendkívül összetett karakternek látja az általa megformált Rebekka Westet: „Misztikus, váratlan, racionális, érzelmes, önző, titokzatos, szép, vonzó, művelt, jól tájékozott, hűvös, erős... Ilyen az én Rebekka Westem. Nehéz szavakkal leírni. Nem szeretem körülírogatni a szerepeimet, mert nem minden a szavakban van. Mellesleg minden a szavakban van; a kimondott szó erejében.”

„Ha valakit elbűvölnek az új eszmék, dolgok, személyek, fennáll annak a reális veszélye, hogy elvakulttá válik, hogy mellőzni kezdi a jelentős és fontos dolgokat. Ez történik Rosmerral is. Miként megváltoztatni, hogyan megjavítani valamit, amit lehetetlen, vagy már késő megváltoztatni? Hogyan legyőzni a lelkiismeret mardosását, hogyan legyőzni magunkat (önmagunk ellenében)?” – teszi fel a kérdést Balázs Áron, aki Johannes Rosmert személyesíti meg az előadásban.

Az előadás első két reprízét január 15-én és január 29-én láthatja a közönség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás