2024. augusztus 4., vasárnap

Betekintés az újságírás rejtelmeibe

A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar hallgatói szakmai gyakorlatuk egy részét a Magyar Szó szabadkai szerkesztőségében töltötték

A szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar okleveles kommunikátor szakának harmadéves hallgatói az elmúlt hónapok során szakmai gyakorlaton vettek részt a Magyar Szó szabadkai szerkesztőségében, ahol betekintést nyerhettek az újságkészítés rejtelmeibe, miközben számos új ismerettel és temérdek hasznos tapasztalattal gazdagodhattak. A hallgatók számára a gyakorlat lehetőséget biztosított arra is, hogy saját képességeiket és készségeiket is fejleszthessék. Az újságírói gyakorlat során szerzett élmények hozzásegítették őket ahhoz, hogy magabiztosabban és felkészültebben nézzenek szembe a szakma kihívásaival. A leendő kommunikátorokat a szerkesztőségünkben eltöltött idő tapasztalatairól, a tanulmányaikról és az újságíráshoz fűződő viszonyukról kérdeztük.

Kolovity Edina

Kolovity Edina

Kolovity Edina elmondta, a jövőben újságírói pályára szeretne lépni. A gyakorlati munka során olyannyira megtetszett neki ez a hivatás, hogy a nyári szünidőt is a napilapunknál tölti gyakornokként.

– A Magyar Szónál töltött idő rendkívül pozitív élmény volt számomra. Izgatottan vártam a gyakorlati hetet, hogy végre élesben is kipróbálhassam magam az újságírás területén. A mentoraimtól és az újságíróktól is számos építő jellegű kritikát kaptam, amelyek segítettek abban, hogy új ismereteket szerezzek, hogy jobbá váljak. Úgy éreztem, mindent megtettek azért, hogy otthonosan érezzem magam. Mindenki segítőkész és toleráns volt velem, és mindig rendelkezésre álltak, ha bármilyen kérdésem volt. Különösen a terepi munkát élveztem, ami által megismertem a munka nehézségeit és szépségeit, valamint azt is, hogyan kell gyorsan és megfelelően reagálni egy-egy addig ismeretlen szituációban. Megtanultam, hogy egy íráshoz több forrásból kell tájékozódni, a szerb nyelvről való fordításnál pedig azt, hogy a szótár a legjobb barátunk. Kihívásként tekintettem minden feladatra és lehetőségre. Mindvégig arra törekedtem, hogy kihozzam magamból a maximumot, és kreatívan oldjam meg a rám szabott feladatokat. Mindezek mellett nagyon érdekesnek tartottam azt is, amikor magyarázatot kaptam arra, hogyan épül fel egy-egy oldal, illetve megtudtam minden olyan apró részletet is, amire korábban nem figyeltem fel – emelte ki Edina, hozzátéve, külön örömet jelentett számára, hogy a gyakorlati idő mindvégig jó hangulatban telt, és a nagy kacagások egyetlen napon sem maradtak el.

Dudás Benjámin

Dudás Benjámin

Dudás Benjámin számára ugyancsak felejthetetlen élmény volt a szabadkai szerkesztőségben eltöltött egy hét, hiszen – ahogyan fogalmazott – betekintést nyerhetett az újságírás izgalmas világába és rengeteget tanulhatott a szakma legjobbjaitól. A szerkesztőségünkben eltöltött idő lehetőséget adott neki arra, hogy megértse a gyors és pontos tájékoztatás fontosságát, valamint azt, hogyan lehet hitelesen és érdekesen bemutatni a különböző témákat az olvasóknak.

– A Magyar Szó napilapnál töltött gyakornokságom rendkívül értékes és tanulságos időszak volt számomra. Az első nap izgatottan léptem be a szerkesztőség ajtaján, ahol nagy örömömre mindenki barátságosan fogadott. Igencsak hamar megéreztem az újságírók lelkesedését és elkötelezettségét is, ami pozitív löketet adott a munkakezdéshez. A hét folyamán különböző feladatokat kaptam. Voltam terepen, írtam híreket, ráadásul még egy riportot is készítettem a Szabadkán élő látássérültek mindennapjairól. Ezek a kihívások nemcsak az íráskészségemet fejlesztették, hanem arra is megtanítottak, hogyan lehet gyorsan, hatékonyan és minőségesen dolgozni. Továbbá lehetőségem volt több tapasztalt újságíróval is beszélgetni, akik megosztották velem saját történeteiket, és hasznos tanácsokkal láttak el, amelyek nagyon inspirálóak voltak, és sokat segítettek abban, hogy jobban megértsem a szakma csínját-bínját. A szerkesztőségben úgy éreztem, mintha egy kis család tagja lettem volna. A megszerzett tapasztalatok és élmények örökre belém ivódtak. Biztos vagyok benne, hogy a jövőbeni munkám során is kamatoztatni fogom az itt tanultakat – mondta Benjámin, aki saját bevallása szerint rendkívül hálás a lehetőségért, illetve mindazért a tudásért és tapasztalatért, amit a gyakorlati idő során megszerezhetett.

Sinkovics Eleonóra

Sinkovics Eleonóra

Sinkovics Eleonóra kifejtette, igen sokat jelentett számára, hogy az egyetemen megszerzett elméleti tudást a gyakorlatba is átültethette, és betekintést nyerhetett abba, hogyan is néz ki az újságírói hivatás a gyakorlatban.

– A Magyar Szónál számos új élménnyel és ismerettel gazdagodtam. Élveztem a munkát, hiszen betekintést nyerhettem abba, hogyan zajlanak egy újságíró mindennapjai. Kipróbálhattam magam a képregények és a szerb nyelvű rövid hírek fordításában, valamint a terepi munkában is részt vettem, ami igen értékes tapasztalatokat adott. Az első napon kissé ideges voltam, hiszen nagy kihívásnak tűnt egy napilap szerkesztőségében dolgozni, ám a légkör mindvégig közvetlen és barátságos volt, a mentoraim pedig toleránsak és megértőek voltak, így gyorsan feloldódtam. Ha valamit nem értettem, azonnal magyarázatot kaptam a kérdéseimre. A szerkesztőségben a munkatársak nyitottak és barátságosak voltak, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy jól érezzem magam, ugyanakkor produktív is legyek. Úgy érzem, megfelelően teljesítettem a rám bízott feladatokat, és kiválóan tudtam alkalmazkodni a különféle kihívásokkal teli helyzetekhez is – hangsúlyozta Eleonóra, aki hozzátette, úgy érzi, a jövőben szívesen dolgozna újságíróként.

Király Adrián

Király Adrián

Király Adrián szintén pozitívan élte meg a szerkesztőségünkben töltött időt, amelynek során évfolyamtársaihoz hasonlóan ő is rendkívül sok hasznos tapasztalattal gazdagodott.

– Boldog voltam, hogy a szabadkai szerkesztőségében dolgozhattam. Jó érzéssel tölt el, hogy betekintést nyerhettem abba, miként zajlik a mindennapi élet a Magyar Szóban. Láthattam, hogyan épül fel egy oldal, és azt is, hogy milyen óriási munka áll mögötte. A munkatársak kedvesek voltak, gyorsan és hatékonyan tudtam tanulni tőlük. A gyakorlatom legkedvesebb része a Magyar Szó Extra videók készítése volt. A terepi munka legnagyobb része ezeknek a videóknak a forgatásával telt, ugyanakkor megfigyelőként több eseményen is részt vettem, amit szintén nagyon élveztem – hallottuk Adriántól, aki a jövőben operatőr szeretne lenni, és a Magyar Szó Extra videóinak készítése során szerzett élmények megerősítették őt ebben az elhatározásában.

Zakinszky Toma Viktória

Zakinszky Toma Viktória

Zakinszky Toma Viktória oktató, egyetemi docens elmondta, a kommunikátorképzés szerves része a szakmai gyakorlat, amit minden évfolyamnak teljesíteni kell. 

– Az első, második és negyedik évfolyam egyhetes, míg a harmadik évfolyam háromhetes gyakorlaton vesz részt tanulmányai során. Az első évben a hallgatók a rádiós újságírást tanulják a Pannon Rádiónál és a Szabadkai Magyar Rádiónál. A második évfolyam hallgatói közönségszervezési és rendezvényszervezési gyakorlatokat teljesítenek, amelyeket általában az egyetemen végeznek. Buzás Brigitta, a szakszolgálat vezetője foglalkozik az egyetemistákkal, akik egyhetes beosztásban különböző, az MTTK-n rendezett eseményeket követnek le, valamint segítenek a szervezésben, a lebonyolításban és a sajtóval való kapcsolattartásban. A harmadik évben a nyomtatott sajtó a gyakorlatok témája. Egy hetet a Hét Nap hetilapnál és egy hetet a Magyar Szó napilap szabadkai szerkesztőségében töltenek, a harmadik héten pedig ismét az egyetemi szakszolgálatban vállalnak feladatokat. A jövőben a napilapok és hetilapok kérésére kéthetes gyakorlatra kerül majd sor, hiszen így a hallgatók még jobban beleláthatnak a szakma rejtelmeibe. A negyedik évfolyam ebben az évben a televíziós újságírás területén szerzett tapasztalatot, amit a Pannon Televíziónál teljesítettek. Ez a strukturált szakmai gyakorlat segíti a hallgatókat abban, hogy átfogó tudást szerezzenek, hogy valós munkakörnyezetben is kipróbálhassák magukat, és a tanultakat a gyakorlatban is alkalmazhassák – magyarázta Zakinszky Toma Viktória, akinek elmondása szerint a visszajelzések az eddigiekben mindig nagyon pozitívak voltak, az intézményekkel való együttműködés kiváló, a szerkesztők és az intézményvezetők rugalmassága pedig nagyban segíti az egyetemistákat a feladatok lelkiismeretes teljesítésében.

Dr. Pintér Krekity Valéria

Dr. Pintér Krekity Valéria

Dr. Pintér Krekity Valéria, az MTTK dékánja szerint a gyakorlatok erősítik a hallgatók önbizalmát és elkötelezettségét a választott hivatás iránt, a tapasztalatok pedig hatalmas értéket képviselnek a felsőoktatásban, és hozzájárulnak a fiatal szakemberek pályafutásának sikeres elindításához.

– A négy év alapképzés során a hallgatók a kommunikáció- és médiagyakorlat keretében betekinthetnek a rádiózás, a televíziózás, a nyomtatott sajtó és az online médiumok világába is. A kommunikátori szak alapképzésén meg van határozva, hogy a hallgatóink hol végzik a gyakorlati képzést, így együttműködési szerződést kötöttünk nemcsak a Magyar Médiaházban működő szerkesztőségek vezetőivel, hanem a Szabadkai Városi Múzeummal, a Szabadkai Városi Könyvtárral és a Szabadkai Történelmi Levéltárral is. Az elmúlt időszakban egy szakmai megbeszélést is tartottunk a médiaházban működő szerkesztőségek képviselőivel, akik a hallgatóinkkal foglalkoznak a gyakorlat során. A téma az eddigi tapasztalatok és a jó gyakorlatok bemutatása, az együttműködés erősítése, a hallgatók hatékonyabb felkészítése volt. Elemeztük az elmúlt tanév, illetve az elmúlt négy év tapasztalatait is. Ezek alapján elmondható, hogy vannak nagyon motivált, érdeklődő hallgatóink, a mentorok meg vannak elégedve velük – emelte ki dr. Pintér Krekity Valéria, aki örömének adott hangot annak kapcsán, hogy néhány hallgatójuk már el is helyezkedett az MTTK partnerintézményeinek egyikében, hiszen ez is azt bizonyítja, hogy a fiatalok kiválóan megállják a helyüket a gyakorlati munka során, aminek köszönhetően a munkaerőpiacra való belépés terén is számos új lehetőség nyílik meg előttük.